Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Предикатна мотивація назв лікарських рослин в українській мові

Предикатна мотивація назв лікарських рослин в українській мові

Назва:
Предикатна мотивація назв лікарських рослин в українській мові
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,85 KB
Завантажень:
210
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Предикатна мотивація назв лікарських рослин в українській мові


Сучасні лінгвістичні студії у царині когнітивної ономасіології дають змогу по-новому підійти до розв’язання проблеми мотивації. Ураховуючи доробок традиційного словотвору (О.І. Блінова, К.Г. Городенська, В.О. Горпинич, О.А. Земська, Є.А. Карпіловська, Н.Ф. Клименко, І.І. Ковалик, В.В. Лопатін, В.М. Немченко, Я. Пузиніна, І.С. Улуханов, І.Т. Яценко та ін.), О.О. Селіванова пропонує оригінальну типологію мотиваційних процесів, що ґрунтується на специфіці вибору мотиваторів із певних фрагментів знань про позначуване. Слідом за О.О. Селівановою, виділяємо три типи мотиваційних відношень, притаманних найменуванням лікарських рослин: пропозиційно-диктумний, асоціативно-термінальний, змішаний.
Матеріали дослідження дають змогу визнати пріоритет у процесі формування досліджуваної мікросистеми українських ботанічних найменувань пропозиційно-диктумної мотивації, оскільки значна частина інформації про світ має адекватний, об’єктивний характер і пов’язана із прямими значеннями мовних одиниць. Одним із її різновидів є предикатно-аргументна, що ґрунтується на “селекції мотиватора із зони істинної інформації про об’єкт, яка безпосередньо отримана в процесі пізнавально-практичної діяльності номінаторів і репрезентована знаками в прямих значеннях” [Селіванова 2000: 166–167]. Механізм пропозиційно-диктумної мотивації є метонімічним, адже при творенні фітонімів мотиватори позначають лише одну чи дві ознаки рослин за суміжністю, у результаті чого висвітлюється позиційний зв’язок “частина – ціле”, “дія – результат, об’єкт, місце” тощо. Центром предикатно-аргументної структури є предикат, який пов’язує всі інші компоненти інтеріоризованої ситуації. Здебільшого функцію предикатів виконують дієслова – компактні найменування ситуацій і структур дійсності, які неминуче тягнуть за собою уявлення про учасників ситуації і важливі компоненти позначеної структури діяльності [Теория…1992: 54].
Загальну диференціацію предикатів пов’язують з їхньою суб’єктною співвіднесеністю. Семантична класифікація дієслівних предикатів досить детально розроблена в україністиці і ґрунтується на валентнісному критерії, який ураховує кількість актантів предиката і їх семантичне наповнення (Й.Ф. Андерш, І.Р. Вихованець, К.Г. Городенська, В.М. Русанівський та ін.). Так, І.Р. Вихованець виділяє шість типів предикатів: дії, процесу, стану, якості, локативні та кількості [Вихованець 1993: 137-138]. На думку О.О. Селіванової, когнітивно зорієнтованою, найбільш прийнятною для завдань когнітивно-ономасіологічного аналізу і достатньо детальною є класифікація предикатів залежно від зв’язків із рівнем суб’єктів, розроблена Ф.С. Бацевичем, оскільки розглядає предикати в первісному значенні співвідносно з аргументними місцями [Селіванова 2000: 135; Бацевич 1997: 122-123]. Незважаючи на те, що стосовно назв лікарських рослин ця класифікація не є конкретизованою, оскільки всі стани, процеси, дії, пов’язані з рослинами, відносяться до групи протікання, вона виокремлює грамінальні предикати, які відображають усі можливі стадії (фази) і способи росту рослин: від зародження, початку буття, до загибелі, переходу до небуття, що і формує основні комунікативні розряди функціонально-ономасіологічного типу дієслівної дії [Бацевич 1997: 257]. Користуючись диференціацією предикатів Ф.С. Бацевичем, здійснюємо поділ предикатів на три групи, що поділяються на підгрупи.
Першу групу становлять грамінальні предикати, що позначають спосіб існування. Під поняттям “спосіб існування” ми розуміємо такі властивості рослин, як поширення у певному середовищі, існування щодо інших реалій або безвідносно до них. Носіями процесуальної ознаки виступають предикати-мотиватори: витися, вихлятися, волоктися, плестися, лежати, повзти, в’язати, плавати, напр., витуха, вихляк, волокник, плетун, плетуха, лежачка, повз, повзунка, повзун, повзнянка, в’язіль, плавушник, плавач, плавник.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Предикатна мотивація назв лікарських рослин в українській мові

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок