Головна Головна -> Реферати українською -> Мовознавство -> Колористична лексика як репрезентант концептів "ностальгія" і "любов"

Колористична лексика як репрезентант концептів "ностальгія" і "любов"

Назва:
Колористична лексика як репрезентант концептів "ностальгія" і "любов"
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
2,89 KB
Завантажень:
28
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Колористична лексика як репрезентант концептів "ностальгія" і "любов"


Однією з перспективних тем сучасної лінгвістики залишається функціонування лексики кольоропозначень в художньому тексті. Цим і зумовлюється вибір теми пропонованої роботи.
Метою роботи є дослідження функцій колористичної лексики в репрезентації концептів „ностальгія" і „любов"  в романі В. Набокова "The Gift". Для вирішення цієї мети були поставлені наступні завдання:
1. Виявити структуру концептів „ностальгія" і „любов" в романі В. Набокова "The Gift".
2. Встановити, яким чином колористична лексика репрезентує фрейми концепту „ностальгія" і як вона вербалізує концепт „любов".
3 .Встановити тональність обох концептів та супоставити їх.
4. Виявити усі узуальні та оказіональні лексичні одиниці - маркери кольору і встановити функцію кожного у художньому тексті.
Колористична лексика стала предметом уваги багатьох лінгвістичних робіт. На значну роль колористичної лексики  у літературі вказує велика кількість дослідників. Колір є найважливішою оцінною категорією інтерпретації художнього тексту.
Сприйняття кольору - це фізичне відчуття, породжуване матерією, що об'єктивно існує поза людиною і незалежно від її свідомості. Але спектральний склад світла в різних місцевостях різний. Відмінності  середовища у якому мешкає людина, розходження психофізичних здібностей людей обумовлюють  і відмінності в системі колористичної лексики різних мов і різних індивідів. Загальне число кольорів і відтінків кольору, що розрізняються людським оком, перевищує 10 тис., однак це не означає, що усі вони можуть бути виражені словесно. Хоча деякі письменники виявляють надзвичайну майстерність у колірному описі героїв і навколишнього простору. [2]
Проведене дослідження функцій колористичної лексики в романі В.Набокова "The Gift" дозволяє зробити наступні висновки:
1. Концепт „носталгія" в романі складається з двох фреймів: „відірваність від рідного" та „поєднання з чужим"; концепт „любов" складає один фрейм.
2. Кольоропозначення слугують важливим засобом вербалізації концептів „ностальгія" і „любов", за допомогою яких реалізується точка зору автора на проблеми  відірваності від рідного, поєднання з чужим та взаємних відносин двох осіб.
3. Тональність кольоропозначень прямопропорційна характеристикам персонажів. Лексичні одиниці, що позначають світлі і теплі тони,  викортстовуються при описі батька Федора. Вони реалізують перший фрейм концепту „ностальгія" - роз'єднання з близьким та рідним. Холодні і темні тони, використовуються при описі  Чернишевського. Вони  реалізують другий фрейм досліжуваного концепту - поєднання з чужим. У той час як прозорі та біло-блакитні кольори репрезентують концепт „любов", що є не  типовим, бо традиційно колір кохання - червоний.
4. Наряду з узуальними В.Набоков використовує оказіональні кольоропозначення, які виконують роль кольорових уточнень. Це обумовлює надбання кольором символічного звучання в романі.
5. Абсолютна частота використання кольоропозначень в романі дорівнює 372. 211 з них вербалізують концепт „ностальгія". Абсолютна частота використання кольоропозначень вжитих при описі батька - 141. Негативна конотація темних кольорів у другому розділі роману нивелюється контекстуальним оточенням і тому вони отримують нейтральну конотацію.
Абсолютна частота використання кольоропозначень при описі Чернишевського - 70. Позитивна конотація світлих кольорів в четвертому розділі роману нивелюється контекстуальним оточенням і тому вони реалізують негативну конотацію.
Абсолютна частота використання кольоропозначень для позначення концепту „любов" дорівнює 161. Холодні і прозорі відтінки, вифарбовуючи концепт „любов", отримують позитивну конотацію.
6. Тема примарності реального і дійсності уявленого світів проходить через всю книгу. По контрасту реальний світ третього розділу в багатьох випадках виявляється нечітким, хитким, безбарвним.[1] Для його характеристики використовуються слова "transparent", "translucent", "ghostly', "diffused", "glossy", "cloudy", "gleaming".

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Колористична лексика як репрезентант концептів "ностальгія" і "любов"

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок