Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Робота над заміткою дискусійного характеру в газету

Робота над заміткою дискусійного характеру в газету

Назва:
Робота над заміткою дискусійного характеру в газету
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,67 KB
Завантажень:
337
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Робота над заміткою дискусійного характеру в газету


У 5 класі учні ознайомилися з таким типом мовлення як роздум, його особливостями та основними композиційними елементами (теза, докази, висновок). Актуалізацією саме цих знань слід розпочати урок з теми «Допис дискусійного характеру в газету».
У 6 класі знання учнів поповнилися відомостями про роздум дискусійного характеру, який починається тезою, котру необхідно довести або спростувати за допомогою доказів і підсумувати логічним висновком.
Значна частина роботи проходить спочатку у формі діалогу. Важливо, щоб учні навчилися формулювати основні погляди на дебатовану проблему, відзначати розходження в них, систематизувати аргументи «за» і «проти», спростовувати протилежні чи хибні твердження. Ефективність цієї роботи забезпечується насамперед вибором для обговорення актуальних, відповідних вікові і справді цікавих для учнів проблем; грамотним веденням дискусії з її призупиненням у разі порушення послідовності, логіки, змішування понять, термінологічної плутанини, нестачі аргументів. У цьому разі вчитель звертається до класу із запитанням: «Чи всі погоджуються з ...?»
Починати слід із найпростішої форми роздумів — обґрунтування тези за допомогою прямих доказів, а потім перейти до інших прийомів доведення і розробки складніших тем за допомогою більш тонких логічних прийомів.
Опорні знання актуалізуються в ході відповідей на запитання.
1. Які типи мовлення вам відомі? Назвіть відмінності між розповіддю, описом і роздумом.
2. Які характерні особливості роздуму як типу мовлення?
3. Як будується роздум?
4. Чим відрізняється роздум дискусійного характеру від звичайного роздуму?
Після актуалізації здобутих раніше знань, сформованих умінь і навичок розпочинається безпосередня робота над дописом дискусійного характеру в газету. Новим для учнів стане ознайомлення з використанням доведення від протилежного для підтвердження правильності тези. Оскільки роздум із доведенням від протилежного належить до найбільш складного виду висловлювань, що потребує вияву самостійності мислення, важливо віднайти ефективне поєднання раціональних методів і прийомів.
Науковці сходяться на думці, що це має бути аналіз тексту-зразка і використання ситуацій, які активізують розумову і мовленнєву діяльність учнів. Основними етапами роботи стануть аналіз готового тексту, створення й обговорення усних висловлювань і, нарешті, письмовий твір.
Пригадати структуру роздуму учні матимуть змогу на матеріалі тексту вправи:
1. Прослухайте, потім прочитайте текст. Як побудовано роздум? Знайдіть тезу, докази і висновок.
2. Доберіть заголовок до тексту.
Людина стала людиною тому, що побачила глибину блакитного неба, мерехтіння марева над горизонтом, рожевий розлив вечірньої зорі, багряний захід перед вітряним днем, безмежну далину степів, сині тіні в заметах березневого снігу, жу-равлиний клин у небесній блакиті, відображення сонця в прозорих краплях вранішньої роси, сірі нитки дощу в похмурий осінній день, лілову хмарку на кущі бузку, ніжне стебельце і голубий дзвіночок проліска. Побачила і, вражена, пішла по землі, створюючи нову красу. Зупинись і ти в здивуванні перед красою. Дорожи красою, бережи її (В. Сухомлинський).
Учитель акцентує увагу учнів на тому, що в роз-думі докази зазвичай бувають прямі (як у про-аналізованому щойно тексті), але можуть бути і роздуми з доведенням від протилежного. З роздумами такого характеру учні мали справу на уроках геометрії. Це теореми з доведенням від протилежного. Учням пропонується навести приклади таких теорем.
Наступний етап — роз’яснення вчителя, як бу-дується доведення від протилежного. Замість аргументів, які прямо і позитивно підтверджують прав-дивість якогось твердження, допускається тимчасово правомірність протилежного твердження, з якого ви-водяться неправдиві наслідки. З останніх робиться висновок про правдивість положення, яке доводиться, оскільки тимчасово допущене твердження, що су-перечило тезі, виявилось хибним. Щоб пояснення стало зрозумілішим, доцільно проілюструвати його прикладом.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Робота над заміткою дискусійного характеру в газету

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок