Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Семантична структура параметричних прикметників

Семантична структура параметричних прикметників

Назва:
Семантична структура параметричних прикметників
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,94 KB
Завантажень:
428
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Семантична структура параметричних прикметників


У межах синхронного підходу до вивчення словотвору найперспективнішим є аналіз матеріалу на рівні лексико-семантичних варіантів (ЛСВ), який дає змогу простежити реалізацію семантичного потенціалу твірного в похідних та визначити чинники, які впливають на можливості засвоєння семантичного обсягу твірного слова (мотиватор) похідним (мотиват). ЛСВ визначаємо як “єдність лексеми (форма) і семеми (зміст)” [Грищенко, Мацько 1997 : 136]. Таким чином, значеннєву структуру полісемантичних слів утворює певна кількість семем (елементарне значення). Розмежування та реалізація окремих ЛСВ багатозначного слова здійснюється завдяки взаємозумовленому зв’язку з іменниками, тобто в певному контексті, який “формується в реальних актах мовлення і за обсягом може дорівнювати словосполученню” [Там само : 137],де виступає лише один ЛСВ, представлений конкретною, актуалізованою семемою (Н: високі дерева - ЛСВ1). В.Виноградов зазначає, що “по суті скільки відокремлених контекстів вживання даного слова, стільки і його значень, стільки і його лексичних форм...” [Виноградов : 14].
Нашим завданням є виявити потенційні центри словотворення, в ролі яких виступають ЛСВ прикметників. Для зручності опису й аналізу мовного матеріалу в кожному ЛСВ параметричних прикметників (ПрП) визначаємо ядерні семи, тобто мінімальні семантичні компоненти, які поняттєво співвідносяться з головними категоріями системи універсальних засобів відношення людини до світу – простір, час, кількість, якість або ж їх основними комбінаціями – “розмір”, “локація”, “соціальне значення” і т.д. Категорії буття у філософії розуміють як “загальні , фундаментальні поняття, що відображають найсуттєвіші, закономірні зв’язки і відношення реальної дійсності і пізнання” [Філософський...1994 : 251]. Головними категоріями буття є поняття простору та субстанції. Простір – головний атрибут матерії, одна з перших реалій, які сприймає людина. Понятійні категорії визначають у лінгвістиці як “смислові компоненти загального змісту, що властиві не окремим словам і системам їх форм, а великим класам слів, що виражені в мові різноманітними засобами” [Лінгвістичний... 385]. У мові понятійні категорії реалізуються у вигляді семантичних категорій – універсальних константів смислу. Ці категорії можуть бути представлені в модифікованому вигляді.
Категорія „простір” реалізується в підкатегоріях „розмір”, „об’єм”, „локація”.
Категорія „кількість” – „масовість”, „одиничність”.
Категорія „якість” – „піднесеність”, „інтенсивність” та ін.
Категорія „оцінка” – „соціальне значення”, „чиста оцінка”.
Незважаючи на те, що семантичні категорії простору, часу, кількості, якості, оцінки, умови, причини та ін. давно виділені науковим пізнанням, виокремлення тих чи інших категорій в результаті аналізу мовних засобів не втрачає своєї актуальності. Ключ до розуміння цих мислительних категорій лежить в аналізі мовних явищ.
Об’єкт нашого дослідження – лексико-семантична група (ЛСГ) ПрП, яка є фрагментом цілісної моделі мовних засобів, що виражають категорії буття.
Семантичну структуру вихідних лексем ЛСГ із семантикою розміру характеризують такі особливості:
розгалуженість семантики (2-13 ЛСВ);
наявність семи „розмір” в основних ЛСВ цих слів;
вторинні ЛСВ виражають в основному кількісну та якісну характеристику.
Сучасні дослідження [Грищенко, Мацько... ; Линник 1982; Кардащук 1999] в галузі полісемії визначають багатозначне слово як мікросистему, в структурі якої всі ЛСВ взаємозумовлені і ґрунтуються на ієрархічних відношеннях, тобто розрізняють основні і вторинні, похідні, значення, які базуються на переосмисленні головного й пов’язуються з ним відношеннями семантичної варіативності. “Сукупність цих ЛСВ, первинних (синхронно) у структурі аналізованих слів як лексем, становить перевинну структуру ЛСГ. Саме в межах такої структури можна точніше визначити спільні риси й відмінності, що характеризують подібні за семним складом лексико-семантичні варіанти різних лексем” [Линник :1982 : 80].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Семантична структура параметричних прикметників

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок