Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Порівняльно-генологічний аналіз літературних пісень англійських та українських поетів-романтиків

Порівняльно-генологічний аналіз літературних пісень англійських та українських поетів-романтиків

Назва:
Порівняльно-генологічний аналіз літературних пісень англійських та українських поетів-романтиків
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,83 KB
Завантажень:
86
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Порівняльно-генологічний аналіз літературних пісень англійських та українських поетів-романтиків


Одним із найрепрезентованіших жанрів народно-фольклорної течії стала літературна пісня, яка саме в добу романтизму набула значної популярності. Велика заслуга в розробленні цього жанру в стилі народної пісні належала німецьким романтикам А. Арніму, К. Брентано, Й. Ейхендорфу, А. Шаміссо, Л. Уланду, Е. Меріку, В. Мюллеру, Г. Гейне та ін. Поміж них слід виокремити представників гейдельберзького гуртка Клеменса Брентано й Ахіма фон Арніма, укладачів першої найбільшої антології німецьких народних пісень і віршів “Чарівний ріг хлопчика” (1806–1808). У дусі того часу укладачі збірника вважали, що потрібно переробляти й тим поліпшувати фольклорні зразки, що не зменшило їхньої вартості, а дало змогу літературознавцям розглядати деякі олітературені твори, як перші жанрові спроби романтичної пісні. До того ж, “Чарівний ріг хлопчика”, демонструючи чималу кількість тем, сюжетів, поетичних форм, став джерелом наснаги для багатьох митців.
Жанрова модель романтичної пісні, зорієнтованої на народнопісенну традицію, набула розвитку в англійській та українській літературах. Серед поетів-романтиків Великобританії до цього жанру зверталися С. Колрідж, В. Скотт, Т. Мур, Дж. Байрон, В. Лендор, Дж.  Клер та ін. Варто зазначити, що автор основних концептів фольклорної течії В. Вордсворт не створив жодної романтичної пісні. Безперечно, серед романтиків виокремлюється Томас Мур, найвизначніший поет-пісенник, творець “Irish Melodies” (“Ірландських мелодій”), “National Airs” (“Мелодій різних народів”). Поет вдало скористався музичним терміном, за допомогою якого відобразив співучу серцевину нового жанру мелодійної поезії. “Мелодія – це форма ліричної поезії, – зазначає Л. Володарська, – своєрідність якої полягає в тому, що поетичний текст пишеться на народну мелодію (як правило); й отже, вона повинна мати національний колорит і співучість.” [2, с. ]. За словами дослідника творчості Т. Мура, його мелодії були написані здебільшого на реальні чи можливі нотні партитури. Як-от “Записи Едварда Бантінга” (1773–1843), органіста з Белфаста, які він зробив 1792 року під час традиційного фестивалю арфістів, що стали музичною основою для багатьох мелодій. Велика кількість обробок народних наспівів безпосередньо для циклу “Ірландських мелодій” належала Д. Стівенсону (1761–1833)” [2, с. 490], а “Несіть сюди яскраві діадеми” (“Bring the Bright Garlands Hither”) Т. Мура була написана на музику його знайомої К. Воронцової.
Літературні пісні є у творчості практично всіх українських поетів-романтиків: Т. Шевченка, М. Шашкевича, Л. Глібова та ін. Нерідко творцями музики для їхніх романтичних пісень ставали невідомі народні композитори. Зокрема в першому томі “Пісень та романсів українських поетів” зазначено, що “варіанти пісні М. Шашкевича “Над Ятраньом” були записані уже в 40-х рр. на Поділлі. У 50-х рр. вона була вже модною, і М. Лисенко, як згадує М. Старицький, зробив перший запис з уст селян саме цієї пісні. Згодом вона дещо в зміненій формі прищепилася в Галичині і на Буковині в музичній обробці С. Воробкевича” [4, с. ]. Подеколи музичну основу для романтичних пісень писали й самі поети, як-от Т. Шевченко, В. Забіла або професійний композитор С. Воробкевич. Скажімо, Т. Шевченко створив музику до своєї поезії “Ой крикнули сірії гуси…”.
У цьому компаративному дослідженні ми проведемо порівняльно-типологічний аналіз англійських та українських романтичних пісень на генологічному рівні, щоб з’ясувати їхні жанротворчі ознаки та жанрові різновиди.
В англійському романтизмі є романтичні пісні, для яких характерні елегійність змісту й народнопісенна поетика (“Як промінь може грати на поверхні вод” (“As a Beam O’er the Face of the Waters May Glow”), “Серед юрби блукаю я самотньо” (“Alone in Crowds to Wander on”) Т.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Порівняльно-генологічний аналіз літературних пісень англійських та українських поетів-романтиків

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок