Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Модифікації ніцшеанського танку в українському поетичному декадансі

Модифікації ніцшеанського танку в українському поетичному декадансі

Назва:
Модифікації ніцшеанського танку в українському поетичному декадансі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,75 KB
Завантажень:
95
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Модифікації ніцшеанського танку в українському поетичному декадансі


Мотиви, що були спонукою до дослідження заявленої проблеми, обумовлені тими радикальними змінами, що відбулись у художній свідомості на межі XIХ – XX століть. Українські митці відчули потужний вплив європейської філософської, естетичної і художньої думки. “Володарем дум” для них був Ф.Ніцше. Можливо це, й тепер уже незаперечний факт, був однією з причин наукового вакууму навколо проблеми декадансу. Лише в пострадянський час наукова думка активізувалась у цьому напрямі. Так, Е.Клюс, представниця сучасної русистики, реалізувала проект “Ницше в России”, де змогла розкрити безпрецендентний вплив праць Ніцше на всі аспекти культурної самосвідомості російської інтелігенції.
В українському літературознавстві “проблема Ніцше” розгорнулась у зв’язку з дослідженням декадансу і деяких інших питань українського модерну.
Так, Т.Гундорова, узагальнюючи думки щодо філософських засад українського декадансу у роботі “Проявлення Слова. Дискурсія раннього українського модернізму...”, акцентувала і роль Ніцше, апелюючи до його думки про переоцінку ідеї історії як прогресу, що, на думку дослідниці, спричинило “кризу самої історіософської народницької парадигми”, явлену передусім декадансом [1, 113]. Це положення викликало з часом певні уточнення: науковці заговорили про особливий синтез модерного і народницького в українській літературі. Якщо в “Проявленні слова”... Гундорова обмежила роль Ніцше для українського декадансу до філософського впливу, а естетичних засадах віддала перевагу “наднатуреалістичності” [1], то в роботі “Femina Melancholica: стать і культура в гендерній утопії Ольги Кобилянської” досліджуючи художні відкриття О.Кобилянської, дослідниця повернулась до філософських розробок Ніцше, до аполонійсько – діонісійської концепції як формотворчої [2, 12].
Суперечливе сприйняття Ніцше у європейському просторі не лише не завадило, але й продукувало консолідацію творчих сил навколо ідей філософа новітнього часу. Це обумовлено й тою констацією, що “з філософської позиції “Народження трагедії” могло б постати якимось філологічним аналогом “коперніканського перевороту” Канта, тобто значимість книги для філософії без перебільшення могла б конкурувати зі значимістю “Критики чистого розуму” для математичного природознавства” [3, 775]. І хоча сучасний філософ висловив думку, чим могла б бути праця Ніцше для філологів, але практика, художній досвід, особливо українських декадентів, яскраво засвідчили, чим постала для них і ця робота, і постав Ніцше. Незаперечним є те, що їм імпонували містичні аспекти ніцшеанської думки, його цілісне бачення життя, віра в творче начало людини. І якщо не завжди прийнятим було його заперечення християнства, то зрозумілою і бажаною була ніцшеанська ідея духовного оновлення.
Кризовий стан європейської філософської і суспільної думки ще був надто відчутним, коли Ніцше торував свій шлях, пов’язуючи надії сучасників з мистецтвом, з творчою людиною. Відмовляючись від застарілого принципу “мистецтво для мистецтва”, що вичерпав свої потенції, Ніцше утверджує новий – “мистецтво для художника”, який, до того ж, наділений надзвичайною силою. Витоки її філософ вбачав у поверненні до діонісійства. Цим і обумовлений його розвиток апологічного і діонісійського, введений Шеллінгом для ознаки двох сил буття і культури, що концентруються в глибинах свідомості людини. Аналізуючи драму Вагнера і античну трагедію у дослідженні “Народження трагедії із духу музики” (1872), Ніцше не протиставляв аполонійське й діонісійське, а вбачав ідеал саме в їх рівновазі. Переваги аполонійського він вбачав у європейській поезії ХІХ ст., а тому намагався оживити стишену “прокляту” силу. За концепцією Ніцше пуританську, розбещену державну релігію необхідно було повернути до життя – енергію юного бога Діоніса, що був уособленням весни. Діонісійське втілення знаходимо в язичницькій стихії танцю. Діонісійська сила актуалізувала себе в тілі як необхідному “матеріалі” для танцю.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Модифікації ніцшеанського танку в українському поетичному декадансі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок