Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Вікові особливості вживання сленг-одиниць 

Вікові особливості вживання сленг-одиниць 

Назва:
Вікові особливості вживання сленг-одиниць 
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,75 KB
Завантажень:
474
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Вікові особливості вживання сленг-одиниць 


Залежність вибору форм мови від певної соціолінгвістичної перемінної вчені підкреслювали на різних етапах розвитку мовознавчої науки. Такі критерії, як професія, культурно-освітній рівень, гендерна специфіка часто фігурують у вітчизняних працях, а віковий фактор поки що незначною мірою інтегрований у соціолінгвістичні студії [1; 2; 4, 162-164].
Урахування вікового параметру дозволяє об’єктивно відтворити соціофункціональну специфіку сучасного сленгу.
Основою дослідження є експеримент, метою якого було, по-перше, виявити активний і пасивний пласти сленгового запасу сучасного мовця і, по-друге, встановити особливості використання тих чи інших лексико-семантичних груп певними віковими прошарками населення. Респондентами були 40 осіб жіночої і така ж кількість осіб чоловічої статі різного віку. Їм зачитували сленгізми і пропонували їх пояснити. Тлумачення лексеми респондентами, яке збігалося з відомим, зафіксованим у процесі попередніх досліджень, підтверджувало наявність цієї лексеми в пасивному вокабулярі. Належність сленгізма до активного словникового запасу встановлювалась у результаті поєднання двох вимог: позитивної відповіді на питання “Чи використовуєте ви таке слово?” і здатності респондентів навести приклад цього слова у певній ситуації. Для експерименту було вибрано 1317 лексем, які вважали за сто процентів. Відповідно підраховували відсоток знаних і вживаних лексем особами певної статі та визначали їх середнє арифметичне стосовно вікового показника.
Аналіз наявності сленгізмів у активному чи пасивному словниковому запасі респондентів дав змогу виділити п’ять вікових груп населення.
До першої групи належать жителі міста, що перебувають у вікових межах від 9 до 14 років. Для хлопчиків знання сленг-лексем становить приблизно до 49%, а для дівчаток – до 28% матеріалу для опитування. Цей віковий прошарок населення використовує почасти лексику всіх тематичних груп, що у відсотковому вимірі становить для хлопчиків – до 30%, для дівчат – до 20%. Діти середнього шкільного віку знають та найчастіше вживають сленг-одиниці на позначення: назв людини (переважно за іменем, на позначення віку, інтелектуальних здібностей і моральних якостей); засобів навчання; оцінок; розумових процесів (насамперед із значенням ,,розуміти,” ,,вчитися”, ,,не знати”); дій (,,йти, бігти, їхати”, ,,говорити”, ,,бити” та ,,відпочивати”); ознак; урбанонімів та емотивів.
У другу вікову категорію входять особи віком від 15 до 25 років. Чоловіки знають до 92%, а жінки – до 80% опитуваного матеріалу. Гендерні розходження між кількістю сленг-одиниць на рівні пасивного словникового запасу підтверджуються й на рівні активного їх використання в мовленні. Так, чоловіки послуговуються в процесі спілкування приблизно 88% зафіксованих сленгізмів. У жінок цей показник значно нижчий – до 55%. Мовлення осіб віком 15-25 років характеризується використанням усього спектру одиниць лексико-семантичних груп. Учені називають різні причини використання такої великої кількості сленгізмів молоддю [3, 26-27].
Третю групу становлять особи, вікові показники яких знаходяться в межах 26-40 років. Жінки цієї групи приблизно знають до 65%, а чоловіки – до 70% опитуваного матеріалу. Жінки приблизно вживають до 40%, а чоловіки – до 60% сленгізмів. Особи цієї вікової групи використовують одиниці усього спектру лексико-семантичних груп, однак, на відміну від представників попередньої групи, їх кількісний показник є значно меншим.
Четверта група охоплює осіб у вікових межах від 41 до 55(60) років. На становлення верхньої межі впливає такий соціально-віковий чинник, як ,,пенсійний стан”, який суттєво звужує можливості спілкування. Дослідження показали, що жінки знають до 55% опитуваного матеріалу, вживають до 33%. Чоловіки знають до 60%, вживають до 40%. Особи цієї вікової групи найчастіше послуговуються лексемами таких груп: назви людини за віком; назви ознак; назви побутових дій; назви продуктів харчування; назви дій (на позначення ,,говорити”, ,,відпочивати”, ,,надокучити”); емотиви.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Вікові особливості вживання сленг-одиниць 

Схожі роботи:


BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок