Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Морфологія художності і аналіз літературного твору

Морфологія художності і аналіз літературного твору

Назва:
Морфологія художності і аналіз літературного твору
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,32 KB
Завантажень:
210
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Морфологія художності і аналіз літературного твору


Вивчення літератури як мистецтва слова передбачає осягнення твору красного письменства у його художній цілісності, у єдності форми і змісту.
Ці загальновідомі закономірності стосуються в однаковій мірі аналізу твору по образах, проблемно-тематичного чи за розвитком дії: незалежно від обраного шляху аналізу літературний твір має бути сприйнятий у своїй художньо-естетичній цілісності, в якій лише й можливий його духовно-збагачуючий мистецький вплив на думки і почуття учнів.
На це звертали увагу методисти і літературознавці минулого, автори багатьох сучасних досліджень — Г.О. Гуковський, Т.Ф. Бугайко і Ф.Ф. Бугайко, Т.Ф. Курдюмова, Є.А. Пасічник, М.К. Гей, В.В. Виноградов, Т.Г. Браже та інші [5; 6; 7].
І це зрозуміло: твір мистецтва слова є явищем художнім, у якому проявляє себе зверхсумарність цілого — воно більше від суми елементів, з яких складається [1; 444].
Виникнення у цілого якостей, відсутніх у його частин, що носить назву емерджентності, стосовно мистецтва взагалі і, зокрема, літератури розуміють як художність, що проявляється у цілісності літературного твору [2; 124].
Отже, цілісність твору — це та морфологічна єдність, яка забезпечує існування його зверхсумарного художнього змісту. А тому вивчати твір як явище мистецтва слова можна лише в тій цілісності, в якій проявляється його художність. В іншому випадку перед нами буде не художній твір літератури, а його імітація.
Саме в феномені художності — таємниця тієї духовної сили, заради якої кожне суспільство використовує можливості мистецтва і літератури для виховання і духовного збагачення своїх громадян, бо ця сила здатна впливати на розум і почуття, розвивати уяву і формувати моральний світ людини. І це закономірно: відкриття зверхсумарного смислу твору виступає як усвідомлення того, що не названо словами, а сам акт такого відкриття є творчим актом читача. Так у співтворчості з письменником формується творчий духовний потенціал учня.
У зв’язку з цим набуває значення розуміння суті художньої цілісності, взаємозв’язку тексту і художнього твору, бо «текст не охоплює твір у його повноті» [3; 8].
Відомо, що носієм художнього смислу може виступати текст, що складається всього з одного речення. І таке речення ми сприймаємо як художню цілісність.
«Куди не кинь, всюди клин», — кажуть про ситуацію, коли людину звідусіль переслідують якісь біди.
І ту узагальнюючу суть, яку виражає назване прислів’я, кожен сприймає, виходячи із своїх життєвих проблем і свого досвіду. А значить, міркує, мислить, слова прислів’я викликають його духовну реакцію.
Отже, прислів’я — це дійсно цілісність художня. І хоч вона складається всього з одного речення, але саме це речення незвичайне. Якщо проаналізувати зміст слів, що входять до його складу, то в сумі їх змістів немає нічого особливого — йдеться про якийсь клин, який всюди, куди не кинь оком. А в зверхсумарності слів втілено особливий, глибокий підтекст, що виражає духовний людський досвід.
Так само можна сказати про будь-яке інше прислів’я: чужими руками жар загрібати; не знаючи броду, не лізь у воду; за дурною головою й ногам горе і т. д.
Кожне з них має зверхсумарний зміст, що виражає смисл прислів’я. А текст, наділений якостями зверхсумарності, є текстом художнім. Зміст наведених тут прислів’їв виражається не одним яким-небудь словом, а всією структурою тексту. Як бачимо, художність зумовлює таку текстову цілісність, яка є умовою буття в ній особливого духовного змісту.
Порушення цілісності прислів’я, заміна окремих слів приводить до втрати виразності, узагальнюючого змісту, художності.—
Якщо не знаєш, яка тут глибина, будь обережний і в воду не лізь...
Замість афористичної мудрості перед нами появилось банальне побутове твердження.—
«Ласкаво просимо» спробували замінити на «ласкаво запрошуємо», і вираз втратив свою узагальнюючу суть, що ввібрала духовні традиції віків.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Морфологія художності і аналіз літературного твору

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок