Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Дискурс ірраціоналізму в повісті Ольги Кобилянської „Земля”

Дискурс ірраціоналізму в повісті Ольги Кобилянської „Земля”

Назва:
Дискурс ірраціоналізму в повісті Ольги Кобилянської „Земля”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,49 KB
Завантажень:
168
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Дискурс ірраціоналізму в повісті Ольги Кобилянської „Земля”


Кінець – початок XX століття – доба радикальних змін у політиці, економіці, соціальній сфері багатьох країн, а також глибоких зрушень у духовному житті Європи. Це кризова доба, позначена символом сонця, що заходить, час, коли суспільство занурювалося в сутінки, темряву, відчувало страх перед майбутнім і невизначеність. Мистецьким вираженням перехідної духовної ситуації став ранній модернізм, забарвлений декадентським умонастроєм. Ранньомодерністська література послідовно відштовхувалася від міметичної поетики, характерної для реалізму та натуралізму, шукаючи нових художніх способів зображення світу і осмислення людського буття. С.Павличко зазначає, що нове мистецтво «було засадничо неміметичним», «.наративні й логічні моделі поезії змінилися сугестивними, амбівалентними образами й символами. традиційні наративні структури й причинно-наслідкові моделі оповіді у прозі відступили перед зображенням хаотичної й проблематичної природи суб’єктивного досвіду.» [6, 16] Відповідно, активізувалися естетичні засади романтизму, що, будучи оновленими і збагаченими новим мистецьким досвідом, науковим пізнанням людини, оформилися в неоромантичний стиль. Як наголошує Т.Гундорова, «неоромантичний стиль... реалізує універсальний художній синкретизм, проголошений свого часу
романтизмом» [2, 171].
Художні зрушення відчувалися і в українському письменстві зламу століть, точилася постійна дискусія про шляхи розвитку вітчизняної літератури, про природу «нової краси». Неоромантичні тенденції позначають творчість таких самобутніх письменників, як Леся Українка (яка, до того ж, виступила і теоретиком «новоромантизму»), О.Олесь, поети-«молодомузівці», М.Вороний, О.Кобилянська. Їхні художні пошуки засвідчують органічну єдність українського літературного процесу із загальноєвропейським.
Вихована у німецькомовному середовищі та на європейській літературі, Ольга Кобилянська сповнила її ліризмом, глибоким психологізмом, пориваннями «ins Blau», еротизмом, передаючи його через символи та евфемізми, а також ірраціоналізмом. Критики перших її творів (В.Щурат, Л.Турбацький, М.Грушевський, С.Єфремов у статті „В поисках новой красоты”, почасти І.Франко) не сприйняли О.Кобилянську як письменницю, чий творчий метод був би гідним для зображення життя українського народу. На противагу їм Леся Українка у статті «Малорусские писатели на Буковине» із захопленням акцентувала саме «європейськість» її творів. Вона писала: «Самые реальные картины она [Ольга Кобылянська] постоянно сопровождает лирическими отступлениями, которые напоминают симфонию, где впечатления пейзажа и движения души сливаются в одну неразделимую гармонию» [9, 70]. Про велику роль творів Ольги Кобилянської у розвитку нової української літератури говорив і М.Євшан, акцентуючи увагу на внесеному нею культурному елементі [3, 205]. С.Павличко назвала Ольгу Кобилянську «першим психологом в українській прозі», письменницею, що започаткувала новий етап її розвитку [6, 78].
Однією з визначальних рис неоромантизму є зневага до раціонального, інтуїтивне пізнання та прагнення до ірраціонального, що відчутно у творах О.Кобилянської. Можемо говорити про дискурс ірраціоналізму в її повістях та оповіданнях, пов’язаний із осмисленням ключових онтологічних питань: «чи життя раціональне, чи воно ірраціональне, непідвладне людині, яка не здатна контролювати не тільки буття, але й свої власні вчинки і
почуття» [6, 218].
За науковою дефініцією, ірраціоналізм – це „обмеження або заперечення можливостей розуму чи те, що має відмінну від нього природу, утвердження алогічного характеру самого буття” [11, 221]. Його риси тією чи іншою мірою можна віднайти в більшості творів О.Кобилянської. Це відзначали П.Филипович, Н.Томашук, М.Євшан, С.Кирилюк, С.Павличко та інші дослідники творчості письменниці. Ступінь вияву ірраціонального залежить у першу чергу від об'єкта зображення: змальовуючи психологію селянина, авторка буквально пересипає твір образами-символами, передчуттями, замовляннями, містичними елементами, відтворюючи свідомість людини рустикальної, однак цього практично немає в повістях і оповіданнях про інтелігенцію.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Дискурс ірраціоналізму в повісті Ольги Кобилянської „Земля”

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок