Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Зміни приголосних при творенні іменників із суфіксом -ища) від прикметників на -ськ(ий), -цьк(ий); буквосполученням -чи- (-шн-)

Зміни приголосних при творенні іменників із суфіксом -ища) від прикметників на -ськ(ий), -цьк(ий); буквосполученням -чи- (-шн-)

Назва:
Зміни приголосних при творенні іменників із суфіксом -ища) від прикметників на -ськ(ий), -цьк(ий); буквосполученням -чи- (-шн-)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,47 KB
Завантажень:
92
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
УРОК
Зміни приголосних при творенні іменників із суфіксом -ища) від прикметників на -ськ(ий), -цьк(ий); буквосполученням -чи- (-шн-)


Тема уроку. Зміни приголосних при творенні іменників із суфіксом -ища) від прикметників на -ськ(ий), -цьк(ий); буквосполученням -чи- (-шн-)
Мета: дослідити з учнями зміни приголосних при творенні слів- іменників із суфіксом -ин- від прикметників на -зьк-, -ськ-, -цьк-; виробити й закріпити вміння знаходити ви-вчені орфограми та пояснювати їх за допомогою орфо-графічних правил; правильно писати слова з вивченими орфограмами; вміти утворювати слова-іменники із суфік-сом -ин- від прикметників на -зьк-, -ськ-, -цьк-; розвивати пам'ять, мислення, вміння виражати свою думку; вихову-вати в учнів патріотичні почуття, а також почуття любові до рідного слова, розуміння його краси.
Внутрішньопредметні зв'язки:
Граматика: творення самостійних частин мови.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Оголошення теми, мети, завдань уроку
ІІІ. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Учитель. Сьогодні на уроці ми працюємо в науково-дослідницькій лабораторії імені професора Ковалика, яка має три відділи.
1. Відділ дослідження чергування приголосних при творенні словоформ та слів суфіксальним способом.
2. Відділ дослідження особливостей утворення іменників із суфіксами -ин- від прикметників на -ськ-, -цьк-, -зьк-.
3. Відділ систематизації та узагальнення знань, а також дослідження особливостей уживання буквосполучення -чн- (-шн-).
(Учитель при цьому виконує роль директора науково-дослідницької лабораторії.)
Коментар директора науково-дослідницької лабораторії. Перед нашою науково-дослідницькою лабораторією стоїть завдання дослідити певні мовні явища в прикметниках, зокрема зміни приголосних при творенні іменників із суфіксом -ин- від прикметників на -ськ-, -цьк-, -зьк-, а також з'ясувати написання буквосполучення -чн- (-шн-) в іменниках та прикметниках.
Кожен відділ заздалегідь отримав доручення щодо дослідження окремих питань. І зараз завідуючі повідомлять нам про результати дослідження.
IV. Пояснення нового матеріалу
Відділ 1 (дослідження чергування приголосних при творенні словоформ та слів суфіксальним способом): учень на дошці записує слова й здійснює їх мовний аналіз.
Нога — ніжка — на нозі, ріг — ріжки — на розі. (Коментується чергування [г]-[ж]-[з], робляться певні висновки.)
Рука — ручка — на руці, козак — козаче — козацтво. (Коментується чергування [к]-[ч]-[ц], робляться певні висновки.)
Вухо — вушко — у вусі, муха — мушка — на мусі. (Коментується чергування приголосних [х]-[ш]-[с], робляться певні висновки.)
Відділ 2 (дослідження особливостей утворення іменників із суфікса-ми -ин- від прикметників на -ськ-, -цьк-, -зьк-): користуючись таблицею, учні роблять висновки про чергування приголосних при творенні при-кметників на -зьк-, -ськ-, -цьк- та іменників з суфіксами -ин-.
Зміни приголосних при додаванні суфіксів
Кінцевий приголосний основи | [г]
[ж] +
[3] | -ськ(ий), -ств(о) | -зьк(ий):
криворізький, французький, запорізький
-зтв(о):
убозтво, боягузтво
[к]
[ч] +
[ц] | -цьк(ий): молодецький, ткацький
-цтв(о): ткацтво
-цьк(ий) + -ин(а) > -чч-:
Вінницький > Вінниччина,
Донецький >Донеччина
[х]
[ш] + [с] | -ськ(ий): черкаський
-ськ(ий) + -ин(о) > -щ-:
Харківський >Харківщина,
Херсонський >Херсонщина.
Виняток: казахський
Відділ 3 (дослідження особливостей уживання буквосполучення -чн- (-шн-): учні за допомогою опорної схеми пояснюють написання слів із буквосполученням -чн- (-шн-).
Молоко — молочний, серце — сердечний. Але: рушник, рушниця, мірошник, соняшник, дворушник, сердешний.
V. Виконання творчих вправ і завдань
Диктант — лінгвістичне реконструювання
* Від поданих прикметників утворити іменники із суфіксом -ин-.
Німецький, угорський, словацький, турецький, житомирський, рів-ненський, кріпацький, миргородський, козацький, панський, галиць-кий, дрогобицький.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 



Реферат на тему: Зміни приголосних при творенні іменників із суфіксом -ища) від прикметників на -ськ(ий), -цьк(ий); буквосполученням -чи- (-шн-)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок