Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> „R„„„p„‚„Ђ„ѓ„|„Ђ„rЃf„‘„~„ѓ„Ћ„{„p мова –мова перших слов’янськ脇 писемних „Ѓ„p„}Ѓf„‘„„„Ђ„{

„R„„„p„‚„Ђ„ѓ„|„Ђ„rЃf„‘„~„ѓ„Ћ„{„p мова –мова перших слов’янськ脇 писемних „Ѓ„p„}Ѓf„‘„„„Ђ„{

Назва:
„R„„„p„‚„Ђ„ѓ„|„Ђ„rЃf„‘„~„ѓ„Ћ„{„p мова –мова перших слов’янськ脇 писемних „Ѓ„p„}Ѓf„‘„„„Ђ„{
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,00 KB
Завантажень:
284
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат
на тему:
“„R„„„p„‚„Ђ„ѓ„|„Ђ„rЃf„‘„~„ѓ„Ћ„{„p мова –
мова перших слов’янськ脇 писемних „Ѓ„p„}Ѓf„‘„„„Ђ„{”


„R„S„@„Q„O„R„L„O„BЃf„`„N„R„]„K„@ „M„O„B„@ — перша писемно зафіксована слов’ян. літ. мова, створена Кирилом і Мефодієм на базі одного з праслов’ян. діалектів — солунського — для репрезентації слов’ян. мовою богослужб. і каноніч. книг. С. м. близька до праслов’янської мови і зберігає багато архаїзмів, утрачених ін. слов’ян. мовами. Обслуговувала переважно культові потреби. С. м. називають ще староцерковнослов’янською.
Особливо чітко їх ототожнення настає в 11 — 12 ст., коли книги, написані цією першою літ. мовою слов’ян, потрапляють спочатку до сх. слов’ян, а від них знову повертаються до південних. Певний час ця мова — тепер уже просто церковнослов’янська — побутувала також у зх. слов’ян, про що свідчать «Київські листки» (10 ст.) і «Фрейзінгенські уривки» (10 — 11 ст.), які зберегли моравізми. В цілому ж С. м. використовувалась як міжнародна, бо, хоч і мала багато рис, спільних для всіх слов’ян. етносів, все ж кожен із цих етносів уже усвідомлював себе як окр. народ.
Старослов’янська мова представлена в пам’ятках, написаних двома системами письма: кирилицею і глаголицею. Досі немає єдиної думки, яка з цих систем давніша. Останнім часом переважає припущення щодо первісності глаголиці, при створенні якої на творчу фантазію Кирила впливали зразки кількох сх. алфавітів, бо один алфавіт не міг відтворити старослов’ян. фонетику. Перші церк. тексти були написані, очевидно, глаголицею. Старослов’ян. пам’ятки походять з різних слов’ян. земель: «Київські листки» — з Моравії (або Паннонїї), Зографське, Маріїнське, Ассеманійове євангелія, збірник Клоца і «Синайський псалтир» (11 ст.) — охридський (південнослов’янський) звід, Савина книга (кін. 10 — поч. 11 ст.), Супрасльський рукопис (11 ст.), Єнинський апостол (11 ст.) — преславський (східноболгарський) звід.
Старослов’ян. літ. мова належить до південнослов’янських. Її характеризують такі риси. У фонетиці початкові сполучення „‚„p-, „|„p- відповідно до українських (ро-) рі-, (ло-) лі-: равьнъ — рівний (з ровьный), лакъть — лікоть (з локоть); наявність je на поч. слова або складу, де в сучас. східнослов’ян. мовах маємо [о]: эєдинъ — один, эєзеро — озеро; старослов’ян. [і] відповідає також [і] в рос. і білорус. мовах, а в укр. — [и]: сила — рос. сила, білорус. сіла, укр. сила; у С. м. були носові звуки [д] та [е], що передавалися відповідно літерами „G та „p: м„Gжь, жен„G, ч„pсть, ч„pдо; („w — юс велийкий, „p — юс малий) характерною ознакою старослов’ян. мови були голосні неповного творення ъ та ь — перше було середнім між [о] та [ы], друге між [е] та [і], що доводить їхня дальша доля, зокрема в укр. мові: у сильній позиції „ѓ„Њ„~„Њ дало „ѓ„Ђ„~, „Ѓ„Ћ„ѓ„Њ — „Ѓ„u„ѓ, у слабких позиціях (ненаголошених) ці голосні зникли. У С. м. короткі голосні виступали після сонорних: „s„‚„Њ„„„p„~„Ћ, „s„‚„Њ„t„Њ, „„„‚„Њ„s„Ћ, „r„|„Њ„{„Њ; у сучас. східнослов’янських сонорним передують голосні повного творення: рос. „s„Ђ„‚„„„p„~„Ћ, „s„Ђ„‚„t„Ќ„z, „„„Ђ„‚„s, „r„Ђ„|„{, „…„{„‚. „s„Ђ„‚„„„p„~„Ћ, „s„Ђ„‚„t„y„z, „„„Ђ„‚„s, „r„Ђ„r„{ — з переходом сонорного [л] в губний [в], неповноголосні згодом зникли („{„Њ„„„Ђ — „…„{„‚. „‡„„„Ђ, „ѓ„Њ„}„‚„Ћ„„„Ћ — „…„{„‚. „ѓ„}„u„‚„„„Ћ); характерні для С. м. неповноголосні форми („q„‚„p„t„p, „s„|„p„r„p, „r„‚?„t„Њ, „}„|?„{„Ђ) збереглися тільки в південнослов’ян. (болг. „q„‚„p„t„p, „s„|„p„r„p, „r„‚„u„t, „}„|„u„{„p„‚), чес. і словац. мовах (чес. brada, hlava, mleko; словац. brada, hlava, vred, mleko); у східнослов’ян. мовах у цих словах виступають повноголосні форми „q„Ђ„‚„Ђ„t„p, „s„Ђ„|„Ђ„r„p, „}„Ђ„|„Ђ„{„Ђ; праслов’ян. сполученням *tj, *dj у С. м. відповідають [шт] і [жд] (*svмtja > св?шта, *vodjь > вождь, *medja > межда та ін.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: „R„„„p„‚„Ђ„ѓ„|„Ђ„rЃf„‘„~„ѓ„Ћ„{„p мова –мова перших слов’янськ脇 писемних „Ѓ„p„}Ѓf„‘„„„Ђ„{

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок