Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Фразеологізми-новотвори в українському публіцистичному тексті

Фразеологізми-новотвори в українському публіцистичному тексті

Назва:
Фразеологізми-новотвори в українському публіцистичному тексті
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,56 KB
Завантажень:
405
Оцінка:
 
поточна оцінка 2.3


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Фразеологізми-новотвори в українському публіцистичному тексті


Сучасний публіцистичний текст – динамічний об’єкт дослідження, який відображає рух мовної системи, а також формуються нові тенденції у розвитку мовної ситуації. Публіцистика гостро реагує на зміни в соціальному, політичному, економічному житті суспільства, на прогрес у науково-технічній галузі, в інформаційно-комунікативній сфері. Одночасно проявляється внутрішня суперечливість мови засобів масової інформації, в якій співіснують такі риси, як динамізм та консервативність, прагнення до якнайбільшої інформативності та забезпечення експресії будь-якими засобами, еталонність і залежність від мовленнєвих пріоритетів соціуму, моди. Зіткнення протилежних тенденцій зумовлює певну стійкість узусу ЗМІ, з одного боку, а з іншого, є могутнім імпульсом у розвитку мови засобів масової інформації. Попри весь консерватизм і традиційність свого ядра, фразеологічний склад у периферійних частинах – найбільш (поряд із лексикою) рухома частина мовного інвентаря. Мова друкованих ЗМІ є одним із найдинамічніших підстилів публіцистичного стилю, всередині якого лексико-фразеологічний рівень об’єктивно засвідчує значну кількість змін за порівняно короткий часовий відрізок.
Українські та російські лінгвісти: О.О.Тараненко, Д.Х.Баранник, В.М.Мокієнко, В.Г.Костомаров, Б.О.Коваленко, І.О.Соболєва, А.А.Смерчко, М.О.Алексєєнко, Б.М.Ажнюк, О.А.Стишов та інші відзначають високу фразеологічну активність у текстах ЗМІ, що значно впливають на формування літературної норми.
Завдання статті – виявити основні види фразеологізмів-новотворів у публіцистичному тексті. Об’єктом аналізу статті є фразеологічні одиниці (ФО), дібрані з тижневика “Політика і культура” за 2003-2004 роки, газети “Україна молода” за 2003-2004 роки, журналу “КіноТеатр” за 2003 рік. Предметом дослідження є фразеологізми-новотвори в українських текстах засобів масової інформації.
І. Спостерігаючи за процесами, які відбуваються у фразеологічному складі сучасної української публіцистики, не можна не помітити в ньому значної питомої ваги просторічних елементів. Власне, просторічність – яскрава риса, яка характеризує сучасний публіцистичний текст.
Деякі культурологи, філософи, мовознавці вважають, що подібні явища є цілком природним процесом циклічного розвитку мови від її аристократизації до демократизації [Трубачев 1991], інші стверджують, що це данина моді на постмодернізм, своєрідна “мовна гра” [Парамонов 1995].
Просторічна периферія функціонує у фразеології публіцистики у вигляді семантичних, структурних відхилень від норм літературної мови, які надають текстові зумисної зниженості, фамільярності, іноді – брутальності. Помітна тенденція до “пародійного обігрування освячених традицією жанрових канонів та іронічного висміювання поважних мотивів” [Тараненко 2002: 38]. Це своєрідна стилізація під мову середовища, яке не володіє літературною мовою, або “мовна гра” адресанта та адресата мовленнєвої комунікації. Проблему інтертекстуальності – “іронічний, пародійний, театралізований смисл”, момент гри в тексті розглядав ще Ю.Лотман [Лотман 1970: 155-156]. Використання “лапок” має в публіцистичному тексті особливе прагматичне навантаження. Відбувається не тільки зміна меж стилів – відбувається змішування стилів. Лапки відображають зміну в смислах і взагалі в культурних парадигмах сучасної комунікації.
У просторічних ФО засвідчено:
Власне просторічні фразеологізми активно входять в узус засобів масової інформації: Спочатку купу паперів придумали, за які треба віддавати шалені гроші… (УМ, 31.01.04); …податкові зміни здатні повністю знищити такі галузі, як сільське господарство, харчова промисловість, книгодрукування, аптечна справа, “накрутити” ціни на житло… (УМ, 31.01.04); …мені не подобається, коли партія влади, використовуючи абсолютно неконкурентні ресурси, забиває місця в парламенті… (УМ, 29.01.04); На перший погляд, вона [ситуація] нагадує запорізьку (ті ж дострокові вибори мера), але лише на перший.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Фразеологізми-новотвори в українському публіцистичному тексті

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок