Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Фонетичні зміни у говірках північного приазов’я

Фонетичні зміни у говірках північного приазов’я

Назва:
Фонетичні зміни у говірках північного приазов’я
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,07 KB
Завантажень:
233
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Фонетичні зміни у говірках північного приазов’я


Історично Північне Приазов’я – це територія, на якій з глибокої давнини відбувалися масштабні історичні події, пов’язані з переміщеннями багатьох народів; тут зароджувалися, розвивалися і гинули різні культури, змінювалися цілі історичні епохи. Ця особливість історичної долі північно-приазовського краю збереглася і у більш пізні часи середньовіччя і нового часу, коли досліджувана нами територія у зв’язку з геополітичним і військовим протиборством входила до складу різних держав, була місцем переселення представників багатьох народів і народностей (українці, росіяни, ногайці, німці, болгари, албанці, молдавани, гагаузи, греки, євреї, поляки, чехи, кримські татари тощо). Така етнічна строкатість, безумовно, має чіткі відбитки у мовленні носіїв північно-приазовських говірок.
У лінгвістичних джерелах, пов’язаних із дослідженнями новостворених діалектів, панує одностайна думка про недостатнє вивчення такого говіркового матеріалу, до якого належать зокрема і говірки одного із регіонів степової України – Північного Приазов’я. Про актуальність детального розгляду приазовських говірок, сформованих із неоднорідних діалектних елементів, та їх привабливість для діалектологів свідчить ціла низка діалектологічних розвідок С.П.Cамійленка, В.А.Чабаненка, Я.Д.Нагіна, В.М.Пачевої та інших. Однак ці дослідження були спрямовані лише на вивчення українських говорів на території Північного Приазов’я. Поза увагою дослідників залишилися інші говіркові масиви даного регіону, а якщо ж їх і розглядали, то тільки побіжно, вказуючи на їх існування.
Основною метою статті є не лише виявлення та аналіз фонетичних змін, зафіксованих на діалектному тлі українських говірок Північного Приазов’я (це вже було зроблено В.М.Пачевою [3]), а й порівняння наявності звукових змін в інших говіркових типах, насамперед у російських та подекуди болгарських.
Вважаємо, що звукові зміни у ряді північно-приазовських говірок спричинені саме тісним контактуванням вище вказаних говорів тощо. Однією з складових частин фонетико-фонологічної системи північно-приазовських говірок є фонетичні зміни як у системі вокалізму, так і у системі консонантизму. Найбільш активними є фонетичні усічення.
С.П.Бевзенко стверджує, що „своєю системою вокалізму найближчими до української літературної мови є південно-східні діалекти”, а досліджувані нами говірки належать саме до них [1, 38].
Однак у системі даного діалектного вокалізму спостерігаються певні зміни, наприклад усунення збігу голосних (гіатус) або ж видалення із прискореного мовленнєвого потоку ненаголошених голосних на межі або в середині слів. Одним із засобів гіатусу є дієреза [6, 81] або афереза [1, 57]. Явище аферези у північно-приазовських говірках на українському тлі було зафіксовано всіма дослідниками: лґумґіРнацґіiа – ілюмінація, Рнакшиi - інакший, ржа – іржа (відповідно –Рржавий, Рржав’іти), беиРремок – оберемок, дґікаРлон – одеколон, Рстач’а –остача, винуРватеилґ – обвинувач; але й у російських говірках воно також наявне, хоча не є досить поширеним: голка – иголка, гра – игра, на ждивении – иждивение, безоружный – обезоруженный і т.ін. Опускаються здебільшого ненаголошені у початковій позиції голосні [і] та [о] тощо.
Усікатися можуть не лише голосні, а й приголосні: обиРватґ – оббивати, оРвалґуватисґа – обвалюватися, огаРнґати – обганяти, патРрет – портрет, Рзатра – завтра, Рмона – можна, або ж цілі склади: аРжур – абажур, ч’ос – чогось, чомусь, матґ – мабуть, Рсґоднґі – сьогодні, Рхоч’сґа – хочеться; аналогічне явище спостерігаємо і у російських говірках: Рагуст –август, АстРралґиiа –Австралия, Рзатракатґ – завтракать, обласРной – областной.. В українських говірках опускання приголосних здебільшого відбувається на стику кінцевого префіксального [б] з початковим кореневим губним приголосним, а також у швидкому темпі мовлення.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Фонетичні зміни у говірках північного приазов’я

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок