Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Із когорти українських фольклористів

Із когорти українських фольклористів

Назва:
Із когорти українських фольклористів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,25 KB
Завантажень:
14
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему:
Із когорти українських фольклористів


Імя Осипа Роздольського тісно повязане з розвитком культури кінця ХІХ – початку ХХ ст., утвердженням і піднесенням української фольклористики в період діяльності Наукового товариства імені Т. Шевченка. Збирачеві разом з його колегами та однодумцями довелося розширяти й поглиблювати рамки цієї галузі науки, а в деяких ділянках протоптувати перші стежки.
Осип Роздольський народився 29 вересня 1872 р. в селі Доброводах Збаразького повіту (тепер Збаразького району Тернопільської області). Батько його був священиком, і невдовзі родина переїхала на Львівщину, у село Берлин (нині Хмільове Бродівського району), де й пройшло дитинство майбутнього фольклориста. Згодом навчався у Бродівській гімназії. Зимові та літні канікули він проводив на селі у батьків, у колі своїх односельчан. Це сприяло ознайомленню з народною творчістю, що поклало початок захопленню нею, а відтак і наукового її осмислення. Закінчив гімназію 16 липня 1890 р. [1] До речі, ім’я О. Роздольського числиться серед п’яти кращих випускників Бродівської гімназії і викарбоване на барельєфній дошці цього закладу.
У Львові він закінчив Греко-католицьку Богословську Академію (1894) та філософський факультет Львівського університету (1897). Під час навчання О. Роздольський поринає в атмосферу духовного життя передової громадськості Львова. Саме в кінці 80-х – на початку 90-х років XIX ст. почалось пожвавлення як українських, так і зарубіжних етнографічних досліджень. Згуртовуються молоді фольклористи, етнографи, посилюється інтерес до усної словесності. Стають відомими музичні твори М. Лисенка та деяких інших етномузикологів. Тоді ж у Львові засновано співоче товариство "Боян", яке поширювало українську народну пісню в обробках М. Лисенка, А. Вахнянина, Д. Січинського та ін.
Серед великих любителів і справжніх ентузіастів народних пісень особливо відзначався О. Роздольський. Вихованці духовної семінарії, за словами Ф. Колесси, приносили десятки народних пісень із різних сільських закутків, переймали одні від одних, співали й милувалися ними так, ніби щойно тепер відкрили красу рідної пісні, пізнали її цінність не тільки поетичну, а й музичну [2, c. 326]. О. Роздольський захоплював своїх товаришів наспівуванням мелодій з рідного села Берлин. Ф. Колесса зазначав, що навіть не маючи музичної освіти, він переймав десятки народних мелодій та, подібно І. Франкові, любив їх співати так, "як співають наші селяни, без афектацій та концертних манер" [3, c. 524]. Тоді ж, під час університетських студій у Львові, Ф. Колесса записав від О. Роздольського кілька десятків прекрасних мелодій [3, c. 524].
З метою збереження цінного пісенного матеріалу за ініціативою І. Франка й О. Нижанківського, що були в безпосередніх зв’язках з М. Лисенком, у 1894 р. організовано комітет, який поставив собі за мету систематично публікувати народні пісні під заголовком "Українсько-руські народні мелодії". До цього комітету, крім О. Роздольського, входили такі визначні діячі національної культури, як О. Нижанківський, Д. Січинський, І. Франко, М. Павлик, Б. Лепкий, Ф. Колесса. Невдовзі організацією та публікацією матеріалів народної творчості зайнялося Наукове товариство імені Шевченка у Львові, з діяльністю якого тісно пов’язана вся подальша творча біографія майбутнього фольклориста. Одночасно разом з В. Гнатюком та Ф. Колессою він вступив до "Towarzystwa ludoznawczego", яке займалося також вивченням народної культури [4, c. 175].
Співпраця О. Роздольського з І. Франком, В. Гнатюком, Ф. Колессою, С. Людкевичем сприяла активному записуванню усної словесності, перші фіксації якої відносяться до 1892 р. Фольклорні матеріали, які зібрав він у 1892–1895 рр., публікувались у часописі "Житє і слово".
Під час канікул, влітку 1895 р. О. Роздольський разом з В. Гнатюком здійснив першу фольклорно-етнографічну експедицію на Закарпаття, маршрут якої пролягав через Сколівщину.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: Із когорти українських фольклористів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок