Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Мова і мовлення в житті людини і суспільств

Мова і мовлення в житті людини і суспільств

Назва:
Мова і мовлення в житті людини і суспільств
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,22 KB
Завантажень:
342
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Мова і мовлення в житті людини і суспільства
План
1. Мова і мовлення. Функції мови і мовлення. Культура мовлення, її основні комунікативні ознаки.
2. Стилі української літературної мови. (Розмовний, художній, публіцистичний, науковий, епістолярний, офіційно-діловий стилі).
Література
1. Усім відомо, що найбільше і найдорожче добро кожного народу – це його мова. Вона існує не сама по собі, а в людському суспільстві, реалізується в процесах мовлення (усного чи писемного). Тому доля мови певною мірою залежить від кожного з мовців.
З матеріального погляду в мові, що реалізується в мовленні, немає нічого, крім звуків, які комбінуються у слова, словосполучення, речення. За цими комбінаціями приховується величезний світ значень – насамперед лексичних, а також граматичних і стилістичних. Саме у значеннях одиниць мови відображені знання про навколишній світ, його структуру, ставлення до нього людей. „Мова народу – це його дух, і дух народу – це його мова”. Через мову ми пізнаємо світ. Наївно вважати, що кожен з нас сприймає світ безпосередньо „таким , як він є”. в кожного народу мовна картина світу своя, неповторна.
Мова – найважливіший засіб спілкування людей, засіб вираження і передавання думок, почуттів, волевиявлень. Звичайно, крім мови вживаються й інші (невербальні) засоби:
а) міміка;
б) жести;
в) рухи тіла;
г) якість голосу, його діапазон, тональність;
г) темп, паузи, різні вкраплення в мову (плач, сміх, кашель тощо);
д) азбука Морзе
е) азбука Брайля для сліпих;
ж) морська сигналізація;
з) різні види стенографії;
Людська мова у ролі спілкування має універсальний характер: нею можна передавати все те, що виражається іншими сигналами, системами знаків, наприклад, мімікою, жестами, морськими чи дорожніми знаками; разом з тим, жоден із цих засобів спілкування не може конкурувати з мовою щодо повноти, чіткості й обсягу передаваної інформації. Головними структурними елементами мови є звуковий склад, лексика, граматичні форми.
Вивченням мови займається лінгвістика (чи мовознавство). Ця наука вивчає мову з погляду її походження, розвитку, функціонування в суспільстві.
Наука про мову поділяється на інші науки (залежно від того, які складові частини структури мови та в якому аспекті вивчаються). Серед них такі:
· фонетика – наука про звукову сторону мови;
· семантика – наука про значення мовних одиниць;
· лексикологія - наука про словниковий склад мови;
· дериватологія – наука про способи творення нових слів;
· морфологія – наука про будову та граматичні форми слів;
· синтаксис – наука про сполучуваність слів, словосполучення та речення;
· стилістика – наука про стилі мови та їх функціонування;
· семіотика – наука про знаки та системи знаків.
Мова наша живе, незважаючи на заборони і переслідування упродовж десятиліть і століть. ( Указ Петра 1 про заборону книгодрукування укр. мовою 1720р.; Указ Катерини ІІ - заборона викладання укр. мовою в Києво-Могилянській академії 1754;
Наше завдання берегти, плекати мову, щоб вона не зникла з кону історії, як зникли деякі мови, бо без мови не буде і народу.
Питання мови – це питання майстерності. Не лише письменникам , а й службовцям потрібно, дошукуючись найточнішого слова, збагачувати свій словниковий запас, дбати про те, щоб мова була добірною, барвистою.
Функції мови
Жодне суспільство, на якому б рівні розвитку воно не перебувало, не може існувати без мови. Обслуговуючи потреби суспільства, мова виконує низку функцій, життєво важливих для цього суспільства, окремих груп суспільства і кожної людини зокрема. Питання про функції мови є дуже складним, тому мовознавці ще не прийшли до єдиної думки щодо кількості функцій.
Номінативна функція. Це функція називання. Мовні одиниці, передусім слова, служать назвами предметів, процесів, якостей, кількостей, ознак тощо.
Усе пізнане людиною з дитячих років одержує свою назву і тільки так існує у свідомості. Цей процес називається лінгволізацією (омовленням) світу.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Мова і мовлення в житті людини і суспільств

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок