Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Скачати реферат: Символіка лісу та її роль в розкритті проблеми влади землі над людиною (за повістю Ольги Кобилянської «Земля»)

Символіка лісу та її роль в розкритті проблеми влади землі над людиною (за повістю Ольги Кобилянської «Земля») / сторінка 4

Назва:
Символіка лісу та її роль в розкритті проблеми влади землі над людиною (за повістю Ольги Кобилянської «Земля»)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,92 KB
Завантажень:
203
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.5

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
. Його залізні сильні руки... заворушилися...» [1; 115].
Як бачимо, злість, хіть до пімсти, порушення душевної рівноваги, одразу позначається присутністю лісу в свідомості Івоніки. Але хіть «до пімсти» гаситься обов’язком перед землею, а «залізні, сильні» руки, замість мстити за сина, знову запопадливо беруться порати землю — і ліс знову надовго зникає з поля зору трударя.
Про те, що саме праця на землі, до якої Івоніка прив’язаний «тисячними невидимими ниточками» й рятує його від «інстинктів», що «насліпо рвалися в душі його», Ольга Кобилянська говорить відкритим текстом [1; 127].
Найближче до образу Івоніки стоїть в повісті образ Михайла. Від батька він успадкував уміння «ходити коло землі», любов до неї, а також батькову лагідність, стриманість, терпіння. Як і його батько, Михайло також відданий слуга землі, що смисл свого життя бачить в праці на ній. Землі належать його думки й помисли в першу чергу. Ніде, жодним натяком не висловлює він непокори перед владою своєї повелительки-землі. Навпаки, зв’язок із землею дає йому відчуття радості й певності. Проте, окремі вияви його психології незаперечне свідчать, що земля — не єдиний і не повноправний господар його душі, його внутрішнього Я. Про відхилення від, так би мовити, «психологічної норми» селянина-землевласника свідчить вже те, що він щиро покохав наймичку Анну, яка фактично не існує для жодного іншого парубка в селі, бо єдиним імпульсом для збудження почуття до дівчини в «хазяйського сина» — є земля, якої Анна не має. В Михайлові ж спрацьовують інші імпульси: його вражає тиха врода, лагідність, скромність дівчини — те, що лежить поза матеріальною сферою.
В розмові з Анною він навіть висловлює думку про те, що можна жити й без землі: живуть же люди в місті, не маючи її! Щоправда, думка ця звучить вельми гіпотетичне, бо одразу після цього Михайло додає: «Це я просто так кажу...» Адже Михайла із землею зв’язує не тільки матеріальний інтерес, а й духовний зв’язок — він любить землю і працю на ній. Робити коло землі — це його природній стан, його покликання. Отже, стосунки Михайла з землею цілком згармонізовані: земля для нього і джерело матеріального достатку, і джерело духовної насолоди, любові.
Як не дивно, такою ж гармонійністю позначене в Михайла і його ставлення до лісу. Михайло, виявляється, любить ліс, часто із задоволенням навідується до нього з якоюсь практичною метою: кілка врубати чи сухої деревини на загорожу. Ліс його не притягує й не відштовхує. Він просто не має жодної влади над Михайлом, хоч і присутній в його житті.
Дивовижну владу має ліс над Анною — дівчиною-наймичкою, коханою Михайла. Ліс постійно лякає, насувається на дівчину, викликаючи в її душі містичний переляк. Навіть під час першого побачення з Михайлом з лісу на неї летить щось неймовірно страшне й потворене:
«Тут щось нечисте... Я се виділа тепер? Щось престрашного... закривавлені вогнені шмати... з двома очима розжареними, несамовитими.... що зближались до нас в шаленій скорості».
Проходячи повз ліс чи просто поглянувши на нього, Анна відчуває його необорний магнетизм, ліс затягує дівчину, ніби хоче поглинути. І дівчина, напружуючи всі свої духовні сили, силкується протистояти цій притягальній силі лісу, намагається всіляко оминати його.
Починаючи розмову про знаковий, символічний сенс образу лісу, ми поставили перед собою завдання прослідкувати, як стосунки персонажа з лісом екстраполюються на взаємостосунки «людина — земля».
Наймичка Анна — чи не єдиний персонаж, у якого з землею будь-які взаємозв’язки взагалі відсутні. Навіть Рахіра більше зв’язана з землею ніж Анна, бо Рахіра прагне землі. Федорчукова земля постійно присутня в її зажерливих думках і життєвих планах. Анна ж — на жодну мить не пов’язала своє кохання з Михайлом із думкою про набуття землі. Вона повністю відірвана, жодною ниточкою не зв’язана із землею, а отже земля не має над нею ніякогісенької влади.
То що ж виходить? «Ліс» найбільшу загрозу несе саме тим, хто найменше пов’язаний із землею? Влада «лісу» найстрашніша для тих, над ким не має влади земля? А Сава? Він же нібито із землею пов’язаний?
Давайте поміркуємо над цим питанням.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Символіка лісу та її роль в розкритті проблеми влади землі над людиною (за повістю Ольги Кобилянської «Земля»)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок