Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Проблеми історії фонетичних систем східнослов’янських мов у мовознавстві 70-х рр. XIX ст. – 30-х рр. XX ст.

Проблеми історії фонетичних систем східнослов’янських мов у мовознавстві 70-х рр. XIX ст. – 30-х рр. XX ст.

Назва:
Проблеми історії фонетичних систем східнослов’янських мов у мовознавстві 70-х рр. XIX ст. – 30-х рр. XX ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,59 KB
Завантажень:
201
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Проблеми історії фонетичних систем східнослов’янських мов у мовознавстві 70-х рр. XIX ст. – 30-х рр. XX ст.


Питання вивчення лінгвістичної спадщини минулого займає чільне місце у сучасному мовознавстві. Актуальність такого вивчення зумовлена необхідністю виявити твердження, що зберегли значимість для мовознавства кінця XIX ст. – початку XX ст. Після появи у першій чверті ХІХ ст. порівняльно-історичного методу компаративістика посідає провідні позиції. У 20-ті рр. ХІХ ст. – 30-ті рр. ХХ ст. історична фонетика стає своєрідним “полігоном” для порівняльно-історичного методу (В.В.Колесов). Дослідження в галузі історичної фонетики набувають найбільш інтенсивного характеру. Проблеми історії фонетичних явищ плідно розглядаються, зокрема, на матеріалі слов’янських мов. Піввікові пошуки закономірностей звукових змін, загальних та окремих, дали в останній треті ХІХ ст. значні результати.
Елементи системного підходу до історико-фонетичних явищ східнослов’янських мов можна прослідкувати вже в мовознавстві 20-х – 60-х рр. ХІХ ст., зокрема у працях О.Х.Востокова, М.І.Надєждіна, М.О.Максимовича, І.І.Срезневського, Ф.І.Буслаєва, Я.Ф.Головацького та ін. Після Востокова не можна вже було обмежуватися констатацією буквених переходів, підрахунком випадків “правильного” або “неправильного” вживання літер у даному пам’ятникові писемності, необхідно за буквеними переходами побачити зміни звуків [4, 83]. Але ж розробка цілісного системного підходу до історико-фонетичних явищ пов’язана насамперед з науковою діяльністю учених Харківської лінгвістичної школи – О.О.Потебні та П.Г.Житецького, та представників Московської лінгвістичної школи, зокрема О.О.Шахматова.
Метою нашої статті є стислий огляд лінгвоісторіографічних праць, які дають уявлення про стан дослідження фонетичних систем східнослов’янських мов у мовознавстві 70-х рр. ХІХ ст. – 30-х рр. ХХ ст. (М.С.Чемоданов, Ю.В.Шевельов, М.А.Жовтобрюх, В.К.Журавльов, В.В.Колесов, С.П.Бевзенко, В.А.Глущенко) та визначення кола питань, що зумовлюють необхідність вивчення зазначеної проблеми.
М.С.Чемоданов вбачає велику заслугу О.О.Шахматова у тому, що він був “піонером комплексного методу вивчення мовних явищ в їх історії”. На думку М.С.Чемоданова наукові інтереси О.О.Шахматова зосереджувалися, головним чином, навколо питань історичної фонетики російської мови. Нажаль не посилаючись на конкретні студії, М.С.Чемоданов лише відзначає, що як лінгвіста, О.О.Шахматова “гостро цікавить встановлення певних фонетичних закономірностей” в історії східнослов’янських мов.
Ю.В.Шевельов пов’язує появу більш менш систематичних студій з історичної фонетики східнослов’янських мов перш за все з ім’ям О.О.Потебні. Він характеризує його праці “О звуковых особенностях русских наречий” та “Заметки о малорусском наречии”, що з’явилися у 1865 р. і 1870 р. відповідно, як “піонерськи”, в яких О.О.Потебня намагався подати “правдивий образ” багатовікової звукової еволюції української мови (зокрема, він уперше пояснив українське явище переходу о, е > і [бік: буку; сім: семъ] через подовження й дифтонгізацію давньоукраїнських о та е, якщо після них ішов слабкий єр). Перша з його праць є оглядом звукових особливостей української мови з історичним коментарем, друга була написана як низка критичних зауважень із приводу складеного І.Новицьким питальника для збирання діалектних даних. І хоч Ю.В.Шевельов вважає їх працями, що “започаткували справжнє історичне дослідження української фонетики”, разом з тим він наголошує, що жодна з цих двох студій не дає систематичного опису української їсторичної фонетики. Також О.О.Потебня, як відзначає Ю.В.Шевельов, звертався до проблеми розробки цілісного системного підходу до історико-фонетичних явищ у рецензії на монографію П.Г.Житецького “Очерк звуковой истории малорусского наречия” та працю О.І.Соболевського “Очерки из истории русского языка”.
Наступним значним доробком в галузі вивчення питань історичної фонетики східнослов’янських мов Ю.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Проблеми історії фонетичних систем східнослов’янських мов у мовознавстві 70-х рр. XIX ст. – 30-х рр. XX ст.

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок