Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Часопросторова міфологема кола в романістиці Емми Андієвської

Часопросторова міфологема кола в романістиці Емми Андієвської

Назва:
Часопросторова міфологема кола в романістиці Емми Андієвської
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,47 KB
Завантажень:
402
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Часопросторова міфологема кола в романістиці Емми Андієвської


Сучасне українське літературознавство вимагає нових продуктивних підходів, які б, зокрема, дали змогу виявити глибинні зв’язки художнього тексту з міфологією (використання міфологічних мотивів, традиційних образів, архетипів, певних матричних сюжетів тощо). Чимало українських дослідників, використовуючи досвід попередників: міфологів М. Еліаде, О. Лосєва, Я. Голосовкера; літературознавців М. Потебні, Є. Мелетинського, Н. Фрая, Е. Кассірера, В. Топорова, К. Леві-Строса, культуролога К. Г. Юнга та ін. застосували подібну методологію щодо української літератури, в такий спосіб долучаючи її до європейської наукової традиції. У 80-х роках в українському літературатурознавстві по суті закладено основи нової рецептивної практики із широкими можливостями інтерпретації художніх творів головно завдяки застосуванню міфологічного підходу. У дослідженнях Г. Грабовича, Л. Плюща, О. Забужко, Т. Мейзерської, Н. Слухай-Молотаєвої, Я. Поліщука, Є. Нахліка, О. Нахлік, Р. Піхманця, І. Зварича, О. Буряк, О. Кривчикової, О. Гожика та ін. розгорнуто міфологічний дискурс. Аналізуючи під таким кутом зору твори Т. Шевченка, Лесі Українки, В. Стефаника, Б.- І. Антонича, М. Хвильового, Є. Маланюка, І. Калинця, В. Винниченка, П. Тичини, кожен із дослідників обирає окремі аспекти міфологічного підходу. Наприклад, Г. Грабович, праця якого “Шевченко як міфотворець. Семантика символів у творчості поета” (1991) (перше видання в англомовному варіанті (1982)), послужила безсумнівним поштовхом до серйозного застосування такого дискурсу, використовує засади постструктуралізму (спроба анатомізувати психічне єство поета, проникнути в глибини його позасвідомого “я”, розмежувати впливи субординації чоловічого та жіночого первнів на відповідне структурування і превалювання певних образів тощо). Г. Грабович найактивніше послуговується структурною антропологією К. Леві-Строса, у якій міф подано насамперед як структурну цілісність, означену наративною багатолінійністю. Дослідник уживає поняття міф переважно в його полісемантичній варіативності. У 1986 р. побачила світ монографія Л. Плюща “Екзод Тараса Шевченка: Навколо “Москалевої криниці””, що започаткувала новий етап досліджень у шевченкознавстві.
У монографії Т. Мейзерської “Проблеми індивідуальної міфології: міфотворчість Шевченка” (1997) та в авторефераті кандидатської дисертації О. Буряк “Міфологізм художнього мислення Богдана-Ігоря Антонича та Ігоря Калинця” (2001) зроблено спробу пояснити і проаналізувати явище індивідуального авторського міфу. У першому випадку поняттєвою базою цього феномену є семіотичний аналіз художнього тексту, запропонований Р. Бартом [6, с. 15-16], у другому – теорія міфу О. Лосєва, за якою міф адекватний символу, а процес міфотворення тотожний розбудові автором певної символічної картини світу [3, с. 2]. Про індивідуальний авторський міф веде мову й О. Забужко в монографії “Шевченків міф України. Спроба філософського аналізу” (1997), висновуючи думку про “національно-консолідуючий міф” поета [4, c. 5-43]. Цікаве бачення індивідуального міфу України в творчості Є Маланюка пропонують літературознавці Є. Нахлік та О. Нахлік у статті “Поет-державник і міфотворець. Дослідники наводять п’ять складників Маланюкового міфу: “блакитний міт” державотворення”, “міфологема Бога, який покинув Україну”, “міфологема вінчання “поета і воїна” з новоявленою Батьківщиною”, “міфологема Батьківщини як Антимарії”, “Міфологема Степової України” [7, с. 30-37].
У руслі етнопсихології, слов’янської міфології інтерпретує творчість Т. Шевченка Н. Слухай (Молотаєва). У монографії “Художественный образ в зеркале мифа этноса: М. Лермонтов, Т. Шевченко” (1995) дослідниця, використовуючи ритуально-міфологічний підхід, розглядає Шевченків текст як окрему даність, міфологічна структура й логіка якої випрозорюється саме в художньому аналізі етноміфологічної природи його творів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Часопросторова міфологема кола в романістиці Емми Андієвської

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок