Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Символіка лісу та її роль в розкритті проблеми влади землі над людиною (за повістю Ольги Кобилянської «Земля»)

Символіка лісу та її роль в розкритті проблеми влади землі над людиною (за повістю Ольги Кобилянської «Земля»)

Назва:
Символіка лісу та її роль в розкритті проблеми влади землі над людиною (за повістю Ольги Кобилянської «Земля»)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,92 KB
Завантажень:
203
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.5

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Символіка лісу та її роль в розкритті проблеми влади землі над людиною (за повістю Ольги Кобилянської «Земля»)


Актуальна нині економічна проблема володіння людини землею (проблема приватної власності на землю) неминуче актуалізує й екзистенційну проблему залежності людини від землі, тобто влади землі над людиною, неодноразово порушену як західно-європейськими, та і українськими письменниками.
На відміну від свого попередника Еміля Золя, що за словами Івана Франка, «з гідною подиву гнучкістю підгледів найдрібніші деталі життя і побуту селян, їхньої мови та вчинків, але не вглибився в душу селянина», Ольга Кобилянська в своїй повісті «Земля» зуміла розкрити внутрішній світ своїх героїв, показати своєрідну поетику селянської душі, гостро поставила проблему стосунків «земля — людина», «людина — земля», розібратися з якою ми, очевидно, не змогли й досі, не знайшовши нічого кращого, як просто вилучити із програми цей вершинний в творчості письменниці твір. Така «страусина» позиція становища не рятує. Якщо ми не зуміємо відмовитись від стереотипів, нав’язаних радянською літературною критикою, не навчимося адекватно трактувати «незручні» твори, нам доведеться вилучити із вжитку чи не всю українську літературу радянського періоду та й добру частку дорадянської. Пам’ятаю, як десь році у 80-му одна із відмінниць мого класу пояснювала мені, чому вона «посварилась» з учителькою української літератури й отримала «двійку»:—
Ви пам’ятаєте, як ми в 7-му класі в «Алых парусах» читали про маленького Грея, який зіпсував розп’яття, замалювавши Боженьці кровку й вавки на ручках і ніжках, щоб Боженьці не боліло? Ми тоді казали, що він чуйний, добрий, здатний відчувати чужий біль... А Чіпка?! Повиколупував Боженьці очі ножем — а вчителька каже, що це він — кмітливий!..
З тим Чіпкою взагалі в моїх учнів були суцільні проблеми:—
До чого тут панство?! — сердились діти. — Закон не дозволяв злочинців до земства обирати! А він — сторожа вбив!—
Так панство ж не знало про це...—
Але ж він — знав!—
Як такий чесний, то чого лізе туди, де йому не місце?!—
Значить, з ним — всі по закону й по правді все мають робити! А для нього — закону не існує?! Або ще й так:—
Яка там «пропаща сила»!.. Маму — лупить!.. Ледь щось не так — і зірвався «з котушок»... Ніякої сили там взагалі немає!
«Чіпку» з програми не вилучили. З ним якось навчилися потроху давати собі раду.
Із «Землею» — важче, бо вона наскрізь пронизана знаковістю, закодованістю смислів, що ведуть із світу реального в світ трансцендентний. А ми всю українську літературу звикли читати як літературу реалізму — критичного чи соціалістичного.
Це зумовило прямолінійність трактувань цілого ряду творів, вихолостило з них філософічність, психологізм, знаковість тих чи інших композиційних елементів.
Саме тому в глибоко символічному творі О. Кобилянської «Земля» ми змушені були вичитувати єдину проблему — проблему влади землі над людиною в умовах приватної власності, і владу цю трактували не інакше як «згубну».
Висновок напрошувався сам: слід звільнити людину від цієї згубної влади шляхом знищення приватної власності на землю та подолання приватновласницьких інстинктів. Був навіть кимось написаний такий «принагідний» віршик, що читався на всіх відкритих уроках:
Коли в колгосп заяву подала Рахіра,
Тоді скінчилася трагедія «Землі».
З такими висновками сьогодні, ясна річ, в клас не підеш... Тож давайте спробуємо поглянути на цей глибоко філософічний твір чистим, неупередженим оком.
Для цього нам слід пам’ятати, що повість «Земля» була чи не найпершим в українській літературі твором, в якому авторка втілила засади європейського символізму, до того ж у саме німецькому його вияві, де символізм був щедро забарвлений містицизмом, таїною надприродного. Тож і для розуміння повісті необхідно, перш за все, розкодувати знакисимволи в ній, наблизитись до суті явищ, ними означених.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Символіка лісу та її роль в розкритті проблеми влади землі над людиною (за повістю Ольги Кобилянської «Земля»)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок