Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Правопис дієприкметників

Правопис дієприкметників

Назва:
Правопис дієприкметників
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,01 KB
Завантажень:
345
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Правопис дієприкметників


В українській мові вживаються дієприкметники:
1) Активного стану, які мають форми теперішнього часу на -чий (-а, -е): прац$ючий, вик>нуючий, організ\ючий та ін., і минулого часу на -лий (-а, -е): нав_слий, почорн%лий, змарн%лий.
2) Пасивного стану минулого часу на -ний, -а, -е (-аний, -яний, -ений, -єний, -ований, -йований, -ьований, -уваний, -юваний): переп_саний, відпраць>ваний, зр>блений, сформуль>ваний, проч_та-ний, відтв>рений, зап_саний і ін. та на -тий (-а, -е): закр_тий, уж_-тий, поч\тий.
Деякі дієслова мають обидві форми: к>лений і к>лотий, м+лений і м>лотий, п>ротий і п>рений.
3) У дієприкметникових суфіксах на відміну від прикметників, пишеться тільки одна буква -н: сп_саний, зр>блений, перен+сений, відпраць>ваний, проч_таний тощо.
4) Дієприкметники активно функціонують у діловій мові, надаючи їй книжного характеру.
5) Активні дієприкметники в сучасній українській літературній мові вживаються обмежено.
Вправа 1. Перепишіть речення і розкрийте дужки. Від дієслів, що в дужках, утворіть дієприкметники. Поясніть їх правопис.
1. У бій були (вводити) всі піхотні батальйони (О. Гончар).
2. Депо працюватиме на новому місці до того дня, коли можна буде повернутися на (визволяти) від окупантів Батьківщину (О. Дон-ченко). 3. Кожне слово у Назара було (зважувати), кожна думка, мабуть, заздалегідь (обдумувати) і (виношувати) (Ю. Збанаць-кий). 4. Здалека долітають (завмирають) гуки музики (І. Нечуй-Левицький). 5. Потонули всі вогні в сиве марево (тремтять) (Л. Горлач). 6. Це було нове покоління, зовсім не схоже на те, що приходило до інститутів кілька років тому, овіяне вітрами війни, (загартову-вати) горем і боротьбою (П. Загребельний). 7. День і ніч повз наш будинок котиться залізна орда (ревуть), (виють), чадних машин (П. Загребельний). 8. Добріє світ, (народитися) в любові (Т. Коломієць). 9. Край моря сонце золотить (укрити) лісом гори (Н. Забіла). 10. Як радію за ту я людину, що (загубити) радість знайшла (В. Сосюра). 11. Жагучими пахощами дихала земля, (розпалити) сонцем (З. Тулуб).
Вправа 2. Перекладіть речення на українську мову і знайдіть правильні відповідники для передачі російських дієприкметників.
1. Известно, что все способности, отличающие человека от животного, развились и продолжают развиваться в процессе труда (М. Горький). 2. Все, связанное с железной дорогой, до сих пор овеяно для меня поэзией путешествий (К. Паустовский). 3. Вслушайтесь в дальний рокочущий гул (Л. Толстой). 4. Между тем перед глазами ехавших расстилалась уже широкая, бесконечная равнина, перехваченная цепью холмов (А. Чехов). 5. Мы с ним лежим на песке у громадного камня, оторвавшегося от родной горы, одетого тенью, поросшего мхом (М. Горький). 6. Снегирь, отбившийся от стаи, сидит на ольхе, красный, важный, как генерал (М. Горький). 7. Истер-занные деревья с переломанными, расшлепанными, срезанными ство-лами и обгоревшими кронами редкими группами торчали по склону (П. Павленко). 8. Раскрыт балкон, сожжен цветник морозом, опустошен поблекший сад дождями (И. Бунин).
Вправа 3. Доберіть дієприкметники до поданих слів. З трьома словосполученнями складіть речення.
Економіст, асортимент, бізнес, реферат, дефіцит, дивіденд, інфляція, корупція, інтелігенція, продукція, контракт, купюра, аукціон, бартер.
Вправа 4. Утворіть від поданих дієслів можливі форми дієприкметників, поясніть їх правопис.
Пояснювати, благати, поглинати, міцніти, в’янути, мити, терпіти, кипіти, співати, воркувати, байдикувати, благословляти, зеленіти, парувати, любити, плавати, буксувати, блукати, голубити.
Вправа 5. Замініть виділені слова активними дієприкметниками у формі теперішнього часу; іменники поставте в кінці словосполучення.
1. Успішність, що зростає. 2. Робітники, що працюють. 3. Напис, що застерігає. 4. Персонал, що обслуговує. 5. Скелі, що чорніють. 6. Губи, що тремтять. 7. Вогонь, що не згасає. 8. Трава, що зеленіє. 9. Екскаватор, що крокує. 10. Дружба, що міцніє.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Правопис дієприкметників

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок