Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Ідеї та естетика просвітництва у прозі Г.Ф.Квітки-Основ’яненка

Ідеї та естетика просвітництва у прозі Г.Ф.Квітки-Основ’яненка

Назва:
Ідеї та естетика просвітництва у прозі Г.Ф.Квітки-Основ’яненка
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,18 KB
Завантажень:
185
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Ідеї та естетика просвітництва у прозі Г.Ф.Квітки-Основ’яненка


Г.Ф.Квітка-Основ’яненко жив і писав у той час, коли відбувалося становлення нової української літератури. Засновник української прози і визначний драматург, він формувався як митець під впливом усього розмаїття суспільних, літературних, мистецьких явищ свого часу, серед яких найвизначнішим було Просвітництво – могутній ідейний рух, представлений трактатами і художніми творами. В них висвітлювалися основні принципи просвітительської естетики, втілені у художніх явищах класицизму, сентименталізму, просвітительського реалізму.
У основі Просвітництва лежало прагнення надати людині можливості та “мужності користуватися власним розумом” [3, 27]. Принципом просвітительської літератури став девіз Вольтера: “Розум і наука”. Високий гуманізм Просвітництва виявлявся у творах Дідро, Руссо, Вольтера, Лессінга та інших. Вони вірили в можливість існування ідеальної людини. Дідро запевняв: “Доброчесні люди рідкісні, однак вони існують” [2, 223]. За своєю природою, стверджували просвітителі, людина досконала і прекрасна, а якщо вона має якісь вади, так це залежить від суспільства, його недосконалості. На думку Дідро, “треба звинувачувати нікчемні умовності, які розбещують людей, а не людську природу” [2, 225]. Саме тому література стала функцією соціальною, “утилітарною в високому значенні цього слова, – писав І.Франко, – просвітителькою умів і сердець тої самої товпи, котра стала тепер “братами” поета” [13, 45]. Дідро закликав мистецтво виступити “із законами, які велять. любити доброчесність і ненавидіти розпусту” [2, 226]. Отже, у центрі естетики просвітителів стоїть ідея суспільного значення художньої творчості.
Ідеї та естетика Просвітництві мали широкий резонанс у всьому світі. В Україні окремі ідеї цього руху були висловлені у творах діячів Києво-Могилянської академії М. Козачинського, Г.Кониського та інших. У другій половині ХVIII століття виступили українські просвітителі Г.Сковорода та Я.Козельський. Просвітницькі ідеї продовжували поширюватися і в першій половині ХIX століття. В Україні, де соціальний гніт посилювався національним гнобленням, провідне місце у творчості просвітителів займали соціологічні проблеми та національна ідея.
Філософські, публіцистичні, художні твори західноєвропейських просвітителів були відомі в Україні вже з другої половини XVIII століття, перш за все в російських перекладах, і українська література початку ХІХ століття розвивалася “під знаком” Просвітництва, адже в цей період, підкреслював І.Франко, вона “брала спочатку європейський дух саме по наполеонівських війнах,. сама нав’язала прямі і жваві контакти із Західною Європою і стала за формою, мовою і змістом літературою модерною, європейською, в ній чується відлуння тих же принципових питань індивідуального і громадського життя, які хвилюють душу сучасної цивілізованої людини, і вона з власного ґрунту, з рідного народного життя намагається дати їм оригінальну форму і знайти на них оригінальну відповідь” [12, 84]. Про це свідчить наявність в українській літературі того періоду елементів класицизму, сентименталізму, просвітительського реалізму, які розвивалися на українському ґрунті практично одночасно і, на відміну від західноєвропейської, не складалися в широкі напрями-“річки”, а окремими “струмочками” вливалися у творчість українських майстрів красного слова, серед яких одне із чільних місць посідав Г.Квітка-Основ’яненко.
Відомо, що ще в молоді роки був знайомий Г.Квітка із творами Сумарокова, Ломоносова, Новикова, Фонвізіна, Карамзіна, Крилова, Гоголя, декабристів, знав поширені тоді твори світової літератури (Данте, Сервантеса, Мільтона, Расіна, Мольєра, Гольдоні, Вольтера, Руссо та ін.). Про те, що Г.Квітка-Основ’яненко був знайомий із творами, які видавалися та друкувалися у періодичних виданнях того часу, свідчить хоча б перелік видань, які він просить у листі до П. Плетньова надсилати йому та його дружині: “Сын Отечества”, “Северная пчела”, “Библиотека для чтения”, “Литературные прибавления к “Инвалиду”, “Отечественные записки” – “не по интересности изданий, а от необходимости знать, что в них пишут, надо их читать” [4, 237].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Ідеї та естетика просвітництва у прозі Г.Ф.Квітки-Основ’яненка

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок