Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Характерні засоби мовної експресії в українських народних піснях про кохання

Характерні засоби мовної експресії в українських народних піснях про кохання

Назва:
Характерні засоби мовної експресії в українських народних піснях про кохання
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,13 KB
Завантажень:
433
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.7


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Характерні засоби мовної експресії в українських народних піснях про кохання


Проблеми мовної експресії, виражальних засобів мовлення – основні для сучасних лінгвостилістики, лінгвопоетики, лінгвістики тексту, лінгвоаналізу та інших лінгвістичних дисциплін. Народні пісні, особливо про кохання, репрезентують дійсність із особливою експресією, образністю, насиченістю, а саме тому аналіз засобів мовної експресії в українських народних піснях про кохання є актуальним та необхідним.
Поняття мовної експресії доволі широке й трактується в сучасній лінгвістиці доволі узагальнено – як “сукупність семантико-стилістичних ознак одиниці мови, які забезпечують її здатність виступати в комунікативному акті засобом суб’єктивного вираження ставлення мовця до змісту чи адресата мовлення”. При цьому “експресивність властива одиницям усіх рівнів мови” [7, 591]. Ширше визначають експресивність автори енциклопедії “Українська мова”: це “властивість мовної одиниці підсилювати логічний та емоційний зміст висловленого, виступати засобом суб’єктивного увиразнення мови. Через експресивність виражальних засобів мовець передає своє ставлення і до повідомлення, і до адресата” [12, 156]. Отже, експресивність надає мовленню, з одного боку, стилістичної маркованості, виразності, а з іншого боку, виражає ставлення мовця до мовленого та до адресата. Власне, на першому компоненті – виразності та стилістичній маркованості – акцентується в більшості праць, присвячених розгляду цієї лінгвістичної категорії. Скажімо, В. Григор’єв відзначає, що експресія – “виразність, те, що передбачає вираження нетривіального змісту”, ]. З думкою дослідника перегукується й твердження Г. Колесникова: “Експресія – це те, що протиставляється стандарту, емоційно марковане, характерне...” [6, 93]. Інакше кажучи, “експресія з’являється там, де існує можливість зіставлення, посилення певних ознак на основі протиставлення експресивно нейтральних і емоційно виразних мовних засобів”
[12, 156].
Дещо уточнює поняття експресивного у своїй монографії В. Чабаненко: “експресія – це не те, що надає мовленню емоційності, образності, характерності, а те, що само породжується емоційністю, образністю, характерністю і т. д. мовлення. По-друге, експресія – це не виразність, а інтенсифікація виразності, це збільшення впливаючої сили сказаного..., надання йому особливої психологічно мотивованої піднесеності. По-третє, експресія пов’язується не тільки з емоціональним та образним (художнім), а й з іншими планами вислову – волюнтативним, естетичним, соціально-оцінним, нормативним, формально-структурним, семантичним, ситуативним і т. д.” [15, 7]. Таким чином, мовна (мовленнєва) експресія – це складна стилістична категорія, що спирається на цілий комплекс психічних, соціальних та лінгвістичних чинників і виявляється як інтенсифікація виразності повідомлюваного, як збільшення впливаючої сили висловлювання [15, 7].
Як семантико-стилістична категорія експресивність виявляє зв’язок з емоційністю, оцінністю, стилістичним значенням, проте не ототожнюється з названими поняттями. Експресивність акумулює в собі ці поняття, є інтенсивною виразністю певного мовного знака.
Оскільки експресивність може бути притаманна одиниці будь-якого рівня мови, то логічною видається класифікація експресивних засобів відповідно до рівнів мовної структури, що передбачає виділення принаймні таких видів експресивних засобів: фонетичні, лексико-семантичні, фразеологічні, словотвірні, морфологічні та синтаксичні. Українські народні пісні про кохання засвідчують різноманітні поєднання засобів експресивності на всіх мовних рівнях.
Звертаючись до українського фольклору, не можна не відзначити його виняткову милозвучність, високу організацію фонетичного рівня, яка досягається також і використанням різноманітних експресивних засобів. Серед них, на думку А. Коваль, “визначальною рисою ... є оцінна інтонація особливого типу – так звана експресивна інтонація.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Характерні засоби мовної експресії в українських народних піснях про кохання

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок