Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> реферат: Стилетворча роль традиційних образів

Стилетворча роль традиційних образів / сторінка 2

Назва:
Стилетворча роль традиційних образів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,58 KB
Завантажень:
184
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Літературна традиція, як стверджує О.Бушміним, є «складовим елементом того середовища, яке формує письменника, живить його творчі задуми, дає зміст, а у зв'язку з ним і підказує форми його творам. Таким чином, засвоєння традицій є результатом як суб'єктивних, так і об'єктивних впливів, які справляє на нього оточення» [3, с. 164].
Поняття традиції в сучасному літературознавстві має широкий спектр тлумачень: від визнання особливої ролі традиції («великого історичного часу», «спадковості/наступності», «культурної пам'яті») у творчості до категоричного її заперечення («анти традиціоналізм» Ф.Ніцше). Традицію як категорію культури розглядають, передовсім, як духовний досвід цивілізації, який відтворений у канонізованих обрядових формах, менталітеті, етикеті. Термін «традиція» розуміють також як активне творче наслідування духовних надбань людства, що передбачає їх збагачення і модернізацію. Як зазначає О.Білий, «традиція виступає неодмінною умовою відтворення форм суспільної свідомості в системі культури, вона дозволяє зберігати спадкоємність розуміння у процесі даною відтворення» [2, с.48].
Важливою складовою традиції є образи, мотиви, сюжети, які виступають своєрідними кодами духовного досвіду людства. їхнє життя в літературі обумовлене різноманітними факторами: авторською установкою, актуальністю, універсальністю змісту образу, способами осмислення та ін. На думку І.Бернштейна, традиційні структури з'являються зазвичай «у тих творах, які тяжіють до моделювання дійсності, до умовності, до жанру притчі, есе, параболи і сприяють розвиткові цієї тенденції. їхня поява уможливлює заглиблення у філософську і етичну проблематику, а також у коло проблем, які пов'язані з долями культур» [1, с.91].
У своїй теорії традиційних образів і сюжетів АВолков аргументовано і переконливо довів наукову коректність і самодостатність терміну «традиційний образ». Учений вважає таким образ, «який зберігається й активно функціонує впродовж значного історичного часу» [4, с.4]. Важливою ознакою цього образу є «усвідомлене сприйняття його митцем і споживачем (читачем) як сталого семантикохудожнього комплексу (структури)» [4, с.4]. Правомірність уживання цієї дефініції, її семантичну однозначність визнає й А.Нямцу. На його думку, цей термін, «на відміну від інших, не має метафоричного звучання і вже тому точний і зручний, бо відображає суть явища, а не його емоційну оцінку» [7, с.32]. Усвідомлюючи, що процес канонізації того чи іншого терміну в літературознавстві складний і неоднозначний, все ж ми схильні вважати «традиційний образ» терміном, що найповніше виражає суть поняття, тому в своєму дослідженні буцемо ним послуговуватися.
Традиційні образи відіграють важливу роль у конкретизації образу автора, характеру його художнього мислення. Звертаючись до певногообразу, автор демонструє власне «розуміння» його, розкриває своє «відчуття» культури, яке зумовлює пафос твору, його тональність, енергетику. Водночас традиційний образ виступає й своєрідним посередником між автором і ліричним героєм, зближуючи або віддаляючи їхні позиції.
У діалозі «автор читач» традиційні образи сприяють їхньому порозумінню, служать для читача певним ключем в розкодуванні авторської позиції. Вони також значно розширюють інтерпретаційні можливості реципієнта, допомагають йому збагнути ідейний зміст твору.
Реанімуючи «культурну» пам'ять читача, традиційні образи демонструють свою потенційну силу естетичного впливу як один з найпотужніших носіїв художньої інформації. Художній твір, як стверджує Г.Клочек, «це спеціально організована річ, завдання якої полягає в передачі читачеві художньої інформації інформації специфічної і надзвичайно складної, де логізовані смисли перебувають в органічній єдності із смислами емоційноестетичними. Особливість такої інформації ще й в тому, що вона не тільки передається читачеві вона позначена певною активністю, тобто пристосована виливати на читача, «заряджаючи» його естетичними почуттями» [6, с.7].
Висока інформативність традиційних образів (далі ТО) сприяє символізації тканини твору, розширює його асоціативне поле.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Стилетворча роль традиційних образів

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок