Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> МІСЦЕ ТА РОЛЬ ІНТЕНСИВНОГО Й ПАРАМЕТРИЧНОГО КОМПОНЕНТІВ У СЕМАНТИЧНІЙ СТРУКТУРІ СЛОВА

МІСЦЕ ТА РОЛЬ ІНТЕНСИВНОГО Й ПАРАМЕТРИЧНОГО КОМПОНЕНТІВ У СЕМАНТИЧНІЙ СТРУКТУРІ СЛОВА

Назва:
МІСЦЕ ТА РОЛЬ ІНТЕНСИВНОГО Й ПАРАМЕТРИЧНОГО КОМПОНЕНТІВ У СЕМАНТИЧНІЙ СТРУКТУРІ СЛОВА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,09 KB
Завантажень:
253
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
УДК 811.161.237
Хомич Т.Л.
Ніжинський державний педагогічний університет ім. М.В. Гоголя
МІСЦЕ ТА РОЛЬ ІНТЕНСИВНОГО Й ПАРАМЕТРИЧНОГО КОМПОНЕНТІВ У СЕМАНТИЧНІЙ СТРУКТУРІ СЛОВА
У статті проаналізовано роль та місце інтенсивного й параметричного компонентів у семантичній структурі слова.
Ключові слова: структура слова, інтенсивність, номінативний компонент, конотація.
Сучасна семасіологія демонструє структурний підхід до вивчення лексичного значення слова (О.Потебня, Г.Пауль, С.Ульман, Є.Найда, В.Виноградов, В.Звегінцев, Й.Стернін, О.Смирницький, Д.Шмельов, Г.Уфімцева, Ю.Апресян, Н.Лукьянова, В.Гак та інші). Проте семантична структура лексеми розглядається лінгвістами по- різному. Відомий мовознавець Й.Стернін виявив, що в лексикології "намітилося три основних течії" [4, 40]. Першу течію представляють прибічники диференційної концепції значення (Ю.Апресян, В.Гак та ін.), в основі якої лежить положення про однорідність лексичної семантики. Згідно з цією позицією у структурі значення співіснують семантичні компоненти, які є однаковими за складністю. Усі значення членуються на найменші семантичні елементи - мікрокомпоненти, "в ідеалі - атомарні семи" [4, 40]. Представники другої течії (І.Арнольд, Р.Гінзбург та ін.) виходять із позиції неоднорідності лексичного значення: виокремлюються "семантичні блоки" різного рівня ієрархії, що відображають різноманітний характер інформації, яку передає слово. Лексичне значення членується спочатку на великі блоки - макрокомпоненти, які визначають основну специфіку семантики слова, і лише потім у складі макрокомпонентів виокремлюються мікрокомпоненти - семи. Представники третьої течії (М.Комлєв, В.Говердовський та ін.) виділяють у значенні слова ряд складників (сигніфікативний, денотативний, лексичний, граматичний, конотативний, емоційний, оцінний, прагматичний, структурний, синтагматичний, культурно-історичний, ідеологічний, соціальний і багато інших), які відбивають різні аспекти значення, прояви семантики в системі значень мови або мовлення [4, 40-43]. Наше дослідження йтиме в руслі другої концепції структурного підходу до вивчення лексичного значення слова, яке розглядаємо як багатокомпонентне явище, що складається з низки взаємозумовлених внутрішньомовних і позамовних елементів. Для позначення складників семантики слова послуговуємося термінами "семантичний компонент" і "компонент значення", які вважаємо абсолютно синонімічними в нашому контексті.
Більшість мовознавців уважають, що семантична структура повнозначного слова має (екстенсіональний (Уфімцева), референційний (Куайне), номінативний (Мілль), значеннєвий (Фреге)) компонент, який є позначником певного предмета чи явища дійсності, репрезентантом об' єктивної інформації про відображуване. Значна частина лексичного фонду української мови у структурі семантики, окрім денотативного компонента, містить ще й конотативний (інтенсіональний (Уфімцева, Карнап), смисловий (Фреге), значеннєвий (Куайн, Мілль), сигніфікативний (Черч)) елемент, який передає непредметний емотивно-оцінний, експресивний, стилістичний зміст.
У нашому дослідженні послуговуватимемося термінами "денотативний макрокомпонент значення" і "конотативний макрокомпонент значення", оскільки вважаємо, що і денотація, і конотація утворюють складні взаємообумовлені системи семантичних компонентів, які можна розчленовувати на мікрокомпоненти.
Досить складним і до кінця не розв'язаним на сьогодні залишається питання системного складу макрокомпонентів семантичної структури слова, їхнього місця в цій структурі й ролі у формуванні семантики конкретної лексеми в певному мовленнєвому контексті.
Виокремлення та ієрархізація компонентів денотативного макрокомпонента значення лексеми не викликає особливих труднощів, оскільки він є фіксованим та структурованим як у лексикографічній системі мови, так і у свідомості її носіїв.
Говорячи про конотативний макрокомпонент значення, варто наголосити, що лінгвістика по-різному тлумачить місце конотації в семантичній структурі слова. Так, О.Сапожнікова, М.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: МІСЦЕ ТА РОЛЬ ІНТЕНСИВНОГО Й ПАРАМЕТРИЧНОГО КОМПОНЕНТІВ У СЕМАНТИЧНІЙ СТРУКТУРІ СЛОВА

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок