Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Виразне читання на уроках української літератури в середніх класах

Виразне читання на уроках української літератури в середніх класах

Назва:
Виразне читання на уроках української літератури в середніх класах
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,14 KB
Завантажень:
294
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
РЕФЕРАТ
на тему:
Виразне читання на уроках української літератури в середніх класах


ПЛАН
1.            Роль виразного читання на уроках української літератури та принципи його навчання.
2.            Підготовка вчителя до занять з виразного читання – вживання в текст, намір виконавця, підтекст, малювання інтонацією.
3.            Партитура твору і її роль у підготовці твору до читання.
4.            Структура уроку виразного читання.  
І. Читання твору – це перший етап його вивчення. Якщо учень не ознайомився з текстом твору, то аналіз його не може бути ефективним, у школярів так і не виникнуть глибокі почуття, емоції.
Виразне читання – один із методів вивчення літератури, воно пронизує всю діяльність вчителя і учня в процесі засвоєння матеріалу, забезпечує глибину емоційного сприймання і цілісного враження від твору.
М.Рибнікова: „Виразне читання – це та перша і основна форма конкретного наочного навчання, яка для нас важливіша за будь-яку наочність зорового порядку”. Вона називає читання творів музикою живого слова.
Принципи навчання виразного читання в школі.
1.  Робота з виразного читання – творчий процес, що включає елементи учнівських пошуків, не терпить диктаторства, вимагає враховувати реальні можливості кожного учня, його нахили, уподобання.
2. Уроки виразного читання вимагають такої психологічної атмосфери в класі, яка б надихала, захоплювала учнів. Така атмосфера досягається за допомогою вступного слова вчителя, його зразковим читанням, доброзичливістю, тактом.
3. Навчаючи мистецтва виразного читання, слід використовувати грамзаписи.
4. Робота з виразного читання повинна проводитись системно на уроках і мови і літератури.
Найпоширеніші прийоми читання – звукове читання, коментоване, читання в особах, колективні декламації, читання напам’ять, усне малювання.
П. У навчанні дітей виразного читання велику роль відіграє підготовка самого вчителя до такого уроку. Б.Буяльський виділяє такі етапи підготовки вчителя:
а) сприймання тексту;
б) його аналіз;
в) визначення виконавських задач;
г) тренування в декламації.
Виконуючи таку роботу, вчитель все більше вживається в текст.
Готуючись говорити словами поета, виконавець (учитель) має щиро поділити з автором „високе відчуття, що сповнювало його душу... душею і серцем відчути кожне його слово” (М.Гоголь).
Вживання в текст – процес складний є довготривалий і трудомісткий. Багато залежить від ступеня складності твору, від рівня освіченості, чутливості, обдарованості, життєвого і професійного досвіду виконавця.
Щире захоплення твором письменника – основа успішного його виконання. Коли виконавець збагне зміст прочитаного, уявить та відчує змальовану картину, захопиться нею, то інстинктивно буде намагатися відтворити її засобами інтонації.
Намір виконавця, читця полягає у тому, щоб донести до слухача ідейне багатство твору, тобто відтворити авторський задум.
Дуже часто ідейне багатство твору дає змогу виконавцеві зміщувати акценти, якісь думки, мотиви підкреслювати більше, а якісь менше. Виконавець не завжди може прийняти все те, що проповідує автор, особливо коли їх розділяють епохи, відстані, ідейні переконання.
Крім цього, є ще і суб’єктивна причина: кожен читач сприймає художній твір по-своєму і має право на своє тлумачення тексту. Особливо це стосується сприйняття лірики.
В.Самійленко у поезії „Українська мова”, змальовуючи складний шлях розвитку нашої мови, оспівує Т.Шевченка як її основоположника. Читаючи цей вірш, виконавець може перейматися різними намірами, ставити перед собою різні творчі завдання: наголосити на безправному становищі української мови в Російській імперії, підкреслити роль Великого Кобзаря у становленні і утвердженні української мови як мови літературної чи закликати слухача до її розвитку, збереження.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Виразне читання на уроках української літератури в середніх класах

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок