Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Амориністика книги болю Осипа Турянського в контексті літератури експресіонізму

Амориністика книги болю Осипа Турянського в контексті літератури експресіонізму

Назва:
Амориністика книги болю Осипа Турянського в контексті літератури експресіонізму
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,59 KB
Завантажень:
423
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Амориністика книги болю Осипа Турянського в контексті літератури експресіонізму


AMOR OMNIA VINCIT (кохання все здолає) – ці слова Вергілія, що стали крилатим виразом, є чи не єдиним поясненням до незбагненного біологічного виживання серед снігових вершин албанських гір автора книги Болю. Цей автобіографічний факт О. Турянський детально оспівав у своєму ліричному романі “Поза межами болю”, відтворивши його, як справжній амориніст – великий митець любові. Власне із силою таких почуттів і надією побачити дружину й сина письменник пов’язував своє незбагненне прагнення до виживання, коли разом із шістьма товаришами перебував серед диких безвістей чорних стрімких обривів скель, коли, будучи голодним більше ніж десять днів, подолав фізіологічну потребу канібалізму. Таке “передуховлення волі до життя” [2, с. 5], що за австрійським професором Р. Плєном є основною ідеєю твору, має ледь не космічне значення грандіозної одіссеї людського духу.
Динамічність і простота стилю, анімізація, телеграфічність ліричного роману “Поза межами болю” О. Турянського, його антиестетизм, що підпорядковується формі змісту, як основній художній цінності, суб’єктивне інтуїтивне відчуття дійсноті, спіритуалізм, який проявляється в творі перш за все у визнанні атрибутів реальної екзистенції надприроднього світу, авторовий безнастанний пошук істини, пацифізм, розчарування, трагізм, відчуженість і водночас віра в “революцію людського серця” й світлі обрії майбутнього – це була та дорога, що привела письменника до художньої реалізації основних засад поетики літературно-мистецької течії перших декад ХХ ст. – експресіонізму.
Любовна тематика на маргінесі літературної експресіоністичної свідомості не зазнала особливих змін. Здається, ця стара як світ “сеньйора” інтимних людських почуттів протягом десятків століть вичерпала усі свої нові можливості, хоча ніколи не втрачала актуальності. Психологи давно дослідили, що в літературі існує тільки 33 типи сюжетів про кохання, а всі інші – це варіанти. Можливо, в майбутньому із незвіданих лабіринтів людської душі до цих фабульних соціально-ситуативних амурних схем доєднаються ще й внутрішньо-почуттєві. Незважаючи на різні погляди, в експресіоністичному підході все ж простежуються дві особливості, які частково вирізняють його поміж інших тогочасних напрямків: від традиційних – реалізацією центральної концепції З. Фройда про те, що окрім нашої свідомості є глибинна область неусвідомленої психічної активності без якої неможливо зрозуміти природу людини, а від авангардних напрямків, на думку В. Зокеля, – перш за все “серйозним потрактуванням людської екзистенції й послідовністю цього положення“ [9, с. 78] на відміну від сюрреалізму, кубізму, дадаїзму. Зразком останнього може бути поема К. Швіттерса “До Анни Блюме”, яка фігурує майже у всіх німецьких антологіях дадаїзму. Ось один із її фрагментів:
О коханко моїх двадцяти семи почуттів,
кохаю тебе!- Ти твого тобі, я тобі, ти мені.
Ми?…
Носиш капелюшок на ногах, а шпацеруєш
на руці, на руках шпацеруєш.
Ало, твоя червона сукня, розпилина на білі складки.
На червоно кохаю Анну Блюме, на червоно кохаю
тебе ! – Ти …
Запитання на конкурс: 1) Анна Блюме має кота.
2) Анна Блюме є червона
3) Якого кольору є кіт?
Блакитний є колір твого жовтого волосся.
Червоне є мавкання твого зеленого кота.
Ти проста дівчино в буденній суконці, ти солодкий
зелений звіре, кохаю тебе! – Ти твого тобі, я
тобі, ти мені.- Ми?… [7, с. 195]
На відміну від дадаїстичного ”елементу гри” із банальними запитаннями, оригінальними відповідями й іронічним підтекстом тема кохання в світлі експресіоністичної свідомості зумовлена більш серйозним індивідуальним підходом митців, узалежненого від їхнього світовідчуття і певного кола особистих життєвих обставин. Зокрема у поетичних збірках Г. Бенна “Морг й інші вірші”(1912), “Сини”(1913), “Тіло”(1917) любов є тимчасовим явищем, результатом дії ендокринних залоз і певних органічних речовин, а життя – темною смугою хворіб, розчарувань, які закінчуються смертю.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Амориністика книги болю Осипа Турянського в контексті літератури експресіонізму

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок