Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Перспективація інформації мемуарного текст

Перспективація інформації мемуарного текст

Назва:
Перспективація інформації мемуарного текст
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,41 KB
Завантажень:
155
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Перспективація інформації мемуарного текст


Останнім часом в лінгвістиці намітилася тенденція розгляду мови як діяльності в умовах реальної комунікації. Особливо це стосується текстуальної лінгвістики, в межах якої дослідження мають на меті визначити детермінанти людського фактору в породжуваному тексті, що володіє низкою категоріальних характеристик, такими як зв’язність, цільність, модальність, закінченість тощо. Дані характеристики свідчать про невід’ємність людського існування від текстового світу. Дослідженням текстів з антропоцентричних позицій займалися провідні лінгвісти сьогодення [3, 4, 7].
Але, незважаючи на велику кількість досліджень в галузі текстуальної лінгвістики, залишається низка невирішених питань, зв’язаних з такими проблемами, як типологія текстів, зокрема, статус мемуарного тексту, його основні суттєвісні характеристики, стилістичні прикмети та ряд інших. Тому, враховуючи актуальність названої проблематики, предметом дослідження даної статті було обрано одну із онтологічних характеристик мемуарного тексту – інформативність.
Мемуарний текст інформативно дуже насичений. Інформативність – одна із суттєвих характеристик мемуарів, яка, незважаючи на свою смислову природу, носить семантико-структурний характер, оскільки зачіпає і план змісту і план вираження мемуарів одночасно [1, 5, 6].
Жанрові особливості мемуарного тексту визначає тип інформації в тексті, його смислову структуру, характер вираження (імпліцитний/експліцитний) текстового смислу. Для мемуарів характерна змістовно-фактуальна інформація (ЗФІ) [4, 27-28] про реальні факти, події, що розгортаються лінійно, вербалізовано.
Між типом інформації тексту і його функціональним стилем просліджується кореляція, яку можна розглядати як певну залежність, яка виражається в наступній тенденції: тексти мемуарного жанру носять переважно конкретний характер і співвідносяться зі ЗФІ. Конкретність ЗФІ – це повідомлення про факт, подію, процес, що відбуваються в реальному світі.
Аналіз мемуарних текстів сучасної французької мемуарної літератури (С. де Бовуар “Через обставини”, “Врешті-решт”, Ж.Даніеля “Час, що залишається”, Ж.Робер “Зірки моїх ночей”) дозволяє допустити, що в низці численних фактів, описаних в тексті, автор виділяє інформаційні домінанти, тобто ті факти та події, які інформаційно є більш важливими. Так, в романі С. де Бовуар “Через обставини 1” [8] інформаційними домінантами можна назвати оповідання про Сартра, трансформацію його поглядів, повернення старих знайомих Бовуар із вигнання, нових знайомствах, поїздку Бовуар до Мадриду, хвороби Сартра, поїздку Бовуар до Америки та її захоплення Альгреном.
В мемуарному романі Ж.Даніеля “Час, що залишається” [11] інформаційна сітка має зовсім відмінну структуру і смисл. В першу чергу, слід зазначити, що крізь весь мемуарний текст проходить головна домінантна думка – про зміни поглядів автора, які пройшли шлях від юнацького захоплення ідеями марксизму-ленінізму до здатності людини піднятися над всіма догмами світу і якнайоб’єктивніше оцінити оточуючу дійсність. Це і є інформаційною домінантою мемуарів. На цю домінанту нанизується автором цілий ряд подій, які мають безпосереднє або опосередковане значення для розвитку змісту тексту. До числа таких подій слід віднести описання поїздки Андре Жіда до Радянського Союзу, його негативну реакцію на події в СРСР, цькування А.Жіда радянською пресою: “Accueilli comme un hйros par Staline, et par tous les peuples de l’URSS, Andre Gide revenait en France comme un renйgat. Il brыlait avec style tout ce qu’il avait adorй. Le 6 novembre 1936 “Vendredi” publia en premiиre page, et avec un titre йnorme, le cйlиbre “Avant-propos а mon livre “Retour de l’URSS”. Celui qui, sur la place Rouge, а l’occasion des funйrailles de Gorki, avait dйclarй: “Le sort de la culture est liй dans nos esprits au destin mкme de l’URSS et c’est pourquoi nous la dйfendrons partout et toujours”, Gide le converti affirmait soudain que la Russie stalinienne n’йtait pas, pas encore, ou n’йtait plus “cette patrie d’йlection, cet exemple, ce gide а quoi tendaient nos volontйs, nos rкves et nos forces”.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Перспективація інформації мемуарного текст

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок