Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Становлення і розвиток теорії дискурсу у сучасній українській мові

Становлення і розвиток теорії дискурсу у сучасній українській мові

Назва:
Становлення і розвиток теорії дискурсу у сучасній українській мові
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,21 KB
Завантажень:
39
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Становлення і розвиток теорії дискурсу у сучасній українській мові


У лінгвістиці в процесі становлення нової наукової парадигми відбувається створення як нового категоріального апарату, так і переосмислення існуючих понять і термінів. Комунікативний підхід до вивчення мовних явищ, що затвердився наприкінці ХХ ст., не став виключенням. З одного боку, він сприяв уточненню термінів, пов’язаних із стилістичною системою мови, з іншого – розвитку теорії дискурсу. Тому мета даного дослідження – прослідкувати процес становлення теорії дискурсу у руслі комунікативного підходу. У процесі аналізу розв`язуються такі завдання: 1) встановити етапи розвитку теорії дискурсу; 2) виділити основні типи та структурні ознаки дискурсу, вказати на його методи дослідження;
3) проаналізувати культурну складову дискурсу у зв`язку з поняттями національного менталітету та мовних картин світу.
Традиційно під стилістичною системою розуміють сукупність функціональних та експресивних стилів у їх взаємозв’язках [46, 602]. Як зазначає С.Я.Єрмоленко, кількість жанрово-стильових різновидів мови залежить як від зовнішньомовних (історичні умови функціонування літературної мови, соціально-психологічні основи відтворення мовних типів спілкування), так і внутрішньомовних чинників (порядок слів, флективність, наявність варіантних форм тощо) у взаємозв’язках [46, 602].
Основи функціональної стилістики були закладені Ш.Баллі [3] Б.Гавранеком В.Матезіусом, Й.Вахеком та іншими представниками Празького лінгвістичного гуртка [36]. У російському мовознавстві проблемами функціональних стилів займалися Л.В.Щерба [50], В.В.Виноградов [9], а також М.М.Кожина [25] Д.М.Шмельов [49] О.Б.Сиротиніна [42] та багато інших.
Українська стилістична думка сформувалася завдяки значним теоретичним та практичним досягненням у цій галузі Л.А.Булаховського [6] М.М.Пилинського [33], С.Я.Єрмоленко [21], А.П.Коваль [24] Л.Я.Мацько [31], О.Д.Пономарева [34], Н.Д.Бабич [2], В.С.Ващенка [8] І.П.Чередниченка [48], Н.В.Ботвіної [5] та інших.
У результаті цих досліджень встановлено, що провідні функціональні стилі виникають відповідно до найважливіших суспільних функцій мови, тому виділяють основні та периферійні стилі. До того ж функціональним стилям властива змінність у межах однієї національної мови, що залежить знов таки від суспільно-політичних умов життя народу. Сам набір функціональних стилів, їх суспільна вагомість індивідуальні в кожній з мов. Як правило, найбільш сприятливі умови для розвитку має художній стиль, формуванню якого сприяли видатні письменники країни.
Щодо української мови, то внаслідок історичних причин тривалий час розвивався лише художній стиль, а всі інші – штучно стримувалися. Наприклад, можна вважати, що науковий стиль виник лише в роки незалежності, а конфесійного стиля до цього часу немає [46, 602]. Невипадково, що існують певні відмінності у визначенні кількості та критеріїв класифікації функціональних стилів в українській національній мові. До цього часу підручники з сучасної української мови та стилістики [24; 8; 44; 45; 34; 43; 5; 21; 31] подають різні системи функціональних стилів. Проте, як зазначає В.С.Перебийніс ці “розходження у визначенні кількості й назвах мають переважно термінологічний характер бо спільних рис у встановлених різними авторами системах функціональних стилів української мови більше ніж розходжень” 44, 561.
Визначаючи поняття стиль, учені традиційно підкреслюють, що це сукупність мовних засобів і способів його організації зумовлених певними суспільними обставинами характером і метою висловлення. Однак основна ж функція стилістики полягає в усвідомленому виборі мовних прийомів що допоможуть увиразнити думку та досягти іллокутивних намірів. Цей вибір залежить від мовної спроможності й майстерності мовця.
Як правило, кожний стиль характеризується як спільними (інтегральними) компонентами, так і певними диференційними ознаками, які дозволяють сформувати поняття коректності (норми) для кожного стилю.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Становлення і розвиток теорії дискурсу у сучасній українській мові

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок