Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Семантика міфологеми тур – бик

Семантика міфологеми тур – бик

Назва:
Семантика міфологеми тур – бик
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,18 KB
Завантажень:
267
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему:
Семантика міфологеми тур – бик


На рунті археологічних знахідок вже неодноразово підтверджувалася думка про існування на українських землях у добу Трипілля розвиненого культу бика (Т. Пассек, М. Чмихов).
Сягаючи корінням у палеоліт, поклоніння бикові протягом тисячоліть шліфувалось і переросло в розгалужену систему вірувань і уявлень.
Аналогічний культ існував у II тисячолітті в усьому Середземномор’ї та Дунайсько-Дністровсько-Дніпровському басейні. На жаль, досі ще не досліджений духовний фундамент, світоглядна основа цього культу. А саме розуміння міфологічної семантики цього образу проллє світло на багато питань археології та герменевтики фольклору.
Образ бика відомий усім найдавнішим міфологічним системам світу, серед яких шумерська, єгипетська, давньоіндійська, давньоіранська, грецька та ін. Сліди міфологізації цього образу знаходимо і на рунті слов’янського фольклорного та етнографічного матеріалу.
Причиною такої цікавості до бика є насамперед шанобливе ставлення до будь-якої тварини взагалі в первісній людській общині. Уявляючи природу єдиним організмом, людина добре розрізняла ступені життєвості її складових (камінь тварина людина) і ототожнювала себе найбільше зі звірячим царством. Це був сприятливий рунт для виникнення культу. Передумовами його були: 1) певна схожість в анатомії тварини з людиною; 2) наявність у тварини деяких переваг над людиною; 3) дещо невідоме, що робило звіра незрозумілим та загадковим; 4) залежність людини від тварини (промисел на неї). Якщо перше поставило знак рівності між людиною і твариною, то три інших вивищили звіра. Д.Фрезер писав: Дикун у тій чи іншій мірі шанує душі усіх тварин. Але з особливим трепетом ставиться до тих із них, які або дуже корисні для нього, або наводять на нього жах своїми розмірами, силою та лютістю [1, c. 247].
Великі габарити, могутнє ревіння тура – прабика не могли не вплинути на свідомість первісної людини. Крім того, ця тварина давала багато м’яса, а полювання на неї прирівнювалося до військових подвигів. Прабики в мисливську еру були головними об’єктами полювання. В. Данилко пише, що у складі фауністичного матеріалу на початках неподільно домінують бичачі кістки [2, c. 12]. З тієї ж причини тур чи бик ніколи не згадується в одному з найдавніших явищ культури – кумулятивній казці. Їхнє замовчування, – зазначає В. Давидюк, – можна пояснити лише тим, що саме вони й виконували роль адресатів змісту кумулятивної казки [3, c. 17]. Перелік інших, менш значних для первісної людини звірів мав приспати пильність промислових тварин.
Бик у слов’янській міфології (а також у міфології багатьох інших народів) тісно пов’язаний із символікою неба та землі. Знаходимо його ми у перших зображальних
міфах то поряд з атрибутами неба – дощем, місяцем, сонцем, зорею, то поряд із атрибутами землі – рослинністю, річками, рунтом. Численні фольклорні тексти уявляють землю або небо в образі бика. Зокрема, він часто фігурує у загадках: Два быка бодутся – вместе не сойдутся (Небо і земля); Сірий віл всіх людей підвів (Денне небо); Як був мал – у чотирі дудки грав, а як підріс – гори й долини підніс (Віл).
У замовляннях, міфах та піснях нерідко земля і небо постають в образі бика. У Драгачеві (Сербія) градоносні хмари відганяли замовлянням: О Саво и Невено! Вратите та бела говеда! Овамо им нема паше... [О Саво і Навено! Заверніть цих білих биків. Тут їм нема де пастись...] [4, c. 504]. Найяскравіше поданий зв’язок бика із землею в південнослов’янській космогонії, де бик (інколи буйвол чи віл) – космофор: ...земля тримається на чотирьох биках: чорному (на заході), сивому, половому (на півдні), білому (на півночі), червоному (на сході). Бики, стоячи в густій жовтій воді, п’ють її і нею насичуються, але вони старіють і слабшають, і одного разу у них підкосяться ноги, тоді земля дасть тріщини, жовта вода проникне в них і буде всесвітній потоп [4, c.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Семантика міфологеми тур – бик

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок