Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> ХУДОЖНІЙ СВІТ ОСТАПА ВИШНІ РАННЬОГО ПЕРІОДУ ТВОРЧОСТІ (НА МАТЕРІАЛІ ГУМОРЕСОК "ЧУКРЕН" ТА "ЧУХРАЇНЦІ")

ХУДОЖНІЙ СВІТ ОСТАПА ВИШНІ РАННЬОГО ПЕРІОДУ ТВОРЧОСТІ (НА МАТЕРІАЛІ ГУМОРЕСОК "ЧУКРЕН" ТА "ЧУХРАЇНЦІ")

Назва:
ХУДОЖНІЙ СВІТ ОСТАПА ВИШНІ РАННЬОГО ПЕРІОДУ ТВОРЧОСТІ (НА МАТЕРІАЛІ ГУМОРЕСОК "ЧУКРЕН" ТА "ЧУХРАЇНЦІ")
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,02 KB
Завантажень:
468
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
УДК 821.161.2 - 7.09
Кріль Т.І.
ХУДОЖНІЙ СВІТ ОСТАПА ВИШНІ РАННЬОГО ПЕРІОДУ ТВОРЧОСТІ (НА МАТЕРІАЛІ ГУМОРЕСОК "ЧУКРЕН" ТА "ЧУХРАЇНЦІ")
У статті розглядаються особливості художнього світобачення Остапа Вишні раннього періоду творчості через поетику конкретних гуморесок. Акцентовано увагу на самобутності наратології, розкрито та обґрунтовано питання своєрідності жанру, мови, специфіку створеної письменником художньої системи й закономірностей її існування як унікального естетичного явища.
Ключові слова: художній світ, гуморески, поетика, часопростір, візуалізація.
Нові літературознавчі підходи у дослідженні художнього світу письменника та світу його творів викликали потребу нового прочитання та переосмислення творчої спадщини Остапа Вишні. Особливе зацікавлення викликають заборонені у 20-ті роки гуморески "Чукрен" та "Чухраїнці". Після довгої перерви вони побачили світ наприкінці 80-тих років, проте залишилися поза увагою дослідників. Головною причиною такого стану речей уважаємо перебування науковців та літературознавців під впливом комуністичної ідеології, яка обмежувала простір досліджень.
Сьогодні ми маємо кілька літературних вислідів гуморесок О.Курилів, В.Русанівського та Ю.Ярмиша. Не применшуючи вагомість внеску цих науковців для пізнання художніх особливостей гумориста і проблематики його творів, зауважимо, що питання художнього світу сатирика розглянено не у повному обсязі.
Термін "художній світ" є новим літературознавчим поняттям, яке позначає створену уявою письменника і втілену в тексті твору образну картину, яка складається з подій, постатей, їх висловлювань і виражених ними духовних феноменів (уявлень, думок, переживань тощо). Художній світ співвідносний з предметною, соціальною і психологічною реальністю, хоч наділений автором (творцем) антропоморфними і просторово-часовими вимірами, упорядкований композицією твору відповідно до задуму митця [5, 717].
Проблеми взаємовідносин між художнім твором і дійсністю викликали різні підходи до розуміння художнього світу: 1) концепція художнього світу як відображення дійсності (Г.Поспєлов, В.Халізєв, М.Храпченко); 2) цілісний підхід - моделювання дійсності в її цілісності й неподільності (М.Бахтін, Ю.Борєв, М.Гіршман), тобто текст як світ; 3) структурально-семіотичний підхід - художній світ як суцільний мовний простір, знакова система (Р.Барт, У.Еко, Ю.Лотман, В.Руднєв), тобто світ як текст; 4) наративний підхід - художній світ як фіктивний світ, вихідна точка зору "теорії оповіді" (К.Касіч, Й.Фоґт, Ф.Ципфель).
Слідом за М.Бахтіним, який у концепції художньої форми важливого значення надає прийому ізоляції, тобто виділенню із цілісної дійсності окремих реалій, бо, як зазначає науковець, неможливо створити твір, який відобразив би дійсність з абсолютною повнотою, ми розуміємо художній світ як цілісну систему взаємодії елементів змісту і форми. Кожен із них не є самодостатнім, а несе смислове навантаження для твору вцілому. Розглядаючи творчість Остапа Вишні як єдину художню систему, пропонується розширити обсяг терміну "художній світ" і дослідити його як специфічне авторське світобачення, що породжує художню реальність [3].
Поетичне бачення світу дозволило Остапові Вишні відтворити дійсність в усій її повноті. За Григорієм Клочеком, саме бачення автора детерміноване багатьма зовнішніми і внутрішніми чинниками визначає художній світ твору. На переконання науковця, однією із найсуттєвіших характеристик художнього світу є ступінь та особливості візуалізації, його ейдентичність, яка розуміється як тривкість та яскравість внутрішнього зорового бачення того, що зображено у творі. Кожний явлений у свідомості читача художній світ має свої ступені візуалізації [3].
Створюючи фейлетон "Чукрен", Остап Вишня зосередив свою увагу на окремих, ключових реаліях, які наповнили твір змістом і передають цілісну картину суспільного життя українського народу радянської епохи. Деталі, які є провідними засобами образотворення, притаманними письменницькій публіцистиці гумориста, розкривають внутрішню площину особистості.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: ХУДОЖНІЙ СВІТ ОСТАПА ВИШНІ РАННЬОГО ПЕРІОДУ ТВОРЧОСТІ (НА МАТЕРІАЛІ ГУМОРЕСОК "ЧУКРЕН" ТА "ЧУХРАЇНЦІ")

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок