Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Українська мова професійного спілкування в аспекті теорії стилів та культури мовлення

Українська мова професійного спілкування в аспекті теорії стилів та культури мовлення

Назва:
Українська мова професійного спілкування в аспекті теорії стилів та культури мовлення
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,65 KB
Завантажень:
267
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Тема: Українська мова професійного спілкування в аспекті теорії стилів та культури мовлення
Науковий стиль.
Особливості офіційно-ділового стилю.
Абревіатури в діловому мовленні.
Правила скорочування слів.
1. Обслуговуючи найрізноманітніші сфери суспільного життя, літературна мова залежно від її функцій, спрямування і суспільного призначення може характеризуватися певними специфічними засобами, не втрачаючи, звичайно, своїх загальнонародних властивостей. Колективно усвідомлені різновиди літературної мови, що об'єднують мовні одиниці за їх функціональним призначенням у певні структури, становлять систему функціональних стилів.
Саме слово стиль (з лат. stilus – паличка для письма) має кілька значень: 1) сукупність ознак, які характеризують мистецтво або індивідуальну манеру художника; 2) сукупність прийомів у використанні засобів мови, властива якому-небудь письменникові або літературному творові, напряму, жанру; 3) характерна манера поводити ся, говорити, одягатися і т. ін. Як термін його вживають у літературі, мистецтві, архітектурі та інших науках. Щодо мовного стилю, то він передбачає добір мовних засобів (лексичних, граматичних, фонетичних тощо) у будь-якій сфері людської діяльності (політика, наука і техніка, справочинство, художня література тощо) відповідно до мети і завдань спілкування.
Мистецтво добирати й ефективно використовувати систему мовних засобів з конкретною метою та в конкретних умовах і обставинах спілкування визначає рівень культури мовлення людини і загальний рівень духовної культури нації. Тому дуже важливо „озброїти" сучасного студента, якого б фаху він не навчався, знанням стилістичного багатства літературної мови та вміннями послуговуватися ними для активного спілкування з діловими партнерами, ведення документації, під час публічних виступів тощо.
В основі функціонально-стилістичного розмежування мови лежать позамовні (екстралінгвістичні) та власне мовні чинники. Кожен із функціональних стилів становить своєрідні експресивно-смислові принципи добору, поєднання і вмотивованого вживання слів та виразів, синтаксичних конструкцій. Розрізняють загальні та специфічні стилістичні риси. Загальні властиві всім функціональним стилям та відповідним їм жанрам, які виділяються в межах функціонального стилю, а саме: єдність конструктивного принципу, своєрідність композиційної організації матеріалу та стилістичних структур. Специфічні стилістичні риси характеризують лише окремі функціональні стилі та реалізуються у властивих їм жанрах.
Основні параметри функціональних стилів:
сфера вживання; призначення;
жанри реалізації;
загальні позамовні ознаки;
власне мовні особливості; підстилі.
У сучасній українській літературній мові виділяють такі функціональні стилі з властивими їм підстилями:
1. Науковий:
а) власне науковий;
б) науково-навчальний;
в) науково-популярний.
2. Офіційно-діловий:
а) законодавчий;
б) адміністративно-канцелярський;
в) дипломатичний.
3. Публіцистичний:
а) стиль засобів масової інформації;
б) художньо-публіцистичний;
в) науково-публіцистичний.
4. Художній:
а) епічний;
б) ліричний;
в) драматичний;
г) комбінований.
5. Розмовний:
а) побутовий;
б) світський.
6. Релігійний, або конфесійний:
а) стиль проповіді;
б) стиль богослужбових книг, відправи;
в) стиль богословської літератури.;
Деякі науковці поняттям „ділова мова" охоплюють три стилі – офіційно-діловий, науковий, розмовний, оскільки, на їхню думку, „ділова мова містить близькі, взаємо-проникні й навіть спільні мовні засоби різних рівнів".
Виділяють також епістолярний стиль, ораторський стиль, однак диференційні ознаки цих стилів перекриваються ознаками більш узагальнених структурно-функціональних стилів (офіційно-ділового, публіцистичного, розмовного). Поняття ділова українська мова співвідносять здебільшого з двома функціональними різновидами літературної мови – науковим та офіційно-діловим стилями. Дослідження історії їх становлення, характеру лексичних та граматичних структурних компонентів, жанрового багатства, специфіки усної та писемної форм вираження – основна мета курсу української мови професійного спілкування.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Українська мова професійного спілкування в аспекті теорії стилів та культури мовлення

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок