Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Скачати: Основні правила переносу

Основні правила переносу

Скачати:* Captcha
* - щоб завантажити роботу, введіть в поле код з картинки і натисніть кнопку "Завантажити"Назва:
Основні правила переносу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,35 KB
Завантажень:
216
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Основні правила переносу


Розрізняють орфографічні й технічні правила переносу.
Щодо орфографічних правил переносу слід враховувати таке: частини слів з одного рядка в інший переносяться за складами: до-р>-га, рі-к<, з>-шит, ко-л>-дязь, са-дів-н_к, Х<р-ків.
В українській мові можна довільно переносити слова за складами: Дні-пр> й Дніп-р>, Оле-кс<ндра й Олек-с<ндра, се-стр< й сест-р<, укра^н-ський і укра^нсь-кий.
При цьому слід запам’ятати, що не можна:
1) Розривати сполучення літер дж, дз, які позначають один звук:
г\-дзик, бджо-л<, хо-дж\.
Якщо дж і дз належать до різних морфологічних частин слова, то їх можна розривати: під-жив_ти, над-звич<йний.
2) При переносі складних слів залишати в кінці рядка початкову частину другої основи, якщо вона не становить складу: багато-ступ%нчастий (а не багатос-туп%нчастий), п’яти-гр<нний (а не п’ятиг-р<нний), далеко-сх%дний (а не далекос-х%дний).
3) Розривати ініціальні абревіатури, а також абревіатури комбіновані, які складаються з ініціальних скорочених цифр: АЕС, ГАЗ-24, МАГАТЕ, МАЗ-105.
4) Відривати приголосну від кореня: в_-йти (а не в_й-ти), в_-словити (а не в_с-ловити) тощо.
5) При переносі відокремлювати від попередньої букви апостроф і м’який знак: бур’-#н (а не бур-’#н), п<ль-ці (а не п<л-ьці), бл_зь-ко (а не бл_з-ько).
6) Одну літеру переносити і залишати в попередньому рядку: ака-д+мія (а не а-ка-д+мія), олі-в+ць (а не о-лів+ць).
При технічних правилах переносу не можна:
1) Переносити прізвища, залишаючи в кінці попереднього рядка ініціали або інші умовні скорочення, які до них відносяться: Т. Г. Шевч+нко (а не Т. Г. // Шевч+нко), гр. Борис+нко (а не гр. // Бори-с+нко), акад. (доц., проф.) Гончар+нко (а не акад. (доц., проф.) // Гончар+нко), тов. Кот$к (а не тов. // Котюк).
Проте коли імена, звання тощо подаються повністю, то прізвище, а також по батькові можна переносити.
2) Відривати скорочені назви мір від цифр, до яких вони належать: 1998 р. (а не 1998 // р.), 20 га (а не 20 // га), 15 см (а не 15 // см), 8 г (а не 8 // г).
3) Відривати й переносити граматичні закінчення, з’єднані з цифрами через дефіс: 2-й (а не 2- // й), 5-го (а не 5- // го), 15-му (а не 15- // му) та ін.
4) Розривати умовні (графічні) скорочення типу вид-во, і т. д., і т. ін., т-во і под.
5) Переносити в наступний рядок розділові знаки (крім тире), дужку або лапки, що закривають попередній рядок, а також залишати в попередньому рядку відкриту дужку або відкриті лапки.
Вправа . Перепишіть текст і позначте рискою у словах усі можливі переноси.
Навчання — ось що зараз потрібне молодій людині. Навчатись треба завжди. До кінця життя не лише вчили, а й учились всі найвидатніші вчені. Потрібно пам’ятати, що найсприятливіший вік для навчання — молодість. Саме в молодості, в дитинстві, в отроцтві, в юності розум людини найбільш сприйнятливий. Сприйнятливий до вивчення мов (що вкрай важливо), до математики, взагалі до засвоєння знань і розвитку естетичного, що стоїть поряд із розвитком моральним і почасти його стимулює.
Умійте не витрачати часу на дрібнички, на «відпочинок», що іноді втомлює більш, ніж найважча робота, не заповнюйте свій світлий розум каламутним потоком бездумної і безцільної «інформації». Бережіть себе для навчання, для набуття знань та навичок, які лише в молодості ви зможете засвоїти легко й швидко.
(За Д. Лихачовим).
Вправа . Випишіть слова у три колонки: 1) ті, які не можна переносити (аваль); 2) ті, при переносі яких можна залишати дві перші букви (ін-новація); 3) ті, при переносі яких можна залишати три перші букви (оде-ський). Якщо у слові можливі два варіанти переносу, записуйте його в різні колонки (рі-зний, різ-ний).
І. Держава, пільги, юнацький, бухгалтерія, якість, нам’яти, сигна-льний, денний, безіменний, розорати, надісланий, мною, поглиблений, курс, отож, наскрізний, відбутися, постійний, ущент, підвищення, розв’язує, якийсь, дозволити, розклад, сенсаційний, бур’ян, ґудзик.

Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Основні правила переносу

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок