Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Шевченко як текст: класичне і модерне прочитання

Шевченко як текст: класичне і модерне прочитання

Назва:
Шевченко як текст: класичне і модерне прочитання
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,75 KB
Завантажень:
109
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Шевченко як текст: класичне і модерне прочитання


Для розуміння поняття тексту для нас важливою є думка Р. Барта, згідно з якою текст є „плетивом культурних кодів”, спрямованим у майбутнє, символічним і багатозначним. Текстом стає той твір, який своєю відкритістю і невичерпністю уможливлює ціле різноманіття тлумачень знакових кодів, які в ньому закладені. Тексти Т. Шевченка завдяки своїй символічності й закодованості (на це звернув увагу сучасний критик Г. Грабович) є добрим прикладом для застосування до них будь-якого методу дослідження. Поетична глибина символів дає змогу літературознавцям здійснювати свою інтерпретацію творчості поета. Полісемантична природа текстів Шевченка задовольняє горизонт сподівань реципієнта.
Кожний справжній геній отримує нову оцінку своєї творчості в кожну наступну епоху нових підходів до тлумачення слова як засобу художнього зображення світу і як носія інформації, яка в ньому закладена. Література античного світу, європейські класики минулих століть, багато із сучасних авторів є не тільки масово читабельними у своїх оригінальних творах, а такими, які відчитуються в чужих текстах, часто написаних іншою мовою і з іншим змістом. Характерно, що що далі в майбутнє, то різноманітнішим інтерпретаціям, віднайденням нових значень і символів піддаються не твори письменників, а самі письменники. Твір є явищем не тільки художнім, але і соціальним, духовним, історичним, культурним. Усі ці ознаки автор вносить у твір не тільки як художник, але і як особа, яка формується в певному історичному соціумі, у якому вже є знання, набуті досвідом попередніх поколінь. Тому не тільки твір є текстом, який надається до різних підходів у його тлумаченні, його автор теж є відкритою системою для дослідження і вивчення заплутаної мережі знаків і кодів своєї доби.
Тарас Шевченко належить до людей, які стали не тільки символами свого часу, а й віссю в системі часовиміру, по якій українське суспільство рухається вперед. Українці від часу першого видання “Кобзаря” читають твори Шевченка, але не тільки їх. Оскільки на естетичну свідомість письменника впливає сучасність і весь попередній культурно-політичний розвиток суспільства, то сьогодні можна говорити й про те, що ми читаємо самого Шевченка і, мабуть, не стільки від 1840-го р., а, певно, ще від 1814, і, може, навіть і цей рік є пізнішим від початку відліку. Бо твори поета й сам митець не постали раптово і з нічого. “Гайдамаки” і “Перебендя” – це вся минула історія, це козацтво, яким поет захоплювався. “Єретик” і “Кавказ” ідуть поряд із членством Шевченка у Кирило-Мефодіївському братстві.
Ми не можемо говорити про Шевченка як текст тільки в тих вимірах, у яких він перебував фізично, але і в тих, якими він жив і які спричинилися до багатозначності тлумачень його творчості; у тих вимірах, завдяки яким Шевченко весь час є відкритий і для дослідників, і для простих читачів. До таких духових вимірів належить романтичний месіанізм Шевченка. Його пророцтво і непогасна слава стали предметом багатьох не тільки літературно-критичних, але і філософських дискусій. Без сумніву, Шевченко усвідомлював власну роль в долі свого народу, він сподівався на достойне пошанування своєї творчої і громадської діяльності, про що свідчать рядки його поезії: „а слава – заповідь моя”. Однак, навряд чи він думав, що стане поетом-пророком у тому розумінні, яке було поширеним донедавна (маємо на увазі фокусування уваги на ідеологічному й політичному підтекстах його поезії). На формування постаті Шевченка впливала також релігія і поетове ставлення до неї. І нарешті, Шевченко – художник. Він сам себе мислив малярем. Своє покликання вбачав у гравюрі. „Поширювати через гравюру славу славних мистців, поширювати в громадянстві смак і любов до доброго і прекрасного, це найчистіша, найугодніша молитва до Чоловіколюбця Бога й по змозі некорислива прислуга людству. Це мій єдиний, незмінний порив” [12, с. ]. За славу Шевченка завжди боролися дві музи, сам Шевченко переживав внутрішній конфлікт між художником і поетом.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Шевченко як текст: класичне і модерне прочитання

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок