Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Кафедра української фольклористики

Кафедра української фольклористики

Назва:
Кафедра української фольклористики
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,60 KB
Завантажень:
296
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Кафедра української фольклористики


Кафедра української фольклористики імені Філарета Колесси відновлена у Львівському державному університеті імені Івана Франка у 1990 р. Історія її виникнення безпосередньо повязана із загальною історією української науки, університету та україністики в ньому за часів окупації Галичини Австро-Угорщиною (до 1918 р.), Польщею (до 1939 р.) та Радянським Союзом (1939-1941, 1944-1991 рр.). Ця залежність зумовлена ще й тим, що фольклор – найуніверсальніша національна духовна скарбниця, – як і мова, національна література, заважав окупаційним режимам здійснювати політику денаціоналізації та асиміляції українців. Від цих же обставин залежала доля й української науки про народну словесність – фольклористики, яка до початку XX ст. розвивалася в одному комплексі таких народознавчих наук, як історія, етнографія та етнологія.
Від часу заснування університету аж до кінця XIX ст. навчальні предмети українського народознавства через дискримінацію українців здобували собі місце в структурі університету тільки епізодично і ситуативно, як у "Студіум Рутенум" 1787 р., кафедрі руської словесності 1848-1864 рр., очолюваної професором Я. Головацьким. Нова хвиля національного руху українців наприкінці XIX ст. допомогла здобути перші українознавчі кафедри в університеті – української історії (1894) та української літератури (1900). До того ж у XIX ст. у вищих школах європейських країн, навіть вільних від національного гніту, фольклористика ще не мала статусу окремої навчальної дисципліни. Тому перші публікації творів українського фольклору та фольклористичні розвідки в Галичині у першій половині XIX ст. науковці університету, його вихованціК. Гютнер, Б. Гакке, І. Могильницький, М. Верещинський, Д. убрицький, В. алеський, І. Гануш та інші) здійснювали поза стінами університету та поміщали у виданнях німецькою, польською й іншими мовами. Досвітньою зорею національного пробудження українців Галичини став альманах "Русалка Дністровая" (1837), що його видав гурт студентів Львівської Духовної Семінарії та університету, очолений М. Шашкевичем – так звана "Руська трійця".
Реформування Літературного товариства імені Тараса Шевченка у наукове (1892) у Львові та заснування в університеті кафедри української історії 1894 р., яку очолив М. Грушевський, створило реальні умови для відкриття в університеті загальноукраїнського центру українознавчих та фольклористичних досліджень. На той час у Львові сформувалася плеяда таких викладачів і вихованців університету, як М. Грушевський, І. Франко, О. Колесса, В. Гнатюк, К. Студинський, Ф. Колесса, І. Свєнціцький, які своїми науковими працями в галузі фольклористики й етнографії здобули визнання в усьому словянському науковому світі, у багатьох європейських академічних інституціях.
Проте через дискримінаційну, шовіністичну політику панівних кіл окупаційних режимів у XX ст. ні перед Першою світовою війною, ні у міжвоєнний період відкрити відповідну українознавчу кафедру в університеті легальним способом не було дозволено, як і не було дозволено навчання українською мовою, незважаючи на домагання українських викладачів та студентів. З приєднанням Західної України до УРСР (1939) Львівський університет було українізовано і структурно реорганізовано відповідно до завдань і планів московського імпербільшовизму. У той час як на Східній Україні було майже поголовно знищено наукові кадри українознавців (істориків, етнографів, фольклористів, літературознавців, мовознавців), розгромлено відповідні наукові інституції в Академії та вищих школах, розгорнуто тотальну русифікацію шкільництва, у Львівському університеті 1940 р. виключно з тактичних політико-пропагандистських міркувань на філологічному факультеті було дозволено відкрити кафедру фольклористики й етнографії і очолити її патріархові української фольклористики, відомому у словянському світі вченому Філаретові Колессі.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Кафедра української фольклористики

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок