Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Перспективи вивчення дискурсології у вищій школі

Перспективи вивчення дискурсології у вищій школі

Назва:
Перспективи вивчення дискурсології у вищій школі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,22 KB
Завантажень:
336
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Перспективи вивчення дискурсології у вищій школі


Нові державні стандарти вищої освіти в Україні відбивають прагнення підвищити якість підготовки фахівців, зробити її більш фундаментальною, конкурентоспроможною, такою, що відповідатиме попиту ринку праці. Це стосується і підготовки студентів за спеціальністю, яка в проекті стандарту означена як “Педагогіка і методика середньої освіти. Українська мова і література”. Досягнення методичної науки останніх років спонукали вчених до необхідності уточнення, а подекуди й переосмислення цілей і змісту вивчення рідної мови як основи майбутнього фаху (С.Караман, Л.Мацько, В.Мельничайко, Л.Паламар, Г.Онкович, Г.Сагач та ін.). Передбачити всі напрями розвитку української лінгводидактики в ХХI ст. навряд чи можливо і в цьому полягає, з одного боку, її складність, а з іншого – неабияка привабливість. Причому з цілковитою впевненістю можна говорити про те, що саме царина лінгводидактики вищої школи є невичерпною для дослідників, і це суттєво відрізняє її від дошкільної, початкової, загальноосвітньої ланок методики навчання української мови.
Якщо все ж таки спробувати сформулювати тенденції і напрями сучасних, зокрема дисертаційних, лінгводидактичних досліджень, то слід відзначити, що вони так чи інакше перегукуються із загальними напрямами лінгвістики. Передусім йдеться про зацікавленість лінгвістичними “макрооб’єктами” – текстом і його різновидами, діалогом і т. ін., значно менш дослідженими, ніж слово чи речення (Горідько 2000; Златів 1999; Лановик 2002; Морозов 2000; Нікітіна 2000). Інша характерна тенденція пов’язана з розвитком лінгвістичної прагматики та її впливом на дидактику загалом. Очевидно, що й лінгводидактика стає більш прагматично і функціонально орієнтованою: простежується зміщення акцентів з мови та її системних властивостей на її функції і на використання, або, послуговуючись щербівським протиставленням, з мови на мовленнєву діяльність (Босак 2003; Дідук 1998; Нагрибельна 2003; Омельчук 2003; Пігур 2002). Зрештою, ще однією тенденцією сучасної науки є посилення ролі міждисциплінарних досліджень. Уже зараз досить відчутний перетин лінгводидактики з психолінгвістикою, соціолінгвістикою, культурологією, літературознавством і под. (Голуб 1997; Горошкіна 1997; Левченко 2001; Мовчун 2000; Сафарян 2003).
Отже, всі ці напрями і тенденції лінгводидактичних досліджень, на нашу думку, сприяють виходу на передній план відносно нового об’єкта (принаймні, порівняно зі словом, реченням і текстом) – дискурсу, який, безумовно, є макрооб’єктом, що уособлює мову в її використанні, залучаючи соціальний і психологічний аспекти.
Предметом дослідження запропонованої статті є актуальне для нових технологій навчання мови питання: що повинно бути центральною ланкою системи мовної освіти: текст, як це завжди мало місце, чи дискурс, відносно нове для теорії навчання рідної мови поняття. Причому складність останнього об’єкта і його очевидна популярність створюють певні проблеми. Так, аналіз публікацій у провідних часописах і доповідей на конференціях свідчить про те, що найчастіше дефініція “дискурс” виступає як “модне” слово, що синонімічно заміщує узвичаєний термін “текст”. На наш погляд, останнім часом використання терміну “дискурс” почало навіть виконувати роль своєрідного маркера, який при поверхневому спостереженні сприймають як такий, що репрезентує рівень “сучасності” тієї чи іншої наукової розвідки. З огляду на це, у запропонованій статті ставимо за мету розглянути таку проблему: чи є “текст” і “дискурс” синонімічними поняттями? Розгляд цього питання дозволить з’ясувати, чи ми маємо справу з різними феноменами, кожен з яких потребує окремого вивчення, чи поняття “дискурс” аналогічне поняттю “текст”. Задля розв’язання поставленого завдання видається доцільним: зіставити текст і дискурс, аби виявити, якими спільними і якими відмінними, специфічними характеристиками відзначаються обидва феномени; обґрунтувати необхідність залучення дискурсу до навчального процесу у вищій філологічній школі; виокремити такий важливий компонент комунікативної компетенції випускника філологічного фаху як дискурсивна компетенція.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Перспективи вивчення дискурсології у вищій школі

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок