Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Слова-терміни з міжнародними компонентами, що вживаються у пре- і постпозиції

Слова-терміни з міжнародними компонентами, що вживаються у пре- і постпозиції

Назва:
Слова-терміни з міжнародними компонентами, що вживаються у пре- і постпозиції
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,81 KB
Завантажень:
128
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Слова-терміни з міжнародними компонентами, що вживаються у пре- і постпозиції


Міжнародні лексеми є у кожній мові. Їх кількість залежить від того, чи мова повністю абсорбує ці слова у свою систему, чи навпаки, відштовхує їх, намагається знайти для них відповідні аналоги на національному ґрунті. Більшість таких слів називають поняття різних галузей знань, тобто є термінами. Українській мові також притаманні такі спеціальні назви. Вони зявилися порівняно недавно, але вже отримали права громадянства. Одні з них пристосувалися до нашої мови, отримали національну афіксацію, стали продукувати словотвірні ланцюжки та гнізда, інші ж так і залишилися у своєму первісному вигляді, лише в нашій транслітерації. “Інтернаціоналізація лексем належить до універсальних мовних явищ, оскільки, включає до свого словникового фонду певну кількість міжнародних слів і термінів. Процес інтернаціоналізації лексем досить складний і пов’язаний як із внутрішньо-мовними, так і зовнішньомовними факторами. У цьому зв’язку інтернаціональне, міжнародне слово може або генетично належати до загально-етимологічного фонду і проходити шлях розвитку усередині конкретної мови, або запозичуватися з мови, в якій воно було введено в ужиток, при цьому неабияка роль відводиться мові-посереднику”.
В українську мову латинські й грецькі слова проникали різними шляхами: 1) безпосередньо з класичних мов; 2) за посередництвом романо-германських мов (французької чи німецької); 3) за посередництвом слов’янських (польської чи російської).
Процес запозичення термінів суттєво не відрізняється від запозичення слів загальновживаної мови, проте певні відмінності існують. Полягають вони саме в переважно писемному шляху проникнення нових слів, а також можливості свідомого впливу на формування термінологічних систем.
Терміни з міжнародними компонентами легко впізнати, вони мігрують з однієї мови до іншої, не потребують перекладу і позначають поняття найрізнома-нітніших галузей знань. А оскільки термінологічні системи характеризуються свідомим термінотворенням, то відоме також авторство деяких термінів. Зокрема слово піроксилін утворив французький хімік Пелуз у 1836 році, палеоліт – англієць Дж. Лаббок, психологія – Меланхтон, логарифм – шотландський математик Дж. Непер, біолог – французький дослідник Ламарк 1802 р. тощо. Усі ці терміни утворені з грецьких основ.
Усі слова з міжнародними терміноелементами можна поділити на такі три групи: слова, де ці компоненти вживаються лише на початку (авто-, аеро-, стерео-, фото- тощо), лише вкінці (-завр, -латрія, -скоп) або на початку і вкінці слова одночасно (лог- ... -лог, метр- ... -метр).
Подвійну властивість, тобто вживатися у пре- і постпозиції, за даними Словника іншомовних слів (різних років видання), мають близько 60 компонентів: антр(о)- ... -антр(оп): антропологія ... пітекантроп, біо- … -біоз: біосфера, біогенез, біографія, біокібернетика ... ентеробіоз; бласто- ... -бласти: бластомікоз, бластоциста ... акробласт, остеобласт; ген(о)-...-ген(ез): генотип, генофонд ... бластогенез, .кладогенез; грам- ... -грам: грамофон – кілограм, міліграм; граф- … -граф: графологія, графоман, графопректор ... бібліограф, термограф, осцилограф; дермато- … -дерм(а, -ія): дерматоген, дерматологія… екзодерма, склеродерма; кардіо- … -карді(я): кардіологія, кардіографія, кардіоспазм ... стенокардія; кін(о)- … -кін(ез)(ія): кінематографія, кіносеріал ... бластокінез, брадикінезія; ліз(о)- ... -ліз: лізогенія, лізосоми ... радіоліз, гідроліз; літ(о)- … -літ: літогенез, літографія ... неоліт, лепідоліт; лог- … -лог(ія): логограма, логографія, логометр, логарифм ... біолог, біологія, філолог, філологія; метр- … -метр(ія): метроном, метрологія ... барометр, спідометр, кілометр; морф(о)- ... -морф(ізм,-оз): морфологія ... гомоморфізм, аломорф, ол(е)- … -ол: олеографія ... нігрол; ноз(о)- ... -ноз: нозематоз, нозологія ... зооноз; номо- ... -ном(ія): номограма, номографія ... біном; оном(а)- ...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Слова-терміни з міжнародними компонентами, що вживаються у пре- і постпозиції

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок