Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> реферат: Проблеми історії фонетичних систем східнослов’янських мов у мовознавстві 70-х рр. XIX ст. – 30-х рр. XX ст.

Проблеми історії фонетичних систем східнослов’янських мов у мовознавстві 70-х рр. XIX ст. – 30-х рр. XX ст. / сторінка 2

Назва:
Проблеми історії фонетичних систем східнослов’янських мов у мовознавстві 70-х рр. XIX ст. – 30-х рр. XX ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,59 KB
Завантажень:
201
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
В.Шевельов вважає доробок О.І.Соболевського, О.О.Шахматова та Г.В.Ягича. І хоча у студіях О.О.Шахматова (за визначенням Ю.В.Шевельова) відбито здатність мовознавця бачити у щонайдрібніших фактах матеріал для широких узагальнень, проте факт аналізу О.О.Шахматовим проблеми взаємодії вокалізму і консонантизму в історії слов’янських, насамперед східнослов’янських, мов в межах цілісної концепції не отримав належної оцінки.
Першою вдалою спробою відійти від фрагментарного, незв’язного опису звукових явищ Ю.В.Шевельов вважає працю П.Г.Житецького “Очерк звуковой истории малорусского наречия” (Київ,1876). Зокрема, найліпшою частиною Ю.В.Шевельов називає частину, де йдеться про збіг приголосних в українській мові, раніше ніким не аналізовані. Але поряд з цим, на думку Ю.В.Шевельова, ця праця була дещо застаріла вже на час свого оприлюднення, дещо зіпсована використанням застарілих прекручених уявлень про індоєвропейську та праслов’янську мови, насамперед твердженням про те, що у вокалізмі рушійною силою історичного розвитку була особлива схильність української мови до голосного і.
Окремо відзначає Ю.В.Шевельов постать К.П.Михальчука, який, на його думку, висловив у своїх працях багато здогадів і продуктивних ідей, шукав пояснення звукозмін у системі мови, випереджаючи пізніше вчення про фонеми, але ж його звернення до проблем історії фонетичних явищ так і не набули систематизованого вигляду.
М.А.Жовтобрюх теж пов’язує розробку цілісного, системного підходу до історико-фонетичних явищ насамперед з працями О.О.Потебні “Заметки о малорусском наречии” (Воронеж,1871), “К истории звуков русского языка”(Воронеж, 1876) та П.Г.Житецького “Очерк звуковой истории малорусского наречия” (Киев,1876). М.А.Жовтобрюх підкреслює, що в працях О.О.Потебні ми знаходимо важливі відомості про час і умови занепаду зредукованих ъ, ь в українській мові, в якій, крім загального для всіх східнослов’янських мов переходу ъ, ь в о, е у певних позиціях, відзначаються специфічні для неї явища, як-от: зміни в певних умовах ъ, ь в и (дрижати, тривога, кривавий, кришити, крихта, чорнобривий), поява секундарного і на початку слова перед приголосним (імла, іржа, ішов); ідеться в них також про розвиток дифтонгів (“двоєгласних”) у північноукраїнських говорах, відмінність переходу е в і перед завжди твердим приголосним (жінка, тітка, намітка) і перед пом’якшеним (камінь, лебідь, постіль), повноголосся, зміну л у в (ў), історію дієслівної флексії –мо тощо.
М.А.Жовтобрюх характеризує вищезгадану працю П.Г.Житецького як перше в українському мовознавстві дослідження історії звукових явищ української мови не в їх відокремленні, розрізненні, а в їх внутрішньму зв’язку й діахронічній послідовності. У ній увага зосереджується перш за все на тих фонетичних явищах, які виступають найбільш характерними для української мови і становлять ії диференційні ознаки. Це – історія ъ, ь і пов’язані з ними інші звукові явища, походження секундарного і з Ђ та і з етимологічних (“основних”) о, е, історія звука ы, ствердіння приголосних та ін.
Не оминається увагою і узагальнююча праця О.О.Шахматова “Краткий очерк истории малорусского (украинского) языка”, опублікована в збірнику “Украинский народ в его прошлом и настоящем” (Пг.,1916,т.2) та праця А.Г.Кримського “Украинская грамматика” (Москва,1907), у першому томі якої теж досліджувались фрагменти фонетичних систем східнослов’янських мов у їх історії.
Як зауважує С.П.Бевзенко, в дореволюційні часи виходили солідні наукові праці, присвячені як систематичному викладу української фонетики, так і окремим її проблемам. Він зазначає, що серед кола питань, що цікавили тогочасних мовознавців, найголовнішими були опис сучасної української мови та намагання довести самостійність української мови серед інших слов’янських мов. Він акцентує визначну роль О.О.Потебні, П.Г.Житецького, К.П.Михальчука у справі систематичного висвітлення фонетики української мови. Посилаючись на такі праці О.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Проблеми історії фонетичних систем східнослов’янських мов у мовознавстві 70-х рр. XIX ст. – 30-х рр. XX ст.

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок