Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Елементи наукового стилю в історичних творах Романа Іваничука

Загрузка...

Елементи наукового стилю в історичних творах Романа Іваничука

Назва:
Елементи наукового стилю в історичних творах Романа Іваничука
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,37 KB
Завантажень:
98
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Елементи наукового стилю в історичних творах Романа Іваничука


На думку багатьох учених (В.Виноградов, Р.Будагов, А.Коваль, М.Кожина, О.Пономарів, М.Пилинський, Н.Сологуб, С.Єрмоленко, Н.Озерова), художній стиль займає особливе місце в стилістичній системі української мови, оскільки за своєю природою багатостильовий – у ньому найактивніше вживаються елементи всіх функціональних стилів. Підтвердженням цього є твори українського письменника Романа Іваничука, аналізуючи мову яких, можна стверджувати, що вона містить елементи різних стилів, проте найбільш помітно сюди проникають лексичні елементи наукового стилю, зокрема термінологічна лексика, якою насичене мовлення персонажів та авторська мова.
Метою нашої статті є показати окремі мовні факти реального функціонування термінологічної лексики в мові історичних творів українського письменника та з’ясувати, за допомогою яких прийомів цю лексику залучено до художньо-історичних романів.
Відомо, що термін належить до наукової сфери, яка “відрізняється від інших жорсткою детермінованістю мовних одиниць, їхньою підпорядкованістю поняттєвій системі певної галузі пізнання” [Непийвода 1997: 191]. У межах термінологічної системи для термінологічних одиниць характерні системність, тенденція до однозначності, відсутність експресії, наявність точної дефініції, стилістична нейтральність. Однак, ці вимоги до термінів ніколи не реалізуються повністю, найчастіше їх трактують як критерії визначення ідеального терміна. У художньому творі терміни, як правило, втрачають свої специфічні термінологічні ознаки, свою стилістичну “замкненість”, виступають елементами образної системи мови, зазнають семантичних перетворень, набувають нових асоціативних нашарувань, емоційно-експресивного забарвлення і виконують “особливу функцію, детерміновану специфікою самого художнього зображення і вираження” [Будагов 1967: 163].
Термінологічна лексика в історичних творах Романа Іваничука належить до різних галузей науки – фізики, хімії, математики, правознавства, медицини. Аналіз цих лексем і осмислення їх функцій дає змогу погрупувати їх на: 1) термінологічні слова і словосполучення, використовувані в прямому значенні (у номінативно-дефінітивній функції); 2) термінологічні слова і словосполучення, використовувані в переносному значенні; 3) термінологічні слова і словосполучення, використовувані в складі тропів – епітетів, порівнянь, метафор.
Специфіка жанру та тематика романів письменника часто сприяє тому, що в них спеціальні слова і словосполучення вживаються в прямому номінативному значенні. Це і зрозумілі терміни, і незрозумілі або малозрозумілі для читача-неспеціаліста. Без будь-яких пояснень використовуються широко відомі термінологічні слова, які стали загальновживаними, їх значення відоме переважній більшості читачів, вони вживаються поряд із суто спеціальними. Найчастіше це фізичні та математичні слова, які органічно вводяться в мовлення персонажів, внутрішнє мовлення героїв, а також у мову автора. Такий прийом письменник використовує в творах різного часу: “Я [Пулюй – Г.Г.] знайшов невидимі промені, які проникають крізь тверді тіла” [Іваничук 1988: 604]; “…який же то екзамен майбутньому професорові зуміє він [Мирон – Г.Г.] скласти – з якої літератури, які твори візьме для аналізу, кого муситиме прославляти, щоб потрапити за університетську парту, – чи хоч одне слово із Штраусової науки позитивно оцінить екзаменатор, а в Йосафата – формули, рівняння, інтеграли, які не міняються ні за яких політичних систем!” [Іваничук 1999: 124-125].
Однак, не всі терміни, що функціонують в історичних романах письменника, однаково використані. Переважно це стосується вузькоспеціальних одиниць з галузі фізики, вживаих в авторському мовленні: „Одного разу, експериментуючи над вакуумними лампами, він [Пулюй – Г. Г.] спостеріг дивне й незрозуміле явище: коли спрямовував округлої форми катод на екран – утворилась флуоресценція” [Іваничук 1988: 603]; „Невидимі промені підштовхнули вчених до відкриття електронів, у науці розпочалася нова епоха” [Іваничук 1988: 606], а також у мовленні персонажів: „Ідея, скажу як фахівець з електротехніки, це ніби світло жарівки, вік якої залежить від міцності волоконця, протягнутого між електродами” [Іваничук 1988: 532].
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Елементи наукового стилю в історичних творах Романа Іваничука

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок