Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Специфіка вставних конструкцій у текстах масової літератури

Специфіка вставних конструкцій у текстах масової літератури

Назва:
Специфіка вставних конструкцій у текстах масової літератури
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,60 KB
Завантажень:
496
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Специфіка вставних конструкцій у текстах масової літератури


Питання ієрархії літератур, взаємин між текстуальними масивами високого, белетристичного та масового письменства перебувають у полі зору науковців та критиків-оглядачів сучасних часописів. Перегляд традиційного канону класиків, метафорично номінований М.Павлишиним іконостасом, відображає зміщення акцентів у літературному житті сьогодення. Відомий письменник В.Єшкілєв зазначає: “Людина ХХІ століття, пройшовши спокусу постмодернізму і надспокусу віртуального всевладдя, повертається до наративної традиції вже з іншою свідомістю, з іншими вимогами до тексту. Так сучасний міський інтелектуал, що пройшов крізь досвід Джойса, Кафки, Борхеса, відвертається від рустикальних тестів Гончара або Гуцала. Спробуйте почитати “Тронку” після “Улісса” і ви зрозумієте, як читач ХХІ століття буде сприймати Еко або Павича через 50 років” [1,107]. У сучасній літературі є цікаві приклади продовження відомих сюжетів, основою яких слугують розв’язки сюжетних ліній первинних текстів. Наприклад, Б.Афонін подає інтерпретацію “Чайки” А.Чехова, Є.Попов трансформував текст І.Тургенєва у своє “На кануне накануне” Л.Ніколаєв створив власну “Анну Кареніну” тощо. Отже, читач відчуває себе свідком розгортання конфлікту між текстами у межах цілісного епічного твору. Цей конфлікт покликаний до життя глобальною спрямованістю культури початку ХХІ століття на пошук загублених меж між ілюзорним та реалістичним сприйняттям.
Метою нашого дослідження є спроба простежити, яку змістовну, художню роль виконують вставні конструкції у творчій практиці представників різних естетико-поетикальних парадигм. Матеріалом для пошуків та узагальнень ми обрали фрагменти текстів двох видів. По-перше, ми звернули увагу на ті, які ще не належать до золотого літературного фонду, не визнані зразками класичного письменства, але мають художню цінність і класифіковані як белетристика. По-друге, ми зупинилися на окремих виявах постмодерного мистецтва й естетики поп-арту, що має ознаки масової літератури.
У літературних текстах метатекстові елементи виконують роль засобів структурної організованості матеріалу, слугують для перенесення уваги на більш значущі з авторської позиції фрагменти, допомагають орієнтуватися в художньому просторі. До проблеми тексту зверталися як те тільки літературознавці, а й лінгвісти (І.Арнольд, І.Ільїн, Ю.Лотман, Ю.Солодуб, С.Скопкарева тощо). Проте текст як структура постав об’єктом фахових зацікавлень тільки в ХІХ-ХХ столітті. Серед найвідоміших праць слід назвати дослідження літературознавця та фольклориста В.Проппа “Морфологія казки”, яке пізніше вплинуло на семіотичні та структуралістичні студії К.Леві-Стросса, Р.Барта, Ц.Тодорова та інших науковців. У 60-ті роки ХХ століття теорія тексту формується під впливом ідей чеської лінгвістичної школи, згідно положень якої текст спочатку аналізувався переважно структурними методами, однак у другій половині 70-х років лінгвістика набула рис дискурсивного аналізу. У колишньому СРСР дослідженням структури текстів займалися Ю.Мартемьянов, Н.Шведова, Т.Винокур та інші.
Текст у тексті сприймається літературознавцями як своєрідна гіперриторична конструкція, притаманна розповідним текстам. Іманентною ознакою цієї побудови є те, що основний текст спрямований на опис або написання іншого тексту, що й визначає зміст усього твору. Роль вставної новели переважно відіграє розповідь персонажа, історія пошуку та відкриття певних документів, написання художнього твору чи наукового трактату. Читач стає співучасником своєрідної гри між текстами, кожен із яких претендує на достовірність і націлений на пошук меж між реальністю та ілюзією. Подібні інтенції спричинили поширення вставних конструкцій у літературі ХХ століття, хоча текст у тексті був відомий в античному письменстві, бароковій та ренесансній культурі. Наприклад, у трагедії У.Шекспіра “Гамлет” вистава мандрівних акторів “Убивство Гонзаго” допомагає Гамлетові викрити Клавдія. Українська Літературна Енциклопедія подає таке визначення вставної новели: “Вставна новела – невеликий, відносно самостійний твір (епізод) у структурі роману, повісті, поеми, пов’язаний з художнім цілим темою, а не розвитком фабули.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Специфіка вставних конструкцій у текстах масової літератури

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок