Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Коломийки в репертуарі бойківського скрипаля Кузьми Воробця

Коломийки в репертуарі бойківського скрипаля Кузьми Воробця

Назва:
Коломийки в репертуарі бойківського скрипаля Кузьми Воробця
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,26 KB
Завантажень:
283
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Коломийки в репертуарі бойківського скрипаля Кузьми Воробця


Коломийка – домінуюча музично-поетична форма кількох етнографічних регіонів України на території Східних Карпат (що дає підстави говорити навіть про т. зв. "коломийкове мислення" цілих етнічних груп [5, с. 139-210]). З більшою чи меншою частотністю трапляється вона й в інших слов’янських народів і має, можливо, навіть індоєвропейське коріння (припущення В.Гошовського [5, с. 209-210]). Композиційно коломийки утворюють періоди різноманітних модифікацій зі стабільною метроритмічною схемою в своїй основі: 1111 | 1111 | 1111 | 22 |¦(цифровий метод позначення ритмічних малюнків, запропонований К.Квіткою, в котрому найменша ритмічна тривалість приймається за одиницю [7, с. 121]), у вокальних варіантах мають 14-складову будову вірша з ритмо-семантичною структурою поетичного тексту 4462 (систему такого позначення структур запропонував Б.Луканюк [10, с. 3-18]). У різних етнографічних регіонах коломийки мають свої специфічні діалектні відмінності (зокрема, бойківські приклади цих творів описав у своєму дисертаційному дослідженні М.Хай [19, с. 203]). Більше того, в кожному селі навіть кожен окремий музикант виконує їх по-своєму. Розглянемо особливості (наразі – на рівні морфології), значення і проблему класифікації коломийок у репертуарі лиш одного бойківського скрипаля – Кузьми Воробця (з с. Лолин Долинського р-ну Івано-Франківської області).
У народній інструментальній музиці роль музиканта-професіонала, конкретного індивідуума має вирішальне значення: він виступає не лише спадкоємцем та виразником традиції, а й особистістю, яка формує майбутнє цієї традиції силою свого таланту, суспільного становища тощо. Для Східної Бойківщини середини ХХ ст. свого роду "еталонним" народним скрипалем і став К.М.Воробець (1923 р.н.), який у своїй виконавській діяльності органічно поєднує локальний традиціоналізм із новаційними віяннями епохи. Про його особливий статус у своєму середовищі свідчить хоча б таке. Досить поширений у народноінструментальній музиці серед виконавців факт, коли всіляко критикують своїх сучасників і вихваляють вже померлих музикантів (із цим довелося неодноразово зіткнутися в експедиціях). Критичні зауваження стосуються здебільшого стильових особливостей гри. Популярність К.Воробця на цій території настільки велика, що всі інші виконавці одностайно визнають його першість і безсумнівну перевагу над іншими (зокрема, такий факт автор зафіксував під час експедицій у села Сенечів, Вишків, Мислівка; те саме підтвердили інші експедиційні групи, які перебували у навколишніх селах).
Не випадково також обрані для розгляду власне коломийки, оскільки вони складають найчисельнішу групу творів у репертуарі музиканта, і не лише К.Воробця, але й загалом у музичній культурі цілої Бойківщини. Коломийки в лолинському середовищі проникли практично в усі сфери і жанри народного музикування, і навіть до сьогодні лишаються надзвичайно популярними і улюбленими серед місцевого населення.
У репертуарі цього скрипаля, залежно від функційного призначення, можемо виокремити такі коломийкові мелодії (див. Схему в Додатку): виконувані в обрядові і необрядові моменти, питомі і напливові (до напливових мелодій тут зараховуємо ті, які не належать культурі цього села – тобто запозичені з сусідніх місцевостей, інших етнорегіонів, писемної традиції тощо; вони значною мірою поширилися завдяки великому просторовому діапазону гри Кузьми Воробця: основний ареал охоплює площу приблизно в 1170 км2!), а також мелодії до співу, слухання чи танцю. Зауважимо водночас, що той самий твір може одночасно опинитися в різних категоріях щодо ситуації, коли, наприклад, капела грає, а частина людей співає, інша танцює, ще інша – слухає. Відповідно для них функції музикантів різні. Однак завжди є якась пріоритетна сфера, якщо брати до уваги лише безпосередніх виконавців твору. Коли, наприклад, йдеться про композиції для слухання, то до них у такому разі належатимуть лише ті, під які вже не співають і не танцюють.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Коломийки в репертуарі бойківського скрипаля Кузьми Воробця

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок