Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Роль народних музичних інструментів у литовській сакральній обрядовості

Роль народних музичних інструментів у литовській сакральній обрядовості

Назва:
Роль народних музичних інструментів у литовській сакральній обрядовості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,85 KB
Завантажень:
172
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Реферат на тему:
Роль народних музичних інструментів у литовській сакральній обрядовості


Галузь сакральної етноінструментології тільки в останні роки стає предметом систематичного вивчення у литовській фольклористиці. Мета цієї публікації – з’ясування ролі й особливостей використання народних музичних інструментів в обрядах Католицької та Протестантської Церков Литви XVII-XX ст. Об’єктом дослідження є сам феномен гри на народних музичних інструментах – його обрядова сторона, а також етнологічне та сакральне значення в релігійній практиці. У статті використано компаративний, типологічний та історіографічний методи дослідження.
Гіпотеза: результати етнографічних спостережень і аналізу історико-етнокультурних даних углиб періоду від XX до XVII ст. повинні довести ефективність використання народних музичних інструментів у сакральному мелосі й обрядовій практиці, їх визначальну роль у збереженні живої давньої традиції в сучасних умовах. Привнесення мотивів і елементів народного мелосу в сакральну, навіть у літургійну музику не суперечить сучасним законам і звичаям Римо-Католицької Церкви і правилам традиційних протестантських деномінацій у Литві.
Християнство є найбільш загальним і піднесеним принципом об’єднання людей різних національностей, культури і соціального стану. Литва вже понад 600 років є християнським краєм. За віросповіданням і ментальністю основної частини населення Литву потрібно вважати католицькою державою, проте литовці мають і протестантські традиції з їх специфічним мелосом. Традиційною конфесією для Литви є також православ’я двох деномінацій: Російська Православна Церква Московського патріархату і Староправославна Церква поморської згоди (безпопівці). Нагадаємо, що Литва була прилучена до світла християнської віри у східній традиції навіть раніше, ніж у католицькій. Однак, з погляду фольклористики, оригінальної православної традиції у Литві практично не було створено.
З моменту охрещення Литви християнство в країні набуло національного забарвлення, сформувалися розвинені позацерковні форми релігійності. При цьому етнокультурна традиція не була строго уніфікована, а виходила на рівні побутової релігійності поза канонічні межі, ґрунтуючись на глибших пластах історичних традицій литовського народу, що сягають язичницької епохи.
Релігійний фольклор охоплює різні обряди, серед яких унікальною за значенням є гра на музичних інструментах. Феномен її досі систематично не досліджувався; відомі тільки прикладні, неаналітичні роботи в цій галузі. Ця публікація є першою спробою визначити місце і значення цього розділу фольклористики в культурі Литви. Більше того, мова йде про найважливіший аспект ментальності народу, оскільки в сакральному використанні музичних інструментів поєднуються релігійні, філософські, культурні та патріотичні іпостасі національного духу.
Використано спостереження й аналіз матеріалів фольклорних експедицій, проведених автором у 1987-1998 рр., причому зіставляються вони з усім масивом даних литовської етнології й етноінструментології. При визначенні походження і використання народних музичних інструментів у релігійних обрядах автор спирався на усталену позицію теологів. Описи католицького фольклору підпорядковано нормам законів і звичаїв Св. Церкви, а протестантських обрядів – апріорній об’єктивності й істинності канонів відповідних деномінацій.
З’ясовано, що використання гри на народних музичних інструментах у Католицькій і Протестантській Церквах має не тільки спільні риси, а й істотні відмінності. Поєднує цю обрядовість практика під час святкування Різдва й Великодня, а також у похоронних і поминальних обрядах. Однак встановлено й чимало істотних відмінностей, що виявляються передусім у широті використання в обрядах музичних інструментів. Є різниця у поглядах на сакральність музичного інструмента. Є й інші особливості, що вказують на неоднозначність обрядової ролі народних інструментів у Католицькій і Протестантській Церквах Литви, причому корені цих відмінностей іноді сягають язичницьких часів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Роль народних музичних інструментів у литовській сакральній обрядовості

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок