Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Специфіка навчального предмета літератури, поєднання в ньому науки і мистецтва

Специфіка навчального предмета літератури, поєднання в ньому науки і мистецтва

Назва:
Специфіка навчального предмета літератури, поєднання в ньому науки і мистецтва
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,47 KB
Завантажень:
162
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему:
Специфіка навчального предмета літератури, поєднання в ньому науки і мистецтва


ПЛАН
1. Наукове визначення художньої літератури, її специфіка
2. Наукове обґрунтування змісту предмета, характеристика навчальної програми.
3. Предмет літератури в загальноосвітній школі. Визначення ролі предмета


Наукове визначення художньої літератури, її специфіка
У науковому розумінні художня література як один з основних видів мистецтва становить специфічну, художньо-образну форму відображення і творення об'єктивної дійсності, практично-духовного освоєння світу.
Як витвір людської мислі і почуттів, закріплений у написаному й розмноженому слові, що набуло суспільного значення, тобто як вид художньої писемності, "красного письменства", література виникла і невпинно розвивається на ґрунті народної уснопоетичної творчості.*
Джерело художньої літератури, як і усної народної творчості, - життя, народ. Життя - це той "єдиний кодекс естетичний", про який писав Іван Франко: "... життя. Що воно зв'яже, те й буде зв'язано, а що воно розв'яже, те й буде розв'язане".
Об'єкт літератури, її основу, як і інших галузей мистецтва становить людина, людський світ - зовнішній і внутрішній, різноманітність людських взаємин і ставлень до дійсності, реальність з погляду особи, природа нашими очима. Це й дало підставу О.М.Горькому образно називати літературу "людинознавством", "художнім дослідженням" людського світу. У цьому ж література має свою специфіку в зіставленні з мистецтвом живопису, скульптури, музики, танцю, театру, кіно. В ній людина як носій духовності стає прямим об'єктом пізнання і відтворення в слові - "будівному матеріалі літератури" (О.М.Горький); людина виступає в літературі як головний об'єкт прикладання художніх сил.
Ще Г.Гегель у своїй "Естетиці" виділяв специфіку предмета літератури (за тодішньою термінологією - поезії) тим, що "відповідний їй об'єкт є безкінечне царство духу" людського (внутрішній світ людини), розкрите силою слова. Саме воно, слово, за переконанням великого мислителя, - "найбільш придатний матеріал, що безпосередньо належить духу (тобто чуттям, і мислі людини - її духовності.), і найбільш здатний виражати його (людського духу) інтереси і прагнення в їх внутрішній миттєвості, - слово має застосовуватися переважно для такого вираження, якому воно найбільш притаманне, подібно до того, як в інших мистецтвах це відбувається з каменем, фарбою, звуком". Розглядаючи естетичну природу як специфіку художньої літератури, Гегель далі зауважував: "З цього боку головне завдання поезії буде полягати в тому, щоб сприяти усвідомленню сил духовного життя і взагалі всього того, що буяє в людських пристрастях і почуттях чи спокійно проходить перед спостережливим зором, - всеосяжного царства людських вчинків, діянь, долей, уявлень, усієї суєти цього світу...".
І. Художня література - предмет специфічний не тільки стосовно інших галузей мистецтва, але й щодо науки, в якій переважає логічне мислення. Однак при цьому слід мати на увазі, що як науці властиве і художнє мислення (згадаймо хоча б "Життя рослин" К.А.Тимирязєва або "Питання життя" М.І.Пирогова), так і літературі, яка є творінням художнього, образного мислення, притаманне (і неодмінно присутнє) і мислення логічне, наукове. На відміну від інших видів мистецтва, що володіють безпосередньо - чуттєвою формою з певного матеріального об'єкта - фарби, каменю, дерева або з дії руху тіла, звучання струни, труби, - література, створюючи свої форми зі слів, з мови, що має своє матеріальне втілення в звуках і опосередковано в літерах, письмі, - доходить до її читача не просто в чуттєвому сприйнятті, а обов'язково в інтелектуальному розумінні, у сприйнятті не тільки серцем, а й неодмінно розумом.
Справжній художній твір є актом духовно-емоційного спілкування між людьми і водночас новим предметом, новим явищем, створеним людиною, пізнаним, відкритим нею. Функції спілкування, творення і пізнання властиві всім формам художньої діяльності. Література особливо близько споріднена з наукою, дедалі більше стає на межі з наукою, особливо з суспільними її галузями і передусім з історією, з педагогікою, психологією, філософією.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: Специфіка навчального предмета літератури, поєднання в ньому науки і мистецтва

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок