Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Трагедія Кассандри в рецепції Есхіла та Лесі Українки

Трагедія Кассандри в рецепції Есхіла та Лесі Українки

Назва:
Трагедія Кассандри в рецепції Есхіла та Лесі Українки
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,92 KB
Завантажень:
454
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Трагедія Кассандри в рецепції Есхіла та Лесі Українки


Як відомо, античні трагіки не ставили собі за мету створювати оригінальні сюжети, а брали за основу фабул своїх творів популярні міфічні історії. Образи античної міфології приваблювали митців світового красного письменства протягом усіх наступних епох, і кожен письменник по-своєму розумів та інтерпретував їх, порушуючи проблеми, які були близькі саме йому. Героїня троянського циклу міфів Кассандра є унікальною особистістю. Вона не підкорилася волі бога Аполлона, але разом з тим продовжувала йому служити і у своєму житті дотримувалася споконвічних моральних принципів; вона знала заздалегідь про всі нещастя, але не могла їм запобігти; вона говорила тією ж мовою, що й усі навколо неї, але її ніхто не розумів. Образ Кассандри глибоко трагічний і його використання допомагає митцям аналізувати широкий спектр актуальних для кожної епохи питань. Завдання, які ставили перед собою Есхіл і Леся Українка при написанні своїх творів, відрізняються, проблеми, які порушені у трилогії „Орестея” і драматичній поемі „Кассандра”, не співзвучні, але використання одного міфу об’єднує ці твори, і саме тому доцільним є їх співставлення.
Твори античної класики мають багатовікову історію вивчення. Починаючи від античних часів і до сьогоднішніх днів, класична давньогрецька драма аналізувалася багатьма літературознавцями. Багато в цій царині зробив російський учений О.Лосєв, який ґрунтовно досліджував античну міфологію та літературу. У своїй праці „Антична міфологія в її історичному розвитку” він проаналізував як образ Кассандри, так і звернення до нього давньогрецьких та римських митців, зокрема, він наголосив, що „найбільшої виразності досягло зображення Кассандри з її видіннями та смертю у знаменитій трагедії Есхіла „Агамемнон” [6, 384]. В українському літературознавстві вивченням античної класики займаються такі літературознавці, як В.Пащенко, Н.Пащенко, Г.Підлісна та інші.
Творчість Лесі Українки так само має свою історію дослідження. Ще за життя письменниці дорікали тим, що вона у своїх драматичних поемах абстрагувалася від української тематики. Але використання класичних образів світового мистецтва дозволило письменниці порушувати не тільки буденні проблеми тогочасної дійсності, а й роздумувати над філософськими питаннями. М.Євшан зазначав, що образи європейської класики стали органічним елементом душі Лесі Українки, „за ними віднаходить творець міт, якого не може йому дати сучасна література і життя, а без якого творчість всяка й єсть тільки „літературою”, а не мистецтвом” [3, 563]. Сучасне літературознавство зробило багато для адекватного прочитання драматичних поем Лесі Українки, зокрема, і „Кассандри”. Ґрунтовний аналіз цієї поеми поданий у працях таких дослідників, як: В.Петров („Драматична поема Лесі Українки „Кассандра”); В.Саєнко, І.Пономаренко („Мистецький і творчий метод у „Кассандрі” Лесі Українки”). Окремий розділ своєї монографії „Поетеса зламу століть. Творчість Лесі Українки в постмодерній інтерпретації” цьому твору присвятила Віра Агєєва („Проблема комунікативного розриву в драматичній поемі „Кассандра”). Тамара Гундорова аналізувала філософські проблеми творчого доробку Лесі Українки у своїй праці „ПроЯвлення слова. Дискурсія раннього українського модернізму. Постмодерна інтерпретація”. Але порівняльний аналіз творів Есхіла і Лесі Українки потребує глибшого тлумачення.
Згідно з міфічними переказами, Кассандра була дочкою троянського царя Пріама. Закоханий у неї Аполлон наділив її даром провіщання, але, коли вона зневажила любов бога, він зробив так, що її пророкуванням ніхто не вірив. Троянці не повірили, коли Кассандра провістила, що Паріс принесе їм лихо, що незабаром загине Троя. При розподілі здобичі Кассандра припала Агамемнонові і разом з ним загинула в Мікенах від рук його дружини Клітемнестри та Егіста [7, 120].
Образ Кассандри був цікавим для письменників, бо через його призму можна проаналізувати глибокі філософські проблеми. О.Лосєв зазначав: „Цей образ знаменитий тим своїм напруженим трагізмом, який виникає у людей якраз у переломні епохи, коли особистість є настільки сміливою, щоб порушити абсолютизм старого, але ще не настільки самостійна, щоб не відчувати свого перед ним гріха” [6, 381].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Трагедія Кассандри в рецепції Есхіла та Лесі Українки

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок