Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Види речень за метою висловлювання: розповідні, питальні, спонукальні. Окличні речення

Види речень за метою висловлювання: розповідні, питальні, спонукальні. Окличні речення

Назва:
Види речень за метою висловлювання: розповідні, питальні, спонукальні. Окличні речення
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,39 KB
Завантажень:
270
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.4


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Урок
Види речень за метою висловлювання: розповідні, питальні, спонукальні. Окличні речення


Тема: Види речень за метою висловлювання: розповідні, питальні, спонукальні. окличні речення
Мета: повторити й узагальнити поняття про види речень за метою висловлювання, про окличні речення; розвивати ор-ганізаційно-контрольні вміння організовувати спеціальні спостереження над мовним матеріалом; формувати загальнопізнавальні вміння розпізнавати види речень за ме-тою висловлювання, окличні речення, правильно їх інто-нувати; розвивати творчі вміння побудови речень, різних за метою висловлювання, й окличних речень відповідно до комунікативного завдання та на основі запропонова-них схем-моделей; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння шляхом самостійного складання усних і письмових висловлювань; на основі мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу формувати почуття відповідальності за збереження природи.
Правопис: розділові знаки в кінці речень; велика й мала літера у влас-них і загальних назвах.
Внутрішньопредметні зв'язки:
Лексикологія: засвоєння нових слів шляхом добору антонімів.
Граматика: спостереження за використанням вивчених частин мови в ролі підмета і присудка.
Культура мови і стилістика: інтонування розповідних, питальних, спо-нукальних, а також окличних речень; використання різних видів речення за метою висловлювання й окличних речень у художньому й публіцистичному стилях.
Тип уроку: урок повторення вивченого в початкових класах.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Ознайомлення п'ятикласників з темою, метою і завданнями уроку
III. Повторення вивченого в початкових класах
Творче спостереження над мовним матеріалом
> Прочитати текст. Дібрати заголовок. Визначити тему й основну думку. Злетів Жайворонок у небо. Попробував співати, а пісня вийшла по-ганенька. Полетів він до Сонця й просить:—
Сонечко, золотеє Сонечко, навчи мене гарної пісні.—
Бери цей золотий клубочок і тягни до землі,— каже Сонечко. Узяв Жайворонок золотий клубочок і полетів до землі. Потяглася
за ним тонка-тонесенька золота ниточка. Зазвучала чудова пісня.
З того часу рано-ранесенько Жайворонок підлітає до Сонечка, і воно дає йому клубочок золота. Тягне золотую ниточку Жайворонок над по-лями — і чують люди чарівну пісню. Співає блакитне небо, співає золота пшениця, співає цілий світ. Як гарно! (В. Сухомлинськиії).
> Звернути увагу на правопис слів жайворонок, сонечко. Чому ці слова в тексті вжито з великої літери? Скласти й записати речення, в яко-му слова жайворонок, сонечко писалися б з маленької літери.
> Пригадати з уроків української мови в початкових класах, на які види поділяються речення за метою висловлювання. Які розділові знаки ставляться наприкінці таких речень? Навести приклади з тексту.
> Поміркувати, наприкінці яких речень ставиться знак оклику. Знайти в тексті й виразно прочитати окличні речення. Усно скласти 2—3 речення-запитання до тексту й інтонаційно правильно оформити їх.
IV. Виконання усних і письмових вправ творчого характеру на основі повторення
Усне стилістичне експериментування (пізнавальне завдання на зіставлення й порівняння синтаксичних конструкцій)
> Прочитати речення так, щоб запитання збігалося з відповіддю.
1. У лісі плачуть горобці від холоду? Так, горобці.
Так, від холоду.
Так, плачуть.
2. На галявині виросла гарна квітка жоржини? Так, на галявині.
Так, виросла.
Так, квітка жоржини.
3. У весняному небі з'являються перші жайворонки? Так, у весняному.
Так, з'являються.
Так, жайворонки.
Коментар учителя. З інтонацією тісно пов'язаний логічний наголос, й допомогою якого в реченні виділяється найважливіше слово за змістом. Запам'ятайте, логічний наголос — це виділення слова посиленням голосу.
Моделювання запитальних речень
> Поставити запитання до поданих відповідей і записати їх за зраз-ком:
Зразок: У лісі день був холодний і хмарний ? — Ні, день у лісі був теплий сонячний.
1) Ні, сонце сходило на небі високо. 2) Ні, стежка йшла через вели-кий садок. 3) Так, у садку росли старі великі груші.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 



Реферат на тему: Види речень за метою висловлювання: розповідні, питальні, спонукальні. Окличні речення

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок