Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Вправи в навчанні мови

Вправи в навчанні мови

Назва:
Вправи в навчанні мови
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,39 KB
Завантажень:
183
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Вправи в навчанні мови


Під вправами з мови розуміють виконання учнями навчальних завдань з метою закріплення теоретичних відомостей та оволодіння практичними вміннями і навичками. На думку провідних методистів, мовні вправи — це своєрідний, не схожий на інші, метод навчання, ефективність якого доведена практикою багатьох поколінь учителів.
Вправи не можна розглядати лише як ілюстрації до теоретичних відомостей з мови: різних визначень і правил. Акад. О. В. Текучов переконливо доводив, що «без вправ заняття звелися б до голої теорії», відірваної від конкретного мовного матеріалу. Справді-бо, завдяки одному вербальному (словесному) поясненню розібратися як слід у суті виучуваного питання без виконання відповідних практичних зав-дань і вправ часто навряд чи можливо.
Значення вправ у навчанні мови підтверджує такий приклад. Коли старого вчителя словесники районного методоб’єднання попросили поділитися чим-небудь сокровенним чи, може, заповітним із власного досвіду, педагог сказав: «Мій досвід відображений у сотнях учнівських зошитів, які зберігаються у шафі методичного кабінету. (Відчиняє дверці для ознайомлення із вмістом шафи). Зошити містять записи класних і домашніх робіт, різних за характером і способом виконання. Зверніть увагу також на кількість і обсяг вправ (робіт)». Скориставшись наданою можливістю, присутні ще раз переконалися у потребі раціональної організації роботи над практичною частиною шкільних занять з мови.
У навчанні української мови застосовуються різні вправи і завдання. Щодо вправ, то вони являють собою кількаразове повторення учнями певних дій з метою вироблення й удосконалення практичних умінь і навичок. Недарма їх називають тренувальними і використовують для практичного засвоєння порівняно вужчих питань, якими, зокрема, є будова слова, рід іменників, правопис часток, однорідні члени речення і под. Додатково вправи можуть містити одне-два дотичні завдання, наприклад: дібрати синоніми до виділених слів, складні речення замінити простими.
На відміну від вправ мовні завдання однократні, хоч їх часом доводиться виконувати повторно. Здебільшого завдання стосуються робіт з розвитку зв’язного мовлення: визначити тему й основну думку висловлювання, скласти план тексту, написати твір певного типу чи жанру мовлення та ін. Завдання може супроводжуватися підрахунком кількості вжитих слів.
Типологія вправ і завдань визначається з урахуванням особливостей виучуваного матеріалу, рівня загального розвитку, мовної та мовленнєвої підготовки учнів. Предметом занять у 5-9 класах слугують такі різні за характером і складністю розділи, як фонетика, лексикологія, будова слова, словотвір, фразеологія, нарешті, морфологія і синтаксис, а також провідні аспекти курсу — орфографія і пунктуація, розвиток мовлення, основи мовленнєвої культури, елементи практичної стилістики та ін. Як об’єкт навчання в сучасних умовах дедалі більшого значення набуває мовленнєва діяльність, що охоплює аудіювання (сприймання мовлення на слух), читання (навчальне, вибіркове, виразне, вголос і мовчки), говоріння (усне спілкування, внутрішнє мовлення — мовчазна розмова із самим собою), письмо (змістовне, логічно витримане, образне, грамотне в усіх відношеннях).
У навчанні мови застосовують як усні, так і письмові вправи (завдання), що спираються на різні види сприймання — слухове, зорове та моторне. Усні вправи слугують переважно при вивченні фонетики, проте можуть бути ефективними і в роботі над іншими розділами, де є можливість швидко, із залученням багатьох прикладів закріплювати відомості з лексикології, будови слова, словотвору і т. д. Особливо доречні усні вправи на заняттях з фонетики, що вивчає звуки мови, їх творення і вимову. Опрацьовуючи фонетичні теми, учні читають (вимовляють) слова, визначають у них голосні і приголосні звуки (дзвінкі, глухі, м’які, тверді). Звертається увага на особливості вимови звуків, що позначаються буквами ґ і г. З поділом слова на склади пов’язані основні правила переносу слів, уживання наголосу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Вправи в навчанні мови

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок