Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Гуцульщина Володимира Шухевича в оцінці Івана Франка

Гуцульщина Володимира Шухевича в оцінці Івана Франка

Назва:
Гуцульщина Володимира Шухевича в оцінці Івана Франка
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,57 KB
Завантажень:
495
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему:
Гуцульщина Володимира Шухевича в оцінці Івана Франка


1997 р. Українське об’єднане товариство Гуцульщина, редакція журналу Гуцульщина та філія Гуцульщина Інституту українознавства Київського національного університету ім. Т. Шевченка за фінансової підтримки гуцула з США Танасія Опарика розпочали перевидання етнографічної праці Володимира Шухевича Гуцульщина. Справа ця вельми корисна й потрібна, оскільки повертає широкому колу читачів книгу, яка й понині залишається чи не найповнішим дослідженням традиційної культури гуцулів. Окрім того, наближається ювілей – 150 років з дня народження автора Гуцульщини, який не завадило б зустріти повним виданням п’ятитомної монографії та інших етнографічних праць дослідника. На разі видавці спромоглися перевидати репринтним способом перші дві частини Гуцульщини і сподіваються, що знайдуться ще й інші жертовні люди, які допоможуть перевидати і три наступні.
Репринтне відтворення видання 1899 р. супроводжує розгорнута вступна стаття П. Арсенича Народознавство Володимира Шухевича, у якій автор розглянув культурно-громадську діяльність ученого, зупинившись окремо на таких важливих моментах останньої, як етнографічні зацікавлення й дослідження, влаштування виставок, збирання виробів гуцульських домашніх промислів та створення музеїв. Третя частина вступної статті присвячена Гуцульщині – найбільшому доробкові багаторічної етнографічної праці В. Шухевича. На завершення П. Арсенич розглянув численні оцінки й рецензії, якими відгукнулися на появу дослідження вітчизняні та зарубіжні діячі науки і культури. Окрім інших, автор вступної статті коротко згадав і написану німецькою мовою рецензію Івана Франка на три частини "Гуцульщини" В. Шухевича.
Для широкого кола науковців ця рецензія тривалий час залишалася маловідомою. Опублікована німецькою мовою в австрійському народознавчому журналі "Zeitschrift fьr цsterreichische Volkskunde" ("Часопис австрійського народознавства") ще у 1902 році, вона з того часу більш ніде не передруковувалася. Не увійшла ні до книги "Іван Франко. Вибрані статті про народну творчість" (Київ, 1955), ні до збірки праць ученого, писаних німецькою мовою, "Ivan Franko. Beitrдge zur Geschichte und Kultur der Ukraine. Ausgewдhlte deutsche Schriften der revolutionдren Demokraten. 1882-1915" (Berlin, 1963), ні до зібрання творів І. Франка у 50 томах. Уперше в українському перекладі (досить недосконалому) рецензія зявилася лише у 1992 р. [1, c. 271-283] Причина того, чому рецензію за радянських часів так уперто не помічали чи то – не хотіли помічати [2], була та ж сама, чому забороняли і не перевидавали й саму "Гуцульщину". Усе через те, що автор монографії – Володимир Шухевич – доводився дідусем генералові Української повстанської армії Романові Шухевичу (Тарасу Чупринці).
З цих причин вважаємо за потрібне розглянути рецензію детальніше. Вона цінна для нас з декількох поглядів. Насамперед, рецензія є важливим документом, який відкриває ще один ракурс у науковій співпраці І. Франка з іноземними народознавчими установами, у даному випадку – з Австрійським народознавчим товариством у Відні. По-друге, вона свідчить про зацікавлення віденських етнографів досягненнями українських науковців у дослідженні традиційної культури українців. По-третє, рецензія подає цінний матеріал для розуміння та вивчення методології наукової спадщини І. Франка, вона показує високий науковий рівень, на який учений орієнтував тогочасну українську народознавчу науку. І найважливіше – у рецензії висловлені істотні зауваження та уточнення, які необхідно враховувати, використовуючи працю В. Шухевича. Звертає на себе увагу Франкова рецензія ще й тим, що у ній він прагнув принагідно максимально поінформувати німецькомовного читача про природу, побут, духовне життя і народне мистецтво гуцулів (різьбу, гончарство, мосяжництво, вироби зі шкіри, орнаментування речей домашнього побуту та ін.). З цією метою Франко вмістив у рецензії 36 ілюстрацій з монографії В.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Гуцульщина Володимира Шухевича в оцінці Івана Франка

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок