Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Синтаксичні способи реалізації іронічного значення в українських фольклорних жанрах

Синтаксичні способи реалізації іронічного значення в українських фольклорних жанрах

Назва:
Синтаксичні способи реалізації іронічного значення в українських фольклорних жанрах
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,00 KB
Завантажень:
57
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Синтаксичні способи реалізації іронічного значення в українських фольклорних жанрах


Феномен комічного в цілому, й іронічного зокрема, в мові й мовленні по-різному сприймають та неоднозначно трактують. Відмінності можуть мати індивідуальний, соціально-груповий чи національний характер, і зумовлюються вони як національно-психологічними, так і власне мовними факторами.
Способи творення іронічного мають у кожній мові свою специфіку. Вони складають один із суттєвих аспектів характеристики стилістичної системи національної мови. Особливо важливою у створенні комічного, а також іронічного ефекту, є закладена в мовних засобах лінгвокраїнознавча інформація, адже комічне завжди національно забарвлене, має національно-неповторну форму, а його своєрідність історично змінна, що яскраво відображено в мовній системі.
Дослідження способів вираження комічного та його різновидів на різних мовних рівнях було і залишається актуальною проблемою різних галузей філологічних наук – комунікативного синтаксису, текстолінгвістики, лінгвостилістики, прагматики. У цьому контексті значної актуальності набуває аналіз мовних способів реалізації іронії в українських фольклорних жанрах.
Мовні засоби іронії в структурі художнього тексту привертали увагу багатьох дослідників, зокрема таких, як А.Щербина [Щербина 1963], С.Походня [Походня 1989], Білодід Ю.І. [Білодід 1981]. Дослідники аналізували мовний інвентар письменників, які творили в сатирично-іронічному руслі, визначали й узагальнювали теоретичні аспекти проблеми. Дослідники О.Шонь [Шонь 2003] та Н.Ланчуковська [Ланчуковська 2002] розглянули мовностилістичні засоби реалізації та прагматичний аспект інтонації іронії в англомовних текстах.
Мета нашої наукової розвідки – охарактеризувати синтаксичні способи реалізації іронічного значення в українських фольклорних жанрах, а також проаналізувати контекстуальні умови вияву іронії в структурі народних прислів’їв та приказок.
Відповідно до мети спробуємо розв’язати такі завдання:
визначити сутність категорії іронії та умови створення іронічних колоритів у структурі народних прислів’їв та приказок;
розглянути особливості функціонування народних іронічних висловів з різною семантикою;
проаналізувати такі синтаксичні засоби іронії, як „іронічний парадокс”, „антифразисні висловлювання” та ін.
На думку багатьох дослідників, ментальність українців вирізняється емоційно-почуттєвим характером. „Висока українська емоційність, чутливість та ліризм, що виявляється в естетизмі українського життя і обрядовості, в артистизмі, у прославленій пісенності, у своєрідному м’якому гуморі тощо – це дар Божий, що визначає людність основою творчості,” – зауважує В.Храмова [Храмова 1992: 3].
Найяскравішим відображенням української ментальності є усна народна творчість, зокрема, приказки та прислів’я – прекрасний засіб висловити думку коротко, але з величезним емоційним і змістовим потенціалом. Значна кількість українських народних прислів’їв та приказок має виразний гумористичний, саркастичний, а також іронічний колорит. Українці щедро використовують як в усному, так і в писемному мовленні цей конденсований вид народної поезії, щоб передати власні думки в дотепний спосіб. Національна своєрідність культури кожного народу, як відомо, полягає не тільки в його одязі або кухні, а й у манері розуміти і сприймати певні речі. Ця манера виразно та рельєфно виявляється і в національно забарвлених формах комізму, і в мовних засобах створення комічного ефекту, але найчастіше – для гумористично-іронічного виявлення того чи іншого явища.
При всій різноманітності теорій категорії комічного зазначимо, що справжнім зразкам іронічного колориту властиве відображення суперечностей в особливо гострій формі. Той, хто використовує цей потужний засіб впливу
(іронію) на співрозмовника, тонко і чутливо реагує на все негативно-неприйнятне, відчуває і підкреслює диспропорцію між явищами потворними та естетичним ідеалом прекрасного.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Синтаксичні способи реалізації іронічного значення в українських фольклорних жанрах

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок