Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Поняття "знака" і "символу".

Поняття "знака" і "символу".

Назва:
Поняття "знака" і "символу".
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,48 KB
Завантажень:
396
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему
Поняття "знака" і "символу".
 


Грань між культурою і природою взагалі не так очевидна, як думають ті, хто абсолютизує найкоротше з визначень культури: "культура - все те, що не є природа". Леви-Строс, що проводив польові дослідження в тропічних джунглях Центральної Бразилії серед племен, де пласт культури ще дуже тонкий і можна простежити зв'язок людини з природою, що коли позначаєме ще не цілком відірвалося від того, що позначається, зробив висновок, що табу на інцест виявилося тією границею, за якої природа перейшла в культуру. Однак німецький етнолог Бішоф довів, що таке ж табу існує в сірих гусаків, і що така поведінкова модель зумовлена, цілком ймовірно, гормональними процесами.
Ґрунтуючись на подібного роду дослідженнях, ми думаємо, що людська культура починається там і тоді, де і коли з'являється здатність свідомості до символізації. Знаки і символи, писав Е. Кассирер, " належать двом дискурсивним всесвітам: сигнал ( Е. Кассирер вживає цей термін як синонім «знака» - Н.Б.) є частиною фізичного світу буття, символ же являє собою частину людського світу значення. Сигнали являють собою "оператори", символи - "дегистаторы"... Символ не тільки універсальний, але і гранично мінливий... Знак чи сигнал співвідносяться з річчю, до якої вони відсилають, фіксованим,єдиним шляхом".
Отже, знак - це матеріальний предмет (явище, подія), що виступає як об'єктивний заступник деякого іншого предмета, властивість чи відносини і використовуваний для придбання, збереження, переробки передачі повідомлень (інформації, значень). Це упредметнений носій образа предмета, обмежений його функціональним призначенням. Наявність знака уможливлює передачу інформації з технічних каналів і її різноманітну - математичну, статистичну, логічну - обробку.
Символ - одне з найбагатозначніших понять у культурі. Споконвічний зміст цього слова - посвідчення особи, якій служить sіmbolon - половинка черепка, що була гостьовою табличкою. Символ у культурі - універсальна категорія, що розкривається через зіставлення предметного образа і глибинного змісту. Переходячи в символ, образ стає "прозорим", зміст як би просвічується крізь нього. Естетична інформація, яку несе символ, має величезне число ступенів волі, набагато перевищуючи можливості людського сприйняття. " Я називаю символом усіляку структуру значення, - писав П. Рікер, - де пряме, первинне, буквальне значення означає одночасно й інший, непрямий, вторинний, алегоричний зміст, що може бути зрозумілий лише через перший. Це коло виражень з подвійним змістом складає власне герменевтичне поле".
Повсякденне життя людини наповнене символами і знаками, що регулюють її поводження, щось дозволяючи чи забороняючи, уособлюючи і наповняючи змістом.
У символах і знаках виявляється як зовношнє "я" людини(self), так і внутрішнє "я" (I), несвідоме, дане йому від природи, Леві-Строс затверджував, що знайшов шлях від символів і знаків до несвідомої структури розуму, а отже, до структури всесвіту. Єдність людини і всесвіту - одне з найдревніших і найзагадковіших тем у культурі. У переказах люди - зірки, спіральність небесних туманностей багаторазово повторена в орнаментах усіх земних культур, червона кров зобов'язана кольором залізу, а все залізо, що є на землі, по твердженню астрономів, виникло в зоряній речовині. Спіральна структура багатьох областей людського тіла: вушна раковина, радужка ока.... Саме це почуття єдності дозволило математику і поету В. Хлебникові створити власну модель метамови, що складається семи шарів.
Наближення до загадки, однак, лише збільшує її таємничість. Але це відчуття таємничості і є "найпрекрасніше і найглибше переживання, що випадає на частину людини, - як затверджував А.Ейнштейн. - Воно лежить в основі релігії, і усіх найбільш глибоких тенденцій у науці й мистецтві. Той, хто не випробував цього відчуття, здається мені якщо не мерцем, то у всякому разі сліпим". Загадковий колір, слово, звук, число, загадково те, що вони відбивають: явище природи і людської свідомості.
Що зашифровано в знаках і символах?
Що таке сенсибельний і інтелігібельний плани буття?
Давно замічене, що явище культури мають два плани: матеріальне і нематеріальний, проникнення у які відбувається через освоєння знакової мови видимого плану, доступного органам почуттів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Поняття "знака" і "символу".

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок