Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> З досвіду естетичного виховання східних слов'ян у давнину

З досвіду естетичного виховання східних слов'ян у давнину

Назва:
З досвіду естетичного виховання східних слов'ян у давнину
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,67 KB
Завантажень:
159
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
З досвіду естетичного виховання східних слов'ян у давнину


Звернення до педагогічного досвіду східних слов'ян зумовлене потребою дослідити історичну тяглість традиції естетичного виховання в педагогічному досвіді українського народу.
Зміст і методи народної педагогіки засновані на принципах світовідчуття і світорозуміння східних слов' ян у давнину. А у свідомості в процесі її становлення та розвитку, в міру звільнення від безпосередньої вплетеності в діяльність і спілкування людей, з'являється своє власне матеріальне “тіло”, в якому вона опредметнюється, надаючи йому суспільних властивостей – значення, смислу. Таким специфічним матеріальним “тілом” свідомості є мова. Без мови неможливо збагнути процеси духовної творчості етносу. Тому ми постійно звертаємось до результатів історико-лінгвістичних досліджень.
Український народ і його мова мають давні історичні корені. Етнографічні й діалектні риси українців формувалися впродовж багатьох віків насамперед на найдавніших східнослов' янських територіях – на Наддніпрянщині, Поліссі, в Галичині та Прикарпатті серед корінного слов ' янського населення цього ареалу, історія якого відзначається спадкоємністю, наступністю, відсутністю будьяких глобальних природних чи суспільних катаклізмів, які могли б зруйнувати безперервний історичний ланцюг етномовного і культурного розвитку наших предків. При цьому наші далекі предки збагачувались і досягненнями сусідніх, неслов ' янських племен.
Історико-лінгвістичні дослідження свідчать, що праслов'янська мова як система формується тільки на кінець І тис. до н.е. (1) Існування наприкінці І тис. до н.е. - на початку н.е. двох великих етнокультурних масивів - пшеворської і зарубинецької культур з їх численними варіантами - спричинило значну й принципово нову диференціацію праслов'янської мови. Перші ознаки розмежування майбутніх західних і східних слов'янських мов мали місце в кінці ІІІ ст. до н.е. Вони виявилися спочатку в ледве помітних, а з часом усе виразніших відмінностях у вимові, граматиці, лексиці, словотворі.(2) На кінець І ст. до н.е. всі ці розходження зросли настільки, що виникли дві чітко означені зони праслов'янської мовної території - західна і східна - з проміжними перехідними діалектами.
Отже, саме з часів зарубинецької культури почав формуватися східнослов'янський діалектний, а разом з ним і етнокультурний комплекс, який, зберігаючи чимало спільнослов'янських рис, протиставлявся відповідному західнослов'янському комплексу. В межах цих комплексів виникали й розвивалися також локальні етнографічні, культурні й діалектні риси, частина яких дійшла й до нашого часу і стала самобутніми етнокультурними ознаками окремих націй. Встановлено, що від племен зарубинецької культури на Наддніпрянщині в ареалі приблизно від сучасного Києва до Канева простежуються місцеві етнографічні риси, що згодом стали характерними ознаками української побутової культури (звичай білити житла зсередини і ззовні вапном або крейдою, розмальовувати піч квітами й птахами, робити призьбу й оздоблювати її червоною глиною тощо).
З початком формування союзів племен східнослов'янська діалектна спільність поступово розпадається і на кінець І тис. н.е. фактично припиняє своє існування. У ході суспільно-економічного і політичного розвитку східнослов'янських земель тривало подальше зближення окремих регіонів і консолідація їхнього населення в більші етнокультурні масиви, що завершилося утворенням трьох східнослов'янських народів - українського, російського і білоруського.
Як ми зазначали вище, безперервність багатьох етнографічних ознак від зарубинецького періоду й до нашого часу підтверджується спадкоємним зв'язком усіх, наступних після зарубинецької археологічних культур аж до давньоруської епохи, за якої українські риси в різних галузях етнографії і культури проступають уже досить виразно.
В контексті нашого дослідження надзвичайний інтерес викликають замовляння, що являють собою особливий шар не тільки української, а ширше – східнослов'янської і загальнослов'янської культури.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: З досвіду естетичного виховання східних слов'ян у давнину

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок