Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Синхронія і діахронія

Синхронія і діахронія

Назва:
Синхронія і діахронія
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,45 KB
Завантажень:
93
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
РЕФЕРАТ
на тему:
“Синхронія і діахронія”


ПЛАН
Вступ
1. Поняття та властивості синхронії та діахронії
2. Особливості вивчення мови з точки зору концепцій синхронії та діахронії
3. Мовознавство синхронічне і діахронічне
Висновки
Список використаної літератури


Вступ
Мова є явищем відносно стабільним. Для мовців вона протягом усього життя здається незмінною. Однак не мож-на не помітити, що давньоукраїнська мова епохи Київсь-кої Русі і сучасна українська мова помітно різняться. Поступові кількісні зміни у мові протягом століть зумовили якісні зміни, причому такі, що сучасному мовцеві важко зрозуміти давні тексти. Отже, мова — це одночасно і жи-ва діяльність, і продукт минулого. Відповідно в мовознав-стві розрізняють стан мови та розвиток мови. Існує два підходи до вивчення мови: вивчення мови на певному ча-совому зрізі та вивчення мови в її історичному розвитку протягом тривалого часу.
Для позначення цих понять (стану мови, її певного часового зрізу, з одного боку, і розвитку, зміни мови про-тягом тривалого часу — з іншого,) в мовознавстві викори-стовують терміни синхронія і діахронія.
1. Поняття та властивості синхронії та діахронії
Синхронія (від гр. syn "разом" і chronos "час", тобто "одночас-ність") — 1) стан мови в певний момент її розвитку, в певну епо-ху; 2) вивчення мови в цьому стані (в абстракції від часового чин-ника).
Діахронія (від гр. dia "через" і chronos "час", тобто "різночасність") — 1) історичний розвиток мови; 2) дослідження мови в часі, в її іс-торичному розвитку.
Синхронія, таким чином, — це горизонтальний зріз (вісь одночасності), а діахронія — вертикальний зріз (вісь послідовності). Графічно їх можна позначити так:


Для мовців важлива синхронія, тобто мову треба знати такою, якою вона є нині. Щоб добре володіти сучасною мовою, не обов'язково знати історію мови, як змінювалися звуки, які з них зникли, а які з'явилися, скільки колись було форм граматичного числа (однина, двоїна, множина), часових форм дієслова (теперішній, чотири форми минулого часу — аорист, перфект, ім-перфект і плюсквамперфект, три форми майбутнього часу — проста і дві складні, аналітичні) тощо.
Навряд чи ефективніше вплинуло б на практичне користування сучасною мовою знання мовцем того, що слово верблюд колись означало "слон", а слово підлий — "простона-родний, неродовитий".
2. Особливості вивчення мови
з точки зору концепцій синхронії та діахронії
Мова - це динамічна система, але для виконання своєї головної функції (функції спілкування) вона повинна прагнути до незмінності. Отже, в мові одночасно діють два протилежні процеси - статика і динаміка. Існування цих двох протидіючих процесів породило два різні підходи у вивченні мови - синхронію і діахронію. Синхронія вивчає мову у певний відрізок часу, протягом якого, як передбачається, у ній не відбувається ніяких змін. Діахронія ж досліджує мову протягом усього її історичного розвитку. Довгий час ці два аспекти перебували у протидії.Ф. де Соссюр навіть пророкував розділення з часом лінгвістики на синхронічну й діахронічну. Але цього не сталося. Сучасне мовознавство схиляється до думки, що статика й динаміка характерні для мови на будь-якому етапі її існування. Саме їхня боротьба зумовлює постійний розвиток мови. Сучасна наука вивчає ці дві тенденції у їхньому поєднанні.
Мова постійно розвивається завдяки тому, що вона не є завершеною, закритою системою. Проте не всі зміни, які відбуваються у мові можна віднести до її розвитку. Проілюструвати це можна появою в мові “нових” слів, які незабаром стають архаїзмами. Лише зміни, які сприяють покращенню функціонування мови, звіцненню її системи можна віднести до розвитку мови. У різних підсистемах ці зміни відбиваються по-різному. У звуковій підсистемі такою зміною є збільшення кількості фонем на початковому етапі формування мови. У словниковій підсистемі - це відмирання старих слів і поява нових на позначення нових реалій життя. У граматиці - це виникнення лексико - граматичних і суто граматичних категорій.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Синхронія і діахронія

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок